Ārstēšana, Veselības politika

Man izdodas! RSU rektors Gardovskis par to, kā mediķim nopelnīt 15 tūkstošus mēnesī

Foto - Karīna Miezāja

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors profesors Jānis Gardovskis vada augstskolu, kura šajā mācību gadā kļuvusi par augstāko mācību iestādi ar lielāko ārvalstu studentu skaitu. Augstskolas vadība uzskata, ka, ņemot vērā RSU izaugsmes tempu, kas pēdējo gadu laikā ir bijis ļoti straujš, universitāte esot augstākās izglītības veiksmes stāsts. Vai profesors Gardovskis ir šī veiksmes stāsta sastāvdaļa, būdams ne tikai rektors, bet arī citos ne mazāk atbildīgos ļoti labi atalgotos amatos? J. Gardovskis 2015. gadā Rīgas Stradiņa universitātē algā mēnesī saņēmis ap 8200 eiro, P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā – 1770 eiro un guvis vēl citus ienākumus. Profesoru izvaicāja žurnāliste Māra Libeka un portāla “Veselam.lv” redaktore Linda Rozenbaha.

M. Libeka: Jūs esat arī P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs, piedalāties pētniecības darbā, vai iznāk laiks praktiskajai medicīnai – operējat?

J. Gardovskis: Jā, man ir sertifikāts, un es operēju vismaz vienreiz nedēļā.

Kā to visu var apvienot un vēl piedalīties projektos?

Man izdodas, jo efektīvi izmantoju darbalaiku. Esmu dzīvē pieradis daudz strādāt. Citam varbūt tas tā neizdodas.

Jūs neuzskatāt, ka tas ir traucēklis, lai ar pilnu atdevi strādātu par rektoru?

Varbūt jūs tā uzskatāt, bet es – ne. Un arī kolektīvs tā neuzskata. Viss ir saskaņots, un es neesmu pats izdomājis šādu sistēmu. Es, piemēram, neprasu Naumovam (Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs. – M. L.), kāpēc viņš Venēcijā glezno, vai kādēļ Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors Artis Sīmanis spēlē saksofonu. Viņi nevar to nedarīt. Esmu ķirurgs – ja es neoperēšu, es nebūšu ķirurgs, zaudēšu sertifikātu, zaudēšu profesora statusu un līdz ar to nevarēšu būt rektors. Mēs esam profesionāļi – es jau neesmu nekāds teorētiķis.

Jums tomēr pārmet daudzos amatus – lielākajā daļā Eiropas valstu nav iespējama tāda prakse, ka rektors sēž uz vairākiem krēsliem.

Attīstīto Eiropas valstu augstskolās nav rektoru, tur ir prezidenti, tas ir citādi: prezidents ir līdzīgs goda biedram, bet augstskolu reāli vada kanclers. Mūsu valsts sistēma, kur par augstskolas dzīvi atbildīgs ir mūziķis, biologs, mākslinieks, inženieris vai ķirurgs, tomēr nav pareiza. Mēs jau neesam profesionāli vadītāji. Rektoram jāvada augstskola, saglabājot amata nosaukumu. Citur tā nenotiek. Pēc pašreizējās pārvaldes rektors nevar būt tikai administrators, viņam obligāti ir jābūt arī profesoram, un tas paredz noteiktus pienākumus.

RSU vadības priekšlikums ir ieviest tādu augstskolas pārvaldības modeli, kas ir līdzīgs ārvalstu pieredzei – lai augstskolai būtu prezidents, kuram ir zināmas reprezentatīvas funkcijas, līdzīgi kā mūsu valsts prezidentam. Savukārt senāts un satversmes sapulce ieceltu administratoru, kas pārvaldītu finanses un saimnieciskos jautājumus. Šodien uz rektora pleciem gulstas viss – studijas, zinātne, administratīvie jautājumi…

Jūs esat pārliecināts, ka pašreizējo pārvaldi varētu mainīt?

