Acis, Ārstēšana

Acīs graušanas un smaguma sajūta… Kā palīdzēt sausām acīm

Foto - Shutterstock

Graušanas un smaguma sajūta acīs ir daudzu ikdiena, it īpaši strādājot pie datora. Visbiežākais iemesls ir sausas acs sindroms. Kāpēc acis izžūst, kā tām palīdzēt?

Asaras sastāv no vairākiem slāņiem: ūdeņaino slāni no priekšpuses klāj lipīdi jeb tauki, kas neļauj mitrumam iztvaikot, bet gļotu slānis veidojas no acs gļotādas šūnām. Dažādās sastāvdaļas acis mitrina, aizsargā pret mikrobiem un svešķermeņiem. Ja kāda no šīm asaru plēvītes sastāvdaļām nav pilnvērtīga, var rasties sauso acu sindroms. Acis ātri nogurst, apgrūtina darbu pie datora un automašīnas vadīšanu. Sūdzības mēdz saasināties vakaros, kad acis ir piekusušas, kā arī no rīta, kad tās, naktī nemirkšķinot, kļuvušas sausākas.

Daudziem šķiet paradoksāli, ka nereti sausas acis asaro. Ja tām ir nepietiekama asaru plēvīte, rodas aizsargreflekss un izdalās vairāk asaru, taču tās ir nepilnvērtīgas, ātri izgaist un nespēj veikt savu uzdevumu.

 

Kas vainojams

Ārsts sauso acu sindromu galvenokārt nosaka pēc pacienta sūdzībām un acs priekšējo virsmu apskates ar spraugas lampu. Reizēm diagnozes precizēšanai veic papildu izmeklējumus, piemēram, ievieto aiz apakšējā plakstiņa speciālu papīra strēmelīti un raugās, kā tā samitrinās, vai arī nosaka asaru osmolaritāti jeb sāļumu.

Ja redzi un labsajūtu palīdz uzlabot mirkšķināšana, tā varētu būt viena no sausas acs pazīmēm, jo šādi tiek atjaunota asaru plēvīte. Ja diskomfortu palīdz novērst mākslīgās asaras, arī tad, visticamāk, iemesls ir sausas acs sindroms.

Vairākumā gadījumu tas sagādā tikai nepatīkamas sajūtas, taču, ja problēma ir izteikta, bet acīm nepalīdzam, var rasties acs priekšējās virsmas struktūras pārmaiņas. Ja acu sausuma iemesls ir vispārēja saslimšana, sindroms mēdz izpausties izteiktāk un radīt neatgriezeniskas redzes pārmaiņas. Sākumā ir sīki radzenes bojājumi un veidojas defekti tās epitēlijā, bet ilgākā laikā var rasties plašāka erozija un čūla.

 

Kāpēc izžūst

Acis kļūst sausas, ja neizdalās pietiekami daudz asaru vai arī tās ātri iztvaiko. Asaru deficīts veidojas asaru dziedzeru ietekmējošu slimību, piemēram, plakstiņu iekaisuma, gadījumā. Savukārt to iztvaikošanu veicina nemirkšķināšana un plakstu saslimšanas, kad tie pilnībā neaizveras vai ir novietoti nepareizi.

Visbiežāk sausu acu sindroma iemesls ir ilgstošs darbs pie datora un redzes pārslodze, sauss un kondicionēts gaiss. Acis dabiski kļūst sausākas, cilvēkam novecojot. Īpaši par to sūdzas sievietes menopauzes laikā, kad mazinās sievišķo hormonu izdalīšanās.

Problēma var rasties, ilgstoši nēsājot kontaktlēcas, ja tās nav pietiekami gaisa caurlaidīgas vai tiek pārkāpts to lietošanas režīms. Reizēm acis izdodas nomierināt, taču nereti no šā redzes korekcijas līdzekļa nākas atteikties pavisam.

Izteikti sausu acu gadījumā nav vēlams veikt lāzeroperāciju redzes uzlabošanai, jo stāvoklis var pasliktināties vēl vairāk.

Problēmas iemesls mēdz būt konservantus saturošu acu pilienu, tostarp mākslīgo asaru, ilgstoša izmantošana, vairāku zāļu, piemēram, antihistamīnu, antidepresantu un nomierinošu līdzekļu, bēta blokatoru un citu asinsspiedienu pazeminošu līdzekļu, hormonālās kontracepcijas, kā arī citu medikamentu, lietošana.

Acis sausina vairogdziedzera slimības, cukura diabēts un autoimūnās saslimšanas, piemēram, Šegrēna sindroms, kad vienlaikus mēdz samazināties siekalu izdale.

Pievienot komentāru