Ārstēšana, Vēzis

Sešas biežākās ķīmijterapijas blaknes – kā tās mazināt

Foto - Shutterstock

Tiem, kuriem konstatēts ļaundabīgs audzējs, šķiet, ka dzīve apgriezusies kājām gaisā un nekad vairs nebūs tāda kā iepriekš, ja arī turpināsies. Mūsdienu medicīna tomēr spēj daudz, it īpaši, ja vēzis atklāts agrīnā stadijā, un bieži vien pēc ārstēšanās cilvēks var atgriezties ierastajā ikdienas ritmā un saglabāt dzīves kvalitāti. Lai tā notiktu, nereti nepieciešams veikt ne vien operāciju, bet arī ķīmijterapiju. Tai mēdz būt daudz nepatīkamu blakņu, taču, zinot, kā ar tām cīnīties, un koncentrējoties uz galveno – veselības atgūšanu, tās iespējams pārvarēt vieglāk.

 

Iznīcina ļauno, kaitējot labajam

“Ik gadu mūsu valstī ļaundabīgie audzēji tiek diagnosticēti vairāk nekā 11 000 cilvēku,” informē onkologs ķīmijterapeits Viktors Kozirovskis. “Ļaundabīgas slimības vislabāk ārstēt, ja audzēju pilnīgi izņem no organisma. Tomēr reizēm operācija ir vai nu novēlota, vai arī visas audzēja šūnas nevar dabūt laukā. Ir arī tādas slimības formas, kad operācija nav noteicošā un to veic tikai tādēļ, lai paņemtu audzēja paraudziņu apskatīšanai zem mikroskopa. Daudzos gadījumos līdztekus operācijai, kā arī tad, ja kādu iemeslu dēļ to neveic, tiek lietota ķīmijterapija. Tas nozīmē, ka pacientam vai nu ar medikamentiem tablešu veidā, vai caur dūrienu vēnā tieši asinsritē tiek ievadītas toksiskas vielas, ar kurām cenšas iznīcināt vēža šūnas.”

Latvijā ik gadu ar šādiem medikamentiem ārstē vairākus tūkstošus pacientu. Ķīmijterapijas mērķis ir atkarīgs no audzēja veida, lieluma, no tā atrašanās vietas, kā arī no metastāzēm.

Ķīmijterapijas kurss vajadzīgs, lai:

 • iznīcinātu pēc iespējas vairāk audzēja šūnu;
 • mazinātu iespējamo risku, ka vēzis var atgriezties;
 • samazinātu audzēja apjomu pirms ķirurģiskas iejaukšanās vai apstarošanas;
 • kontrolētu audzēja augšanu;
 • atvieglotu vēža radītos simptomus, piemēram, sāpes.

“Lai izprastu ķīmijterapijas iedarbību, svarīgi zināt, ka normālās, veselās šūnas dalās un vairojas iepriekš noteiktā, stingrā kārtībā, turpretī vēža šūnas to dara haotiski, nekontrolēti un ļoti ātri,” paskaidro onkologs. Ļaundabīgs audzējs aug strauji, vēža šūnas spraucas starp blakusesošajām veselajām šūnām vai pat ielien limfvados un asinsvados un tad ar limfu vai asinīm aizceļo uz citām ķermeņa daļām, veidojot metastāzes. Straujā vairošanās padara vēža šūnas par vieglu mērķi citotoksiskajiem medikamentiem, jo ķīmijterapijas līdzekļi pārsvarā nogalina šūnas dalīšanas brīdī. Vienlaikus ķīmijterapija ietekmē arī veselās šūnas. Visvairāk tiek bojāti tieši tie audi, kuros dabiski ieprogrammēta strauja šūnu vairošanas, – kaulu smadzenes (tajās veidojas visas asinsšūnas), matu saknes, gļotādas. Normālo šūnu bojājums var izraisīt ķīmijterapijas blakusparādības. Parasti tās ir īslaicīgas, jo pēc ārstēšanās kursa beigām šūnas aug un atgriežas normālā stāvoklī.

Ķīmijterapijas blaknes var būt akūtas – tās parādās medikamenta ievades laikā vai neilgi pēc tam, piemēram, kā alerģiska reakcija. Daļa ir agrīnas un izpaužas pirmajās divās dienās pēc medikamenta ievades – ir slikta dūša, vemšana, vēnas iekaisums, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Daudzi pacienti saskaras arī ar vēlīnām blakusparādībām, piemēram, alopēciju jeb matu izkrišanu, mazasinību, gļotādu iekaisumu.