Tā noteikti ir jāmaina. Cilvēks var būt, piemēram, ļoti labs mūziķis, bet pietrūkt administratora prasmes. Mēs jau neesam beiguši nekādas biznesa vadības skolas. Mūsu kvalifikācijas kritērijs ir tas, ka jābūt valsts profesoram universitātē, savā specialitātē, tad vari kandidēt uz rektora amatu. Ja tu neesi valsts profesors – netuvojies, tev pēc likuma nav iespējas kandidēt par rektoru.

L. Rozenbaha: Daudz esam rakstījuši par mediķu pārstrādāšanās problēmu – par pagarināto darba laiku līdz 240 stundām mēnesī jeb 60 stundām nedēļā. Tas varētu tikt pārskatīts (salīdzinājumam – citiem darba ņēmējiem normālais darba laiks ir līdz 40 stundām nedēļā). Turklāt likumu robi pieļauj, ka ārsti apvieno vairākas slodzes un stundu skaits var būt vēl lielāks. Kāds ir jūsu viedoklis par šo situāciju?

Situācija ir ļoti slikta. Ja ārstam samaksātu normālu algu, turklāt tai par darba slodzi vajadzētu būt, atklāti sakot, 2000 eiro pēc nodokļu nomaksas, tad ārsti neskrietu uz privātpraksi, uz citām ārstniecības iestādēm, nepārstrādātu stundas, mierīgi pildītu savus pienākumus vienā darbavietā un celtu darba kvalitāti.

Mēs taču zinām, ka ārstiem maksā šausmīgi zemu algu – vienkārši kauns! Cilvēks, kurš mācās, piemēram, ķirurģijā 11 gadus augstskolā, nopelna 754 eiro uz papīra. Vai tas nav kauns?

Pacienti vēlas, lai ārsts būtu zinošs, ar labu attieksmi, empātisks, bet mēs viņam maksājam palīgstrādnieka algu! Tas ir viens no jautājumiem, par kuru daudzi baidās skaļi runāt.

30 Komentāri

 1. Jocīga gan tomēr ir mūsu sabiedrība, kuru atspulgs ir arī žurnālisti. Tas, kurš daudz strādā klūp virsū un prasa taisnoties. Ir jābūt aklam, lai nepamanītu būtiskās izmaiņas RSU attīstībā pēdējos desmit gados. Tikai, pateicoties modernai pieejai un vadībai, RSU ir spējusi augt un ir finansiāli stabila. Labāk puriniet slīmestus. Ir virkne augstskolu – valsts/pašvaldību un privātu, kuras tik rāmi čunčinās un, par kurām LA lasītājs nebūs pat dzirdējis.

 2. Ir profesionāļi, kuri visu mūžu mācās, daudz strādā un ar milzīgu ieguldīto darbu arī daudz ir dzīvē sasnieguši. Līdz ar to arī viņi saņem lielu atalgojumu. Tas ir normāli. Tikai nav saprotams, kāpēc žurnālisti lien svešos makos . Cilvēki ar augstiem ienākumiem arī maksā ļoti lielus nodokļus, no kuriem liela daļa aiziet, lai uzturētu slinķus, skauģus, liekēžus.Veselu profesionālo bezdarbnieku armiju, kuriem ir laiks sēdēt soc. tīklos un gānīties.

 3. RSU pasniedzēji ne tuvu nesaņem darba slodzei atbilstīgu atalgojumu. Rektors saņem pārmērīgu atalgojumu uz apkrāpto pasniedzēju rēķina. Kaunējies būtu, nevis plātījies ar ”man izdodas”, tipa baigais supermens. Kārtējais biznesmenis, kam sakāpis galvā, jo citus vairs vispār nepamana, kuri viņa labā strādā. Bez RSU pārslodzēs nomocītajiem pasniedzējiem Gordovskim tādu ienākumu vis nebūtu, jo RSU finanses, no kurām Gordovskis kļuvis par miljonāru, pienes daudzie vietējie un ārzemju studenti, ar kuriem ne jau Gordovskis strādā.

