Ārstēšana, Veselības politika

Dzemdības ienāk politikā. Dzemdību nama administrācijā mēnešalga 1000-3000 eiro, vecmātēm – 3,05 stundā

Foto - LETA, Jāņa Gruzdiņa ilustrācija
Uzziņa

Nacionālais veselības dienests (NVD) ir pārrēķinājis visus valsts tarifus saistībā ar izmaiņām vidējā darba samaksā mēnesī (ārstiem no 846,61 uz 859,00 EUR, ārstniecības un pacientu aprūpes personām no 522,72 uz 537,00 EUR, ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām no 388,80 uz 400,00 EUR) un izmaiņām, kas saistītas ar minimālās algas pieaugumu (no 370,00 uz 380,00 EUR). Papildus dzemdību manipulāciju tarifi tika palielināti par 50 EUR.

Sekojot savu kolēģu ginekologu un dzemdību speciālistu iniciatīvai, arī Rīgas Dzemdību nama vecmātes vēstulē paudušas neapmierinātību par zemo atalgojumu un lūgušas izvērtēt iespēju paaugstināt darba stundas samaksu līdz 5,50 eiro, bet tuvāko divu gadu laikā to divkāršot. Vēstule nosūtīta ārstniecības iestādes valdes priekšsēdētājai Dagnijai Vilnītei, veselības ministrei Andai Čakšai un Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam. Vecmātes pauž neapmierinātību, ka mediķiem, sākot no marta, darba alga par stundas likmi tiks paaugstināta tikai par trim procentiem. Sertificētām vecmātēm samaksa par stundas darbu pieaugs no 3,05 līdz 3,14 eiro. Algas pielikums par trim procentiem tiks nodrošināts visiem Dzemdību nama darbiniekiem, arī tiem, kas nepiedalās ārstniecībā. Izrādās, ka no 440 darbiniekiem puse ir administrācija un tehniskie darbinieki.

“Netiek apšaubītas šo darbinieku tiesības saņemt lielāku atalgojumu un netiek apšaubīts arī viņu pienesums, taču nav pamatojuma likt vienlīdzības zīmi starp Dzemdību centra vecmāšu un tehnisko darbinieku darba novērtējumu kā noslogotības, tā arī atbildības ziņā,” rak­sta vecmātes un secina, ka “pamatots ir valdes priekšsēdētājas Dagnijas Vilnītes kundzes minētais, ka tie darbinieki, kuri nepieciešamības gadījumā ir gatavi strādāt darbu virs slodzes, patiesībā ir tie, kuri visiem citiem nopelnīs 3% algu pieaugumu.

Pretējā gadījumā ar esošo personāla skaitu jau šobrīd ir dežūras, kurās nav iespējams nokomplektēt posteņus ar nepieciešamajiem speciālistiem, lai izpildītu nepieciešamo darba apjomu (dzemdību skaitu) un nodrošinātu darba nepārtrauktību”.

Dzemdību nama mājas lapā internetā var uzzināt, ka šajā pašvaldības kapitālsabiedrībā administrācija, grāmatveži un finansisti, informācijas tehnoloģiju speciālisti, juristi un citi speciālisti, kas nav mediķi, nevar sūdzēties par savu mēnešalgu. Administrācijas amatpersonām vidējā mēnešalga ir gandrīz 3000 eiro, IT speciālistiem – 1250 eiro, juristiem – 1312 eiro, pat komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciālists vidēji mēnesī nopelna vairāk nekā 1000 eiro. Vecmāšu vēstulē ir jaušams, ka mediķi vēlas, lai administrācijas darbinieku skaits tiktu piekoriģēts, un vecmātes nebaidās apgalvot, ka tieši viņas, strādājot virsstundas, nopelna algas pielikumu tiem, kuri nesniedz dzemdību palīdzību.

Tiesa, Dzemdību nama valde ir spērusi soli pretim mediķiem un no 1. marta sāks maksāt par virsstundām tā, kā to nosaka Darba likums, proti, dubultā. Šī būs pirmā ārstniecības iestāde pašvaldību un valsts slimnīcu vidū, kur virsstundu darbs beidzot tiks apmaksāts atbilstoši likumam.