 

Uzmanību! Nevis blakne, bet infekcija

Viktors Kozirovskis brīdina, ka daļai pacientu aptuveni 7–10 dienu laikā pēc ķīmijterapijas var paaugstināties temperatūra. Šādu stāvokli nedrīkst ignorēt, jo tas var liecināt par ļoti nopietnu komplikāciju – febrilo neitropēniju, kas apdraud pacienta dzīvību. Šādu temperatūru, iespējams, pavada arī drudzis, gripai līdzīgs stāvoklis, kakla sāpes, mutes gļotādas čūliņas, caureja, zems asinsspiediens, galvas reiboņi. Medikamenta ievadīšanas vietā var būt sāpes, apsārtums, piepampums.

Febrilās neitropēnijas gadījumā pacientam strauji ir sarukuši neitrofilie leikocīti – imūnšūnas, kas cīnās ar bakteriālajām infekcijām. Pirmā infekcijas pazīme ir temperatūra virs 38 oC. Tādos gadījumos ieteicams nodot asinsanalīzes vai nu tajā pašā iestādē, kur saņemta ķīmijterapija, vai vēršoties pie sava ģimenes ārsta. Tās nepieciešamas, lai noskaidrotu neitrofilo leikocītu skaitu. Jāizvērtē pilna asinsaina, kurā uzrāda ne tikai leikocītus, bet arī hemoglobīnu, trombocītus un eritrocītus. Ja analīzēs konstatē leikocītu (balto asinsšūnu) skaita izteiktu samazinājumu, pacientam vai viņa ārstam jāsazinās ar iestādi, kurā tika veikta ķīmijterapija. Bez ievērības šādas pārmaiņas noteikti nedrīkst atstāt, jo tās var ietekmēt pacienta vispārējo stāvokli, izraisīt smagas bakteriālas un sēnīšu infekcijas, kas ir bīstamas dzīvībai.

Ja analīzēs tiks apstiprināta febrilā neitropēnija, ārsts pacientam, visticamāk, izrakstīs īpašus medikamentus, kuru sastāvā ir olbaltumvielas, kas stimulē balto asinsšūnu augšanu. Ja radīsies aizdomas par infekciju, ārsts noteiks arī antibiotiku kursu.

Ja ir aizdomas par febrilo neitropēniju, cilvēks nekādā gadījumā nedrīkst palikt mājās un nodarboties ar pašārstēšanos, jo var iedzīvoties abpusējā plaušu karsonī, sepsē (asinssaindēšanās) un citās dzīvībai bīstamās komplikācijās.

 

Kā vieglāk pārciest blaknes

Pacientiem, kuri saņēmuši ķīmijterapiju, var būt dažādas nepatīkamas blaknes. Ārsts Viktors Kozirovskis sniedz ieteikumus, kā ar tām cīnīties.

 

Ja iekaisusi mute

Ķīmijterapijas kursa laikā mutes dobuma gļotāda var kļūt jutīga, sāpīga un viegli pieejama infekcijai. Parasti šādas sūdzības parādās 7–10 dienu laikā pēc medikamentu ievades. Tāpēc svarīgi ir mutes dobumu uzturēt tīru un veselīgu, turklāt jāņem vērā vairāki ieteikumi:

 • jādzer daudz šķidruma, lai mutes dobums būtu mitrs un svaigs;
 • mute jāskalo ar speciālu līdzekli. Vislabāk pajautāt savam ārstam, higiēnistam vai stomatologam, kurš līdzeklis būtu vispiemērotākais;
 • zobi regulāri jātīra ar mīkstu suku un pastu, kuras sastāvā ir fluors. Ja nevar zobus iztīrīt pats, jālūdz to izdarīt kādam citam. Tad ērtāka būs bērnu zobu suka;
 • zobu protēzes jātīra pēc ēšanas un arī no rīta, pēc naktsmiera;
 • pirms zobu labošanas obligāti jāveic pilnas asinsainas analīze;
 • lūpas jāmitrina ar lūpu balzamu, priekšroku dodot pēc iespējas dabiskākam līdzeklim;
 • ja mutē ir čūliņas, noderēs aptiekās bez receptes pieejamās speciālās ziedes, kas veicinās ātrāku dzīšanu, vienlaikus dezinficējot un atsāpinot.

Pievienot komentāru