Dzīvesveids, Padomi

Ķermenis kā barometrs. Kāpēc hroniskas kaites saasinās noteiktos laika apstākļos

Foto: Fotolia

Daži, galvenokārt veci cilvēki, ir kā barometri, jo pēc sajūtām spēj pareģot laiku. Kaut gan citi par to smīn, parasti šīs prognozes patiešām piepildās. Kāpēc laika apstākļi mēdz ietekmēt pašsajūtu un veselības stāvokli?

– Mūsu mainīgais klimats ir liels izaicinājums cilvēka organismam un tā pretestības spējām. Īpaši jutīgi ir mazi bērni un veci, hroniski slimi cilvēki, – atzīst P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas klīnikas vadītāja, medicīnas doktore, akupunktūras ārste Inese Kokare. – Hroniskiem slimniekiem kaites saasinās noteiktos laika apstākļos vai arī tiem mainoties, jo, salīdzinot ar senčiem, mēs mazāk uzturamies svaigā gaisā.

Zinātnieki atzinuši, ka jutīgums pret meteoroloģiskajām pārmaiņām atkarīgs no gēniem. Spēju pretoties slimībām, kas rodas un pastiprinās laika apstākļu ietekmē, nosaka arī organisma aizsardzības enerģijas jeb adaptācijas spējas, ko nodrošina nervu, hormonālā un imūnā sistēma. Visvairāk to līdzsvarotai mijiedarbībai traucē stress un miega trūkums. Tāpēc liela nozīme ir noteiktam dienas režīmam, jo hormonu izstrāde un citi procesi organismā notiek cikliski. Ja dzīvesveids ir haotisks, var rasties pielāgošanās grūtības un veselības traucējumi.

Austrumu medicīnā uzskata, ka aizsardzības enerģiju pret ārējās vides apstākļu maiņu stiprina pilnvērtīgs un kvalitatīvs uzturs. Ja tāds netiek uzņemts, tiek dedzinātas iekšējās rezerves, kas mums dotas ierobežotā daudzumā.

Kas vienam slikts, tas otram labs


Veseliem cilvēkiem, kuriem ārsts nav ieteicis sekot līdzi laika prognozēm, tām nevajadzētu pievērst īpašu uzmanību, tāpat kā iedziļināties organisma norisēs, taču hroniskiem slimniekiem, kuri šajā ziņā ir jutīgi, laika prognozes derētu ņemt vērā.

Veselībai labvēlīgs ir pirmais un otrais laika tips, kad svarīgāko meteoroloģisko elementu – atmosfēras spiediena, gaisa temperatūras un relatīvā mitruma – stāvoklis ir samērā stabils vai mēreni svārstīgs. Kad ir trešais, nelabvēlīgais, laika tips, atmosfēras frontes izraisa strauju laika apstākļu maiņu un ārstiem ir daudz vairāk darba, jo saasinās dažādi veselības traucējumi.

Par laimi, ceturtais, īpaši nelabvēlīgais, laika tips ar visu meteoelementu lēcienveida pārmaiņām mēdz būt ļoti reti – reizi piecos gados.

Tomēr vieni un tie paši apstākļi visus neietekmē vienādi, piemēram, daudzi vislabāk jūtas, kad ir nelabvēlīga laika prognoze, kā arī rudenī, iestājoties vēsam un mitram laikam. Ķīniešu medicīnā to skaidro šādi: kalsniem cilvēkiem ir vairāk enerģijas, bet mazāk masas un ķermeni barojošo šķidrumu, tāpēc novecojot viegli veidojas iņ deficīts un labāka pašsajūta ir rudeņos. Savukārt korpulentiem ļaudīm ir daudz masas, audos bieži uzkrājas lieks šķidrums, bet ir maz jaņ enerģijas, tādēļ viņi slikti pacieš mitrumu. Tiesa, lieko kilogramu dēļ apaļīgajiem ir grūti arī siltā laikā.

Pēkšņu veselības pasliktināšanos daudzi cilvēki izjūt magnētisko vētru ietekmē, kuras saistītas ar Saules aktivitātes uzliesmojuma periodiem, kas atkārtojas tikai reizi 11 gados.

Pievienot komentāru