Šogad no valsts budžeta par katru dzemdību gadījumu tiek maksāts par 50 eiro vairāk nekā iepriekš, bet Dzemdību nama ārsti un vecmātes pauž neapmierinātību, ka no šīs summas alga palielinās vien par santīmiem. Ministru prezidents Māris Kučinskis vakar intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” atgādināja, ka Dzemdību nams ir pašvaldības kapitālsabiedrība un ir jāvērtē situācija, kāpēc no valsts šogad piešķirtajiem papildu 50 eiro par katrām dzemdībām nav palielinātas algas mediķiem. “Acīmredzot šī nauda ir aizgājusi citiem mērķiem, komunālajiem maksājumiem, piemēram,” teica premjers. Viņaprāt, Rīgas domei vajadzētu uzņemties segt daļu Dzemdību nama saimniecisko izdevumu.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga sacīja, ka atalgojuma noteikšana darbiniekiem ir ārstniecības iestādes organizatorisks jautājums. Darba līgums tiek noslēgts starp darba devēju (ārstniecības iestādi) un darba ņēmēju (personālu), un iestādes vadība visu šo papildu naudu var novirzīt tikai un vienīgi atalgojuma paaugstināšanai. Taču Dzemdību namā tas tā nav noticis, un nākamnedēļ veselības ministre Anda Čakša skaidros iemeslus šādai rīcībai.

Turpretī Jūrmalas slimnīcā, kur arī ir dzemdību nodaļa un kur arī par katrām dzemdībām valsts maksās par 50 eiro vairāk, šis pielikums tiek gaidīts ar gandarījumu. Slimnīcas valdes priekšsēdētājs Egons Liepiņš sacīja, ka tā ārstniecības iestādei būs apjomīga, laba naudas summa. Pagājušajā gadā ārstiem algas palielināja par 100 eiro, medicīnas māsām – par 75 eiro, un, pateicoties papildus piešķirtajiem līdzekļiem, arī šogad algas no marta tikšot paaugstinātas manāmi.

23 Komentāri

 1. padziit vajag taadu administraaciju ar suudainu koku, kura visu naudu apeed, bet dakteriem algas vairs nepietiek. taa gluzi kaa saeimaa, ka nauda izzagta algaas un preemijaas, bet paareejiem vairs nepietiek.

  1. Toties vadītāju,kas šo sistēmu izveidoja,pārcēlā uz Stradiņiem par vadītāju. Labs VM lēmums,lai veicas I.Kreicebergai kko līdzīgu radīt Stradiņos!

   1. Var pat saderēt, ka tagad Armgate sāks servisa līgumus slēgt ar stradiem. Līdz šim Kreucenes un Arika biznesa veidojums slauca dzemdūzi nu laiks stradiem!

 2. Man rodas jautājums kāpēc tiek pārkāpts likums un par nakts darbu tikai tagad sāks maksāt dubultā. Kur ir mūsu mīļie VID un darba inspekcijas? Šeit atklāti tiek pateikts, ka tiek pārkāps Darba likums un algas netiek maksātas, kā to nosaka likums. Tas ka tā ir ārstniecības iestāde un tiek finansēta no valsts budžeta nenozīmē, ka var pārkāpt likumu. Mazs uzņēmums nedod Dievs ko tādu izdarīs būs klāt VID un soda naudas uzliks tādas, ka jātaisa uzņēmums ciet.

  1. Dubultā jāmaksā par virsstundām. VM ir ielikusi Ārstniecības likumā,ka to var nedarīt,bet var arī darīt. Valdes prasa viltīgu piekrišanu, vai kā Stradiņos pat paši darbinieki vēršas ar iesniegumu,ka atsakās no apmaksas. LM neko nesaka,tiesībsargs pateica,ka neatbilst Satversmei,bet ar to arī viss beidzās.

 3. arprats kadas algas latvija administracijai jabut ne lielakas par 600 eiro uz rokas visas nozares vai tas butu ministrijas saeimas vai policija vai augstskolas jeb kur jabut ta kuri sez un trin benkus doma ar smadzenem nekustinot fiziskos spekus si latvija izskies algas milzigu naudu …..nau kas kontrole sos paredusos likus izmirst latvija….

