Dzīvesveids, Skaistumkopšana

Kad ādai kaitējam paši. Kad sevi nomokām ar pumpu spaidīšanu un stresu

Nokasīti, nedzīstoši izsitumi

Daudzi atkal un atkal ierodas pie dermatologa ar vienu un to pašu vainu, ļoti bieži – ar piņņainu ādu vai nokasītiem, nedzīstošiem izsitumiem. It kā cītīgi lieto ieteiktos ārstniecības līdzekļus, taču ādas stāvoklis neuzlabojas. Nereti atklājas – cilvēki paši šo problēmu
uztur…

Kurš gan nav izspiedis vai kasot noplēsis kādu pumpu! Ādas bojājums apvelkas ar kreveli, sadzīst, un viss ir kārtībā. Taču ir cilvēki, kuri, tikko krevele izveidojusies, to noknibina un ilgi neļauj ādai sadzīt. Bieži ar nagiem ienes infekciju, tāpēc pūtīte atkal un atkal iekaist. Ja pumpu noplēš vairākkārt, āda mobilizē visus spēkus dzīšanas procesiem, pastiprināti veidojot jaunas šūnas. Kad brūcīte beidzot sadzīst, paliek rēta. Iemesls nemitīgai ādas knibināšanai var būt nopietnas psiholoģiskas problēmas, tomēr visbiežāk tā ir vien neprasme tikt galā ar stresu. Tiklīdz ir kāds kreņķis, lai nebūtu par to jādomā un izvairītos no nepatīkamām emocijām, cilvēks savu uzmanību novirza uz ādu, piemēram, sāk spaidīt pumpas. Tas palīdz nomierināties, taču cieš āda,” stāsta daktere Lāzerklīnikā Ilze Jākobsone. “Āda un nervu sistēma ir ļoti cieši saistītas – kad aug embrijs, tās abas attīstās no vienas dīgļlapas. Tādēļ āda bieži vien atspoguļo mūsu emocijas. Kad jūtam kaunu vai dusmas, kļūstam sarkani kā vēži. Kad nobīstamies, topam bāli kā krīts. Arī stress dažādos veidos atstāj pēdas uz ādas. Daudzas slimības, piemēram, atopiskais dermatīts un psoriāze, saasinās spēcīga uztraukuma ietekmē. Un otrādi – iedarbojoties uz ādu, piemēram, ar glāstiem, varam nomierināt nervu sistēmu,” skaidro dermatoloģe.

Reizēm pacients sūdzas par problemātisku, piņņainu ādu, bet iztaujājot atklājas, ka viņš pats to tādu padarījis. Piemēram, ikreiz jūtot uztraukumu, meties ļoti centīgi tīrīt ādu no melnajiem punktiņiem, kas bieži vien ir saskatāmi tikai palielinājumā. Dažkārt sievietes uztraukumā šādi cenšas uzlabot savu izskatu pirms randiņa. Rezultāts? Apsārtis, reizēm mazliet pietūcis deguns, kas pēdējā brīdī tiek pielabots ar biezu pūdera kārtu. Ja, knibinoties ar nagiem, kādā porā vēl iekļuvusi infekcija, ilgi nav jāgaida, kad virs ādas sāk spīlēties sāpīga pūtīte.

Nereti izveidojas apburtais loks, proti, stresa ietekmē cilvēks pats pasliktina ādas izskatu, un tas ir iemesls jaunam uztraukumam. Nomoka negatīvas domas: izskatos slikti, kauns rādīties cilvēkos. Tas atkal mudina ķerties klāt ādai.

1 komentārs

  1. Ārsti kategoriski neiesaka spaidīt pumpas, bet teikšu kā ir.Mana pieredze liecina-labāk izspiest, bet ar noteikumu, ka to dara tīri,nosterializē.Ja ir aukstumpumpa, izspiežu visu sķidrumu, līdz acīs asaras, dezinficēju un uzlieku speciālio smēri,sadzīst dauuudz ātrāk,pat dažu dienu laikā, nekā tad,ja vnk smērē virsū. Tāpat arī ar citām.Augt neļauju.Bija skumja pieredze.Darīju kā ārsts lika,neaiztiku,smērēju smēri,gaidīju kad pāries.Rezultātā ir rētas,jo viss aizgāja līdz milzu augoņiem.

Pievienot komentāru