  1. Ko nu satraucamies. Pēc nepilna gada Gardovskis atkaļ kļūs par parasto profesoru, kurš, kā raksti, saņem nenovērtēti mazu atalgojumu. Tikai mana priekšnojauta teic, – kurš strādā, tam arī darbi šķiras. Un Gardovskis arī “tikai” profesora godā nebūs vien parasta līmeņa lekciju priekšā nolasītājs studentiem. Dosies vieslekcijās, nodarbosies ar zinātni u.tml.

 4. Latvietim vislabāk garšo otrs latvietis… Nožēlojami, ka LA tik zemu nolaidusies… Gaidu nākamo šādu interviju ar putnu ārstu “ērgli”… Libeka, cik par to saņēmi???

 5. Labākā augstskola Latvijā, ko vada izcils ārsts un zinātnieks, kurš izglābis dzīvības tūkstošiem!!! Skaudība nemaksā naudu, bet maksā netīru sirdsapziņu!

 6. Tie , kas strādā RSU uz pilnu slodzi, veic klīniskos pētījumus un ārstē arī slimniekus slimnīcā ir ļoti noslogoti, bet par algu gan nevar sūdzēties. Sliņķi visur ir pliki un nabagi, tomēr ļoti skaudīgi.
  Aizstāviet Jūs divas disertācijas un pavadiet visu jaunību pie grāmatām, tad sapratīsiet. Atceros, ka Gardovskis studiju laikā savu profesionālo dzīvi paralēli studijām par kapeikām strādāja par sanitāru / medbrāli pirmajā slimnīcā, nesa podus un mazgāja dzērājus naktīs un brīvdienās, lai pēc tam varētu paturēt āķus operācijās, bet pēc tam , kad mācījās Vācijā naudas dēļ tur nepalika kā daži dižie gudrinieki, kas tagad grib visus kritizēt.
  Izskatās, ka Latvijā turīgs drīkst būt tikai blēdis vai sportists. Mēs jau kļūstam smieklīgi! Labi, ka LA nevar lasīt ārzemnieki, ja neprot latviešu valodu.

  1. 100% piekrītu!!!!
   Lai gan latvietis savas sīkmanīgās sutkas dabas dēļ bieži gatavs muguru locīt visādu lielskungu un baronu priekšā kas nāk no ārzemēm, pats nereti otru nozākā – kalpam kalpa daba – necieš otru, kas atsakās būt par kalpu… Gaidīsim zīgerista banānus…

  2. Tie, kuri strādā uz pilnu slodzi (vai pat nepilnu slodzi), var kaut ko papildus darīt. Bet tie, kurie strādā ievērojamu pārslodzi, neko vairs nevar darīt, jo nav laika nekam citam. Pārslodzi strādā daudzi. Un par to nesaņem ne tuvu samērīgu atalgojumu. Kur problēma? Tur, ka bez daudziem ārkārtīgā pārslodzē strādājošiem pasniedzējiem RSU nevarētu izpildīt to, ko uzņēmusies, un par ko Gardovskis saņem labu naudu, neko pats īsti nemaz nedarot.
   Nevajag te pārgudru tēlot, ja neredzi kopējo ainu un kritiskas domāšanas vietā izvēlies klišeju, ka visi latvieši it kā ir skauķi, un punkts. Tava snobiskā attieksme un pieradums uz citiem skatīties augstprātīgi nav nekas cildens. OK, tas nav svarīgi; kā kurš grib, tā attiecas pret citiem. Taču svarīgi ir tas, ka Gardovska plātīšanās ar supermena spējām ir gluži vienkārši netaisnīga un liekulīga tajā kopainā, kādā strādā viņa komanda.

