Acis, Ārstēšana

Spiedienu acī nejūt


Foto - Karīna Miezāja

“Spiediens ir nozīmīgs acu veselības rādītājs, jo daļai pacientu, kam tas ir paaugstināts, veidojas glaukoma. Ja to atklāj laikus, slimību var veiksmīgi ārstēt un novērst aklumu,” norāda Latvijas Amerikas acu centra oftalmoloģe Gunta Blezūra.

Acs iekšējam spiedienam jāpievērš uzmanība, sākot no 40 un jo īpaši pēc 50 gadu vecuma, regulāri (reizi divos vai vienā gadā) veicot tā mērījumu. Paaugstināts spiediens nereti ir vienīgā pazīme tam, ka acī veidojas glaukoma – hroniska, progresējoša slimība, kuras dēļ pakāpeniski var rasties redzes nerva bojājumi un redzes lauka defekts, ko sākumā, skatoties ar abām acīm, nevar pamanīt. Parasti pacienti nejūt, ka spiediens ir augsts. Ja tas ir ļoti augsts, var sāpēt viena galvas puse, migloties redze.

Ne visiem pacientiem, kam acu spiediens paaugstināts, veidojas glaukoma.

Lai izvērtētu, kuriem pacientiem tā tomēr var attīstīties, ārsti izmanto modernas diagnostikas metodes. Ja atklāta glaukoma, jālieto iedarbīgi medikamenti acs iekšējā spiediena mazināšanai (glaukomas pacientiem valsts tos kompensē pilnībā), bet nepieciešamības gadījumā jāveic lāzerterapija vai ķirurģiska operācija.

Apmēram piektajai daļai glaukomas slimnieku konstatē tā saucamo normālā spiediena glaukomu, kad acs spiediens normāls, taču redzes nervs – bojāts. To izraisa ne tikai acu spiediena svārstības, bet arī asinsrites traucējumi redzes nervā. Tādēļ svarīgi ne tikai mērīt acs iekšējo spiedienu, bet veikt arī regulāras redzes lauka un acs dibena pārbaudes. Lietojot medikamentus acu slimību ārstēšanai vai ilgstoši lietojot bezrecepšu zāles, piemēram, hidrokortizona ziedi, arī var paaugstināties acs spiediens. Pārtraucot lietot šos medikamentus, arī spiediens normalizējas.

Īslaicīgi paaugstināts spiediens var būt arī tad, ja acs iekaisusi vai pēc tikko pārciestas kataraktas operācijas. Slimojot ar dažām acu saslimšanām, piemēram, tīklenes atslāņošanos, vai pēc glaukomas operācijas acs spiediens mēdz būt pazemināts. Acs spiedienu nepalielina paaugstināts asinsspiediens, briļļu vai kontaktlēcu valkāšana, televizora skatīšanās vai darbs ar datoru.

Uzziņa


Kā mēra acs iekšējo spiedienu


* To veic ar tonometru, izmantojot bezkontakta vai kontakta metodi katrai acij atsevišķi. Tonometrijas laikā uz nelielu radzenes laukumu tiek izdarīts spiediens, mērot spēku, kāds nepieciešams tās saplacināšanai. Jo spēcīgāk radzene spiež pretī, jo augstāks acs iekšējais spiediens. Normāls intraokulārais spiediens ir 10 – 21 mm/Hg robežās.

* Ar bezkontakta tonometriju, kad iekšējo spiedienu mēra, acī iepūšot spēcīgu gaisa strūklu, var labi atklāt paaugstinātu acu spiedienu vai starp acīm lielu spiediena atšķirību, taču tā nav īpaši precīza. Konstatējot paaugstinātu acu spiedienu, tālākā izmeklēšana jau jāturpina pie acu ārsta, lai precīzi izmērītu spiedienu ar kontakta metodi – Goldmana aplanācijas tonometriju.

* Īpaši ar bezkontakta metodi veiktu mērījumu precizitāti var ietekmēt acs radzenes biezums. Cilvēkiem ar biezu radzeni tie var būt augstāki, bet ar plānu – zemāki nekā īstenībā.

Pievienot komentāru