Alternatīvā medicīna, Netradicionāli

Kā klepus nomocītajiem var palīdzēt tradicionālā medicīna, homeopātija un ājurvēda

1. Terapeite: Viltīgāks, nekā domājam

1no3
klepus

Klepus palīdz elpceļiem atbrīvoties no liekā un kaitīgā, taču, ja tas kļuvis ļoti mokošs, vajadzētu ārstēties, lai neiedzīvotos komplikācijās. Kā tas darāms, stāsta trīs dažādu specialitāšu ārstes.

Klepu var izraisīt ne tikai saaukstēšanās, bet arī citas slimības, tāpēc svarīgi laikus noskaidrot cēloni, lai sāktu atbilstīgu ārstēšanu. Ieteikumi tradicionālajā medicīnā, homeopātijā un ājurvēdā ir atšķirīgi, taču visas trīs dakteres iesaka negaidīt, kad klepus pāries pats no sevis, jo, tam ieilgstot, ārstēt būs grūtāk.

“Klepus ir daudz viltīgāks, nekā reizēm šķiet. Akūtas elpceļu infekcijas 70–80% gadījumu izraisa vīrusi. Pie vainas var būt aptuveni 700 sīkbūtņu, no kuriem tikai aptuveni 57% ir iespējams noteikt vārdu un uzvārdu,” atzīst terapeite Lāsma Četverga.

Pastāv uzskats, ka pieaugušajiem ar akūtām vīrusu izraisītām elpceļu infekcijām ir normāli slimot 1–2 reizes, hroniskiem slimniekiem 3–4 reizes, bet bērniem skolas vecumā – līdz sešām reizēm gadā.

Biežu slimošanu veicina vāja imunitāte un neveselīgi dzīves apstākļi – pārpūle, stress, nepilnvērtīgs uzturs, miega deficīts, hroniskas kaites un citi.

Klepus iemesls var būt meklējams visos elpceļu līmeņos. Aizlikta deguna gadījumā, elpojot caur muti, tiek kairināta kakla gļotāda, turklāt sekrēts tek lejup pa rīkles mugurējo sienu, izraisot klepu. Cēlonis var slēpties balsenē, trahejā, bronhos un alveolās jeb dziļajos plaušu audos. Tā iemesls var būt bronhu spazmas, vidusauss iekaisums un citi.

Atviļņa slimības gadījumā, kad nenoslēdzas vārstulis starp kuņģi un barības vadu, kairinātā deguna gļotāda ir daudz uzņēmīgāka pret vīrusu infekcijām un cilvēks tās grūtāk pacieš, it īpaši, ja smēķē.

Lai izvēlētos piemērotu ārstēšanu, svarīgi saprast, vai kairinājums rodas elpceļos vai plaušās un vai klepus ir sauss vai mitrs.

 

Ko darīt

Jūtot, ka tūlīt sāksies vīrusu infekcija, reizēm var palīdzēt pirts apmeklējums vai fiziskas aktivitātes, jo, uzlabojoties asinsritei, glābēji leikocīti ātrāk nokļūs iekaisušajā vietā.

Vispirms pret klepu vajadzētu izmantot dabiskus līdzekļus, kas satur smiltsērkšķu eļļu vai propolisu. Ja klepus rodas rīkles galā, iekaisušo kakla gļotādu nomierinās sūkājamās tabletes ar mentolu.

Lai sausa klepus gadījumā mazinātu kairinājumu un bronhu spazmas, jāuzņem 2–3 litri šķidruma dienā. Svarīgi mitrināt gaisu un vēdināt telpas, lai būtu mazāk mikrobu. Mokošu, sausu klepu palīdzēs nomākt kodeīnu vai desktrometorfānu saturoši medikamenti.

Ja bērnam ir sauss, kairinošs klepus un viņš vakarā nevar aizmigt, bet nav augstas temperatūras, izvāra kartupeļus ar visu mizu, sastampā, uzziež zem lāpstiņām un patur 20 minūtes.

Mitra klepus gadījumā ārstēšanas mērķis ir veicināt krēpu izdali. Ja plaušās un bronhos ir krēpas, skābeklis neiekļūst alveolās un nespēj piesaistīties pie sarkanajiem asinsķermenīšiem. Krēpas kairina bronhus, un, ja nav pietiekami šķidras, ir grūti tās izklepot. Arī tad svarīgi uzņemt daudz šķidruma un mitrināt gaisu. Jālieto mukolītiķi jeb atklepošanas līdzekļi, kas šķidrina krēpas. Vēl palīdzēs bronhu–plaušu tējas. Paralēli nepieciešama krūškurvja vibromasāža, drenāžas vingrinājumi. Tas nozīmē pūst sveces, burbuļus, balonus, dziļi ieelpot, cilājot rokas uz augšu, izdarot stiepjošas kustības uz vienu un otru pusi.

 

 Ko nedarīt

Lāsma Četverga uzskata, ka karsta tvaika inhalācijas var izraisīt vēl lielākas bronhu spazmas. Turklāt, jūtot kairinājumu kaklā, nevajadzētu dzert neko karstu.

Sildošas procedūras nav ieteicamas paaugstinātas temperatūras gadījumā, jo organismam jau tāpat ir grūti.

Ja ir kairināts kakls, taču nav ko atklepot, nedrīkst lietot atkrēpojošu līdzekli, jo tas tikai lieki kairinās un veicinās klepus refleksu.

 

SVARĪGI

Ja klepus nav pārgājis divu nedēļu laikā, ieteicams konsultēties ar ārstu. Jau pēc pāris dienām tas jādara, ja ir arī ap 37 ℃ vai augstāka temperatūra, pastiprināta svīšana, nespēks un vājums, it īpaši vakaros.

Pēc bronhīta un plaušu karsoņa klepus reizēm var ilgt līdz pat 20 dienām, taču tam ar katru dienu vajadzētu mazināties.

Pie ārsta jāvēršas, ja klepus ar elpas trūkumu pēkšņi rodas jaunam, veselam cilvēkam, jo tas var liecināt, ka plīsušas bronhektāzes (bronhu paplašinājumi).

Mediķu palīdzība steidzami nepieciešama arī plaušu artērijas trombembolijas gadījumā, kas arī sākas pēkšņi ar klepu un elpas trūkumu.

  1. Terapeite: Viltīgāks, nekā domājam
  2. Homeopāte: Jāpārbauda, vai nav cērmes!
  3. Ājurvēdas konsultante: Palīdz sildošas garšvielas

Pievienot komentāru