 7. Lībekas kundze, man patīk Jūsu raksti, bet pēdējā laikā Jūsu fanātiskā un nepamatotā aizraušanās ar Gruntmaņa kungu tēla spodrināšanu un vietējo puišu zemē mīdīšanu liekas tāda aizdomīga. Man nenomoka domas par Jūsu iesaisti kādā mazā vēlēšanu kampaņā, bet gan ir citas bažas- vai negrēkojat ar žurnālistikas ētiku un profesionalitāti. Domāju, ka lasītājiem jau apnicis mīdīties viena cilvēka makā, skaitot ienākumus, par kuriem nomaksāti nodokļi. Būtu daudz interesantāk, ja Jūs spētu sagatavot kādu analītisku žurnālistisku pārskatu par izmaiņām RSU dzīvē pedējos gados, kas piesaista Latvijas labākos skolēnus un nodrošina studētgribētāju skaita pieaugumu, kā arī tiktos ar “izmocītiem” profesoriem un studentiem, lai sadzirdētu viņu viedokli par universitātes attīstību.
  Ieteiktu Jums apmeklēt tur arī Inteliģences akadēmiju, kur studentiem māca labu uzvedību un dot izpratni par kultūras vērtībām.

 8. Viena Gardovska atbilde agresīvajiem žurnaļugām ir īpaši lieliska – salīdzinājums ar rektoriem Naumovu un Sīmani. Tad jau kādam žurnaļugam, piemēram, kļūstot par laikraksta redaktoru, vairs nevajadzētu neko rakstīt…

 9. Tie, kuri strādā uz pilnu slodzi (vai pat nepilnu slodzi), var kaut ko papildus darīt. Bet tie, kurie strādā ievērojamu pārslodzi, neko vairs nevar darīt, jo nav laika nekam citam. Pārslodzi strādā daudzi. Un par to nesaņem ne tuvu samērīgu atalgojumu. Kur problēma? Tur, ka bez daudziem ārkārtīgā pārslodzē strādājošiem pasniedzējiem RSU nevarētu izpildīt to, ko uzņēmusies, un par ko Gardovskis saņem labu naudu, neko pats īsti nemaz nedarot.
  Nevajag te pārgudru tēlot, ja neredzi kopējo ainu un kritiskas domāšanas vietā izvēlies klišeju, ka visi latvieši it kā ir skauķi, un punkts. Tava snobiskā attieksme un pieradums uz citiem skatīties augstprātīgi nav nekas cildens. OK, tas nav svarīgi; kā kurš grib, tā attiecas pret citiem. Taču svarīgi ir tas, ka Gardovska plātīšanās ar supermena spējām ir gluži vienkārši netaisnīga un liekulīga tajā kopainā, kādā strādā viņa komanda.

 10. Lieciet mierā manu kādreizējo ārstu un beidziet taču sevi apkaunot ar mūžīgo viņa ienākumu analizēšanu! Viņš ir pats labākais ārsts un tiešām neplātās, bet gan strādā, salīdzinot ar daudziem citiem šajā valstī, kuri pamanās tikt pie daudz lielākiem ienākumiem, bet labuma sabiedrībai no viņiem nav un nebūs. Nav korekti arī aprakstīt publiskā vietnē kāda cilvēka deklarācijas saturu, piešķirot godīgi pelnošai personai gandrīz vai tādu kā noziedznieka oreolu. Ir taču redzams, ka intervija ir tendencioza un aizvainojoša. Par šādu interviju es algu žurnālistam nemaksātu, lai neteiktu vairāk. Ļoti iepriecina skaidrojums par to, cik ilgam vajadzētu būt strādājošo darbalaikam. Tiešām, atradu saviem uzskatiem apstiprinājumu – mēs tiekam nevajadzīgi kalpināti! Ne piektdienās, ne ilgāk par plkst. 16.00, nedz arī pirms 9.00 strādāt nav vajadzīgs. Bet mēs pagaidām esam spiesti to darīt. Ir jāsāk beidzot cīnīties par savām tiesībām, jo pati no sevis nenormālā kalpināšanas sērga šeit nebeigsies. Mēs dzīvojam kultūrvidē, kas strauji grimst degradācijā. Gribētos tomēr sagaidīt, lai turpmākās intervijas ar godāto ārstu vadītu talantīgāki žurnālisti. Nekas daudz jau netiek prasīts – vienkarši skatīties acīs patiesībai un neapzīmogot stilu ar savām fantāzijām. Tas arī būtu nedaudz pieklājīgāk. Vai Jums tā neliekas?

