Ārstēšana, Veselības politika

Kučinskis min risinājumu zemajām algām Dzemdību namā

Foto - Fotolia

Rīgas pašvaldībai būtu jāsedz daļa Rīgas Dzemdību nama saimniecisko izdevumu, lai varētu palielināt algas mediķiem, šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” teica Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Viņš atgādināja, ka Rīgas Dzemdību nams ir pašvaldības kapitālsabiedrība un ir jāvērtē situācija, kāpēc no valsts šogad piešķirtajiem papildus 50 eiro par katrām dzemdībām nav palielinātas algas mediķiem. “Acīmredzot tā nauda ir aizgājusi citiem mērķiem, komunālajiem maksājumiem, piemēram,” teica premjers.

Tādēļ, viņaprāt, Rīgas domei vajadzētu uzņemties segt daļu Rīgas Dzemdību nama saimnieciskos izdevumus.

Kučinskis arī norādīja, ka veselības aprūpē finansējums šogad ir palielināts, taču tā kā reformas līdz galam nav noslēgušās, papildus naudu budžetā nav iespējams atrast.
Rīgas Dzemdību nama jautājumā risinājums ir jāmeklē gan valstij, gan Rīgas domei, piebilda Kučinskis.

LETA jau vēstīja, ka Rīgas Dzemdību nama darbinieki draud samazināt dežūru skaitu, tai skaitā brīvdienās un svētku dienās, kā arī apsvērt darba attiecību pārtraukšanu, ja nekavējoties netiks risināts jautājums par viņu darba samaksu.

Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Dagnija Vilnīte aģentūrai LETA iepriekš teica, ka neraugoties uz dzemdību tarifa palielināšanu par 50 eiro, Rīgas Dzemdību nama ginekologu un dzemdību speciālistu stundas tarifa likme šogad pieaugs tikai par 15 centiem.

Taujāta par Dzemdību nama darbinieku vēstuli veselības ministrei Andai Čakšai, Rīgas mēram Nilam Ušakovam (S) un Dzemdību nama valdei saistībā ar darbinieku neapmierinātību ar atalgojumu, Vilnīte skaidroja, ka šāda situācija izveidojusies, jo veselības aprūpes sistēmai kā tādai jau ilgstoši ir nepietiekams finansējums. Esošie tarifi tiek pārskatīti tikai minimālā apmērā, neņemot vērā faktiskās izmaksas un nepieciešamo darba samaksas lielumu, norādīja iestādes vadītāja.

Viņa skaidroja, ka Dzemdību nams jau ir vērsies pie Veselības ministrijas (VM), lai risinātu atalgojuma jautājumu, tomēr speciālisti izvēlējušies paust savu viedokli šādi.

Kopumā Dzemdību nama ginekologu un dzemdību speciālistu darba samaksa šobrīd ir 5,05 eiro stundā pirms nodokļu nomaksas. Kā iepriekš žurnālistiem norādīja Čakša, tarifs par vienu dzemdību reizi no 1.janvāra ir palielināts par 50 eiro, tomēr Nacionālais veselības dienests (NVD) ir paredzējis, ka uz tā rēķina atalgojums var pieaugt tikai par 2%, kas ir aptuveni 10 centi no 5,05 eiro.

Vilnīte gan norādīja, ka Dzemdību nams cenšas risināt atalgojuma jautājumu un saviem darbiniekiem atalgojuma stundas likmi palielinās par 3%. Viņa gan pieļāva, ka ārsti gaidīja lielāku atalgojuma pieaugumu. Kopumā aptuveni 15 centu pieaugums par stundas tarifa likmi gaidāms no marta sākuma, jo Dzemdību nams tikai tagad ir noslēdzis līgumu ar NVD par valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanu šim gadam.

Vilnīte arī pastāstīja, ka Ministru kabineta noteikumos noteiktā minimālā ārsta alga bija 770 eiro, bet Dzemdību nams saviem ārstiem maksā vairāk, un minimālais atalgojums ārstiem šajā iestādē ir ap 843 eiro.

6 Komentāri

  1. Bērnu dārza auklītes saņem vairāk nekā ārsti, augstskolu lektori, policisti un ugunsdzēsēji. Un vienkāršs seržants armijā pat vairāk kā profesors augstskolā.

  2. Lai nauda netiek iztērēta atkal Veselības ministrijas daudzo birokrātu algu paaugstināšanai un dāsnām prēmijām,Labklājības un Veselības ministrijas ir jāapvieno,kā Somijā,Zviedrijā,Norvēģijā,Islandē,Īrijā,Nīderlandē,Vācijā,Polijā,Ungārijā,Horvātijā,Grieķijā,Gruzijā,Andorā,Monako un Sanmarino.Par maz piemēru? Turpinām: Indijā,Šrilankā,Jemenā,Nepālā,Japānā,Dienvidkorejā,Austrālijā,Fidži,Kiribati,Gambijā,Tanzānijā,Malāvijā,libērijā,Namībijā,Svāzilendā,Maurīcijā,Seišelās,Lesoto,Zimbabvē,Mauritānijā,Svētās Helēnas salā,Ekvatoriālajā Gvinejā,Senegālā,Sentlūsijā,Angiljā,Arubā,Gvajānā,Antigvā un Barbuidā,Dominikānā,Haiti,Dominikā,Kaimanu salās,Bahamās,Bermudā,Gvatemalā,Paragvajā,Bolīvijā,Britu Virdžīnu salās,Haiti,Kolumbijā utt. Vai arī turpinām ražot birokrātus,uz ārstu,medmāsu un sociālā budžeta rēķina!!

  3. Kur tad palika vēl 2008.gadā Ivara Godmaņa valdības tuvākajā nākotnē’plānotā valdības samazināšana līdz vienpadsmit ministrijām,tās apvienojot? Vai tad trešajā nabadzīgākajā ES valstī ir obligāti jābūt 13 ministrijām-par trim vairāk nekā bagātajā Briselē? Un arī Itālijā,Spānijā un Turcijā,valstīs ar daudzkārt lielāku teritoriju un iedzīvotāju skaitu!

  4. Diemžēl nekas nemainīsies. Ņirgāšanās par ārstiem joprojām turpināsies ar pārgudru runāšanu un spriedelēsanu. Sāk zust uzticība !!!

  5. Igaunijā valsts par dzemdībām maksā 700€. Ārstu un vecmāšu algas ir 2-3 reizes augstākas nekā LV. Beidziet, dārgie politiķi gausties, vienkārši sastādiet prioritāšu sarakstu, un sakārtojiet savu saimniecību!

Pievienot komentāru