Bērni, Bērnība

Puņķi, puņķīši… Kāpēc bērni tos ēd?

Foto - Fotolia/Antonioguillem

“Sakiet, dakter, kāpēc bērns ēd puņķus? Diezin vai tie ir garšīgi. Diezin vai tajos ir vitamīni, kuru viņam trūkst. Tādēļ, visticamāk, problēma ir kaut kur citur. Psiholoģiska? Kas tas ir “dabūt atpakaļ visu, ko izvilki no sevis”? Gribu saprast…”

Šādu jautājumu ārstam uzdod kāda mamma, par ko vēsta “Vospitaj”, un uz to atbild pazīstams ukraiņu pediatrs Jevgēnijs Komarovskis.

Ārsts uzsver, ka šis jautājums – kāpēc bērni ēd puņķus, ir lieliska ilustrācija, ka cilvēks un viņa uzvedības īpatnības ir liela mīkla. Medicīnas zinātnei neesot izpratnes, kādēļ bērni bāž mutē to, ko viņiem izdevies izurbināt no deguna.

Pediatrs gan atzīmē, ka daži zinātnieki šo situāciju analizē un pat cenšoties izskaidrot cēloņsakarību puņķu ēšanai. Sausajai deguna gļotādai, pirmkārt, piemīt daudz dažādu imunitātes aizsargfaktoru, bet, otrkārt, tajos atrodas arī dažādi mikrobi. Balstoties uz šiem faktiem, gudri ārsti apgalvo, ka sistemātiska puņķu ēšana ir instinktīva darbība, kurai ir stimulējoša ietekme uz imūno sistēmu, un tā ir savā veidā profilaktisks veids, kā pasargāties no alerģiskām saslimšanām, skaidro Komarovskis.

Kā arguments šim faktam tiek minēts tas, ka ģimenēs, kurās bērni aug bez īpašas pieskatīšanas un kurās vecāki pārmērīgi stingri neseko līdzi higiēnas normu ievērošanai un netraucē bērniem puņķu ēšanā, alerģiskas saslimšanas konstatē daudz retāk, un vispār šādi bērni vieglāk panesot arī infekcijas slimības.

Komarovskis gan apliecina, ka šis arguments izsauc visai pamatotu skepsi, un principā jau sen ir zināms, ka netīrumi un mikrobu daudzums apkārtējā vidē – tā lielisks profilakse alerģiju rašanās, tādēļ puņķi konkrētajā aspektā ir tikai viens, bet nebūt ne galvenais komponents.

Tomēr bērnu ārsts arī atzīmē, ka praktiski visi zinātnieki, kuri raksta par puņķu ēšanas labvēlīgo ietekmi, uzsver, ka šī ir tikai hipotēze, kuru pierādīt ir praktiski neiespējami. Neiespējami tas ir tādēļ, ka ir jāsalīdzina divu grupu bērni, turklāt vienas grupas bērniem regulāri būtu jāēd puņķi, bet zinātniekiem pagaidām nav izdevies atrast nepieciešamo daudzumu vecāku, kuri piekristu šādam eksperimentam.

Visu rezumējot, pediatrs secina:

  • Kāpēc bērni ēd puņķus – zinātnei nav skaidrs;
  • Pats uzvedības fakts bērna organismam nekaitē;
  • Puņķu ēšana nav skaista uzvedības maniere un neatbilst vispārpieņemtām normām;
  • Ja tavam bērnam pastāvīgi veidojas puņķi, tas nozīmē, ka tava atvase visu laiku elpo sausu un siltu gaisu, un tas, loģiski, noved pie tā, ka deguns kļūst sauss.

 

calis

 

Pievienot komentāru