  1. Tavs komentārs ir tik emocionāls un nekonkrēts, ka šķiet vien ilūzijās [un klišejās] sakņots…
   Lūdzu faktus, vai arī atzīsti, ka tādu tev nav. Runa ir par mediķiem. Ne jau par Gardovski salīdzinājumā ar politiķiem. Runa ir par viņu salīdzinājumā ar citiem mediķiem, viņa stāstījuma ietvarā. Lūdzu faktus. Vai arī atzīsti, ka tādu nav.

   1. Punktiņ, kādus “faktus” Tu prasi no lasītājas, kura vienkārši vēlas lasīt kaut nedaudz inteliģentāku interviju? Ir tikai normāli cienīt savu sarunas biedru, bet žurnāliste šo principu acīmredzami nav ievērojusi – šo “faktu” vari izlasīt arī pats. 🙂

    Cieņu ir pelnījis ikviens cilvēks, bet Gardovskis jo īpaši – par to, ka pacēlis savu augstskolu laikā, kad valstij neklājas viegli; par to, ka rūpējas par kolektīvu (tieši tā!); par to, ka nav aizmucis uz ārzemēm pēc lielā piķa, bet palicis strādāt šeit, kopā ar mums. Ja Latvijā vairāk būtu tādu Personību, kas spēj vadīt attīstību, droši vien mūsu valsts būtu tālāk tikusi. 🙂

 11. Lībekas kundze, lūdzu uzrakstiet rakstu, cik saņem “labākie” Stradiņu slimnīcas ārsti un cik stundas dienā viņi strādā!!! Ak, pārsteigums būs, redzot augšgalā visādos “labos un pūkainos” glābējus. No kā viņi barojas? No valsts un savu asociāciju “privātajiem” farmāciju firmu “naudas fondiem”… turklāt apejot nodokļus.

 12. Bagātākajam pensionāram arī izdevās nopelnīt 6000 eur pensiju mēnesī! Nevis pelnītājs, bet labā robā rausējs! Es strādāju 24/7 un zinu kā tas ir, ka brīžiem negribu ne sievieti, ne baltmaizi. Bet te redziet proferosors-profesionālis!!! Tikai 11 gadus mācījies, disertācijas aizstāvējis… ha ha ha To ir darījuši 80% studentu un turpina izglītoties. diemžēl, izskatās, ka šajā valstī jo lielāka cūka, jo lielāka sile būs vēl ilgus gadus!

 13. Tāpat uzbraucieni žurnālistei ir galīgi nevietā! laikam tūkstošus pelnošais var noalgot troļļu brigādi, kas samērā izglītoti raksta profesoru slavinošus un žurnālisti gānošus komentārus .

 14. Gardovska dēļ tak savulaik tika mainīta Satversme, vai ne? Lai viņš varētu arī joprojām palikt Ķirurģijas katedras vadītājs. Uz papīra visos amatos cilvēks skaitās uz pilnu slodzi, bet tomēr…nav diennaktī tik daudz stundu. Redz, māsiņa dežūras laikā nevar paspēt aizskriet uz vēl citiem 5 darbiem, tāpēc saņem savus 400 eur grašus. Bet smalki ļaudis prot apvienot visu un peldās naudā, taču nav noskrējušies, ne pārpūlējušies. Patiesībā – ne ar ko nav pārāki, ja nerunājam par caursišanas spējām. Ne velti daudzi spējīgi jaunie ārsti ir aizgājuši gan no RSU, gan Stradiņiem, jo nespēja klanīties šim kungam un viņa svītai.

 15. Ja RSU ir privāta iestāde, tad spriedelēt par ienākumiem nav korekti.
  Ja RSU tiek balstīta no valsts, tad šāda alga ir pilnīgs absurds. Nu kaut vai salīdzinot ar Latvijas lielākās pensionāru daļas ienākumiem apm. 150-200 eiro mēnesī (kaut stāžs ir 30-40 gadu).

Pievienot komentāru