 4. Nesen VM prezentēja info par pakalpojumu pieejamību, un tur intresanti fakti,piemēram, valsts maksā par speciālista konsultāciju 14,18 eiro ( bez manipulācijām),kur papildus pacientu iemeksa 4,77 eiro,kopā 18,95 eiro. Ja rēķina ,ka darba diena ir 8 stundas ( mediķiem nekur nav pusdienas pārtraukuma ) un vidēji uz pacientu rēķina 15 min., tad sanāk stundā 4 gab.
  4pacx8 stundasx 5 darba dienas nedeļā x 4 nedeļas mēnesi x 18,95 eiro=12 128 eiro mēnesī uz vienu speciālistu ambulatorā aprūpē. Nav slikti ?

 5. …ar sūdainu koku, tos admin. ierēdņus.
  Piezīdušies visās iestādēs – liekēži!
  Žurnālisti papētīja dažus gadus atpakaļ Stradiņos grāmatvedei 6000 E, kadru daļas spec.5000 Nezinu kā tagad….

 6. Dzemdību nams ir Rīgas domes kapitālsabiedrība. Līdz ar to par darba samaksu atbildīgs ir Ušakovs. Tieši viņš ir vainīgs par to, ka administrācijai, kuru viņš tur apstiprinājis, ir neadekvāts atalgojums, bet medicīnas personālam – drupačas no dzīru galda.
  Tagad liekulis Ušakovs sabiedrībai stāsta, ka “nākšot valstij palīgā”.
  Liela daļa žurnālistu diemžēl neatklājo šo Ušakova nelietību.

  1. Rīgas Domei pieder ēka, kura ir jāapsaimnieko. Ar šo lietu DzNamam nav nekādu problemu – viss tiek labi uzturēts, tiek izremontēts, tiek pirktas jaunas iekārtas.

   Algas vienmēr ir maksājusi un turpmāk taisās maksāt VALSTS. Arī pakalpojumus apmaksa valsts.

   Tā kānevajag liet savu žultaino propagandu izplatot nepārbaudītu vai ar nodomu izmainīto informāciju, lai tāda veidā kurinātu naidu.

 7. Kad vēl Latvijas vēsturē mediķi ir bijuši tik labi atalgoti?Sociālā nevienlīdzība tiek mākslīgi vairota,bet mēs paši ar abām rokam atbalstam to atbalstot labējās partijas un to politiku,kurā arī ietilpst šādas algu nesamērības,izskaidrojot to ar smadzeņu kroku skaita atšķirībam

 8. Un ko gan Čakša tādu atklās? Kāda viņai pašai bija alga divās ārstniecības iestādes vienlaikus strādājot? Kāds bija pienesums tajā laikā?? Nekāds. Pat ministru, kuram viņa bija padomniece nometa. Netaisnība zeļ un plaukst, kamēr tādiem čakšveidīgajiem ir teikšana.

 9. Tajā pat laikā ministre sola reformas veikt tikai 2018.gadā! Šogad vairs neko nedarīs? Kā to saprast?! Un kur tad palika viņas solītā obligātā veselības apdrošināšana? Tika pat pieminēti trīs veselības apdrošināšanas modeļi! Bet ar to arī viss beidzās! Ministre neuzskatīja par vajadzīgu pat paskaidrot,kas viņai īsti nepatīk Igaunijas un Lietuvas veselības apdrošināšanas teicami funkcionējošajos modeļos! Vai arī vienkārši negrib pieļaut,ka visa veselības nauda paliek slimokasu rīcībā un ,ka slimokases Eiropā ir tās,kuras slēdz gan līgumus ar ārstiem,gan izmaksā slimības naudu! Jo tad nevarēs nekontrolēti rīkoties ar šo naudu,palielināt algas un maksāt prēmijas ministrijas daudzajiem ierēdņiem un slimnīcu baldēm.Ne ministrei,ne veselības nozares ierēdņiem jau obligātā veselības apdrošināšana nav vajadzīga,jo ir apdrošināti uz mūisu rēķina! Bet e-bveselība nepieciešama vienīgi ķeksīša pievilkšanai,lai atskaitītos Eiropas Komisijai!

Pievienot komentāru