Ārstēšana, Veselības politika

Kāpēc par kompensējamām recepšu zālēm aptiekā jāpiemaksā?

Foto - Shutterstock

Kāpēc, recepšu zāles pērkot aptiekās, man par recepti jāpiemaksā 1,42 eiro? Kāpēc par kompensējamām zālēm ar 100% atlaidi I grupas redzes invalīdam aptiekās pieprasa maksāt vēl pusi summas? Tad jau sanāk tikai 50% atlaide! Vai ārsti maldina, vai aptiekas krāpj cilvēkus? Ja ir piešķirta III invaliditātes grupa uz mūžu, bet veselība pasliktinās, vai iespējams piešķirt II grupu? BĒRTULE GULBENĒ

 

Kompensē, bet ne visu

Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga skaidro, ka Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautos medikamentus valsts apmaksā 100, 75 un 50% apmērā atkarībā no slimības diagnozes. Šāda atlaide attiecas uz lētākajām zālēm ar vienādu iedarbību. Aktīvā viela lētākajām un dārgākajām vienādas iedarbības zālēm ir viena un tā pati, un tieši aktīvā viela ārstē slimību. Informāciju par lētāko medikamentu atbilstīgi noteiktajai diagnozei var noskaidrot pie ārstējošā ārsta un farmaceita.

Ja pacientam izrakstītas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākajām zālēm jāsedz viņam pašam. Arī 100% kompensācijas gadījumā pacientam jāpiemaksā, ja izvēlētas kādas no dārgākajām vienādas iedarbības zālēm. Iegādājoties aptiekā 100% kompensējamus medikamentus, papildus jāsamaksā 0,71 eiro (izņemot bērnus līdz 18 gadiem; trūcīgās personas; ja zāļu aptiekas cena ir līdz 4,27 eiro).

Ja rodas šaubas par kompensējamo medikamentu cenām, pacientam jādodas pie sava ārstējošā ārsta un jāvaicā par iespēju lietot lētākās vienādas iedarbības zāles. Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas preses sekretāre Agnese Zarāne precizē: ja paciente viena aptiekas apmeklējuma laikā iegādājusies divus medikamentus, kas iekļauti Kompensējamo zāļu sarakstā un tiek kompensēti 100% apmērā, par abiem jāmaksā līdzmaksājums (0,71 x 2 = 1,42 eiro). Ja rodas aizdomas, ka nauda aptiekā iekasēta nepamatoti, pacientam ar iesniegumu un pirkumu apliecinošiem dokumentiem jāvēršas Veselības inspekcijā.

 

Invaliditātes grupas

Invaliditātes jautājumi ir Labklājības ministrijas pārziņā.

Atgādinām, ka personām līdz valsts vecuma pensijas piešķiršanai izvērtē funkcionālos ierobežojumus un to pakāpi, nosakot darbspēju zaudējumu procentos:

• I grupa ir ļoti smaga invaliditāte ar 80–100% darbspēju zudumu;

• II grupa ir smaga invaliditāte ar 60–79% darbspēju zudumu;

• III grupa ir mēreni izteikta invaliditāte ar 25–59% darbspēju zudumu.

Pirmreizējo un atkārtoto invaliditātes ekspertīzi veic Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija, kuras sastāvā ir Rīgas apvienotā nodaļa un deviņas ārstu komisijas.

Personai vispirms jādodas pie sava ģimenes vai ārstējošā ārsta, kurš, ņemot vērā vispusīgas medicīniskās izmeklēšanas un atbilstīgas ārstēšanas rezultātus, lems par nosūtīšanu uz ārstu komisiju. Invaliditāti nosaka uz noteiktu termiņu vai bez atkārtota invaliditātes ekspertīzes termiņa (uz mūžu), taču, ja veselības stāvoklis būtiski pasliktinās, ekspertīzi var veikt vēlreiz, bet arī tad vispirms jāvēršas pie ģimenes vai ārstējošā ārsta.

 

UZZIŅA

Papildu informāciju par invaliditātes ekspertīzes kārtību un valsts komisijas nodaļu darba laiku var iegūt mājaslapā 
www.vdeavk.gov.lv 
vai zvanot uz Gulbenes starprajonu komisiju pa tālr. 64473158.

Pievienot komentāru