Ārstēšana, Veselības politika

Slimnieki gaida, bet operāciju galdi dīkstāvē – trūkst māsu

Foto - CARO/Scanpix

Vidējā medicīnas personāla trūkuma dēļ Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) nav iespējams veikt operācijas tādā apjomā kā agrāk. Piemēram, krūts ķirurģijas nodaļas ārsti izdarīja ap astoņām līdz desmit operācijām dienā, bet, kā pastāstīja šīs nodaļas vadītājs un LOC galvenais onkoloģijas speciālists Jānis Eglītis, patlaban iespējams, lielākais, veikt sešas operācijas dienā. Četriem pacientiem uz operāciju nākas gaidīt. Medicīnas speciālistu nepietiekamības dēļ pilnībā nevar noslogot arī abas intensīvās terapijas palātas, jo trūkst medicīnas māsu.

Arī LOC vadītājs ķirurgs Viesturs Krūmiņš atzīst, ka tā ir problēma, jo onkoķirurģijas klīnikā, kur ir sešas operāciju zāles ar 12 operāciju galdiem, iespējams noslogot tikai astoņus, jo trūkst gan medicīnas māsu, gan arī anesteziologu. “Jāteic, ka šā iemesla dēļ neesam nevienu pacientu aizsūtījuši mājās, taču gadās, ka pacientu nevaram operēt tajā pašā dienā, kad viņš operācijai ir sagatavots, bet gan pēc divām trim dienām,” pastāstīja V. Krūmiņš.

LOC ārsti publiskajā nozares seminārā P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā jau 2015. gadā informēja toreizējo veselības ministru Gunti Belēviču, ka no 12 operāciju galdiem ir noslogoti tikai pieci.

LOC ginekoloģijas nodaļas medicīnas māsa, ginekoloģisko vēžu pacienšu biedrības “GINO” vadītāja Solvita Rubene pastāstīja, ka māsas vidēji pirms nodokļu nomaksas saņem 420 eiro, un tieši mazā atalgojuma dēļ vidējais personāls atstāj LOC. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas (RAKUS) mājas lapā internetā var uzzināt, ka šī gada janvārī vidējā darba samaksa LOC māsai bijusi 722 eiro, bet darba alga – 484 eiro.

V. Krūmiņš pastāstīja, ka arī ārstu alga esot samērā zema – 700 eiro, par stundas darbu valsts samaksā piecus eiro, un alga nav atkarīga no tā, cik operācijas ārsts ir veicis.

Bet RAKUS vadība ar preses sekretāres Aijas Lietiņas starpniecību paskaidroja, ka ārsta atalgojumu veido gan amatalga jeb tā dēvētā pamatalga, gan normatīvajos aktos noteiktās piemaksas (par zinātnisko grādu, ārstniecības stāžu, īpašo risku atsevišķās nodaļās, nakts darbu u. c.). LOC ķirurga vidējā bruto alga kopā ar normatīvajos aktos noteiktajām piemaksām esot 1229 eiro mēnesī. Turklāt vadošajiem ķirurgiem ne tikai Onkoloģijas centrā, bet arī citos Austrumu slimnīcas stacionāros alga esot krietni lielāka par minēto vidējo.

Pirms diviem gadiem Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš publiski norādīja, ka medmāsas atstājot darbu LOC, jo atalgojums esot neadekvāts. Kā piemēru viņš minēja to, ka operāciju māsa par kolēģu aizvietošanu dienā saņem trīs eiro. Šajā laikā faktiski nekas nav mainījies. Taču RAKUS valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga uzskata, ka tā nav problēma, par kuru būtu jāuztraucas.

“Pašlaik situācija Latvijas Onkoloģijas centrā nav tik kritiska, lai radītu masveidīgu operāciju atlikšanu. Operācijas tiek pārceltas uz vēlāku laiku vien izņēmuma gadījumos, kad kāda cita operācija ir ieilgusi. Ņemot vērā lielo sarežģīto gadījumu īpatsvaru LOC, bieži ir grūti precīzi prognozēt onkoloģisko operāciju ilgumu. Operācijas bieži veic multidisciplināra speciālistu komanda, un tās nereti mēdz izvērsties par vairākām stundām ilgākas, nekā sākotnēji plānots. Atliktā operācija parasti tiek plānota uz nākamo vai aiznākamo dienu.

Māsu trūkums ir ne tikai Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, bet visu valsts ārstniecības iestāžu problēma, kas cieši saistīta ar atalgojuma jautājumu. Tā iespaidā veidojas grūtības ar paaudžu nomaiņu ne tikai operāciju māsu, bet arī cita vidējā personāla vidū. Austrumu slimnīcā māsu vidējais vecums pārsniedz 40 gadus, un vairākums no viņām slimnīcā strādā jau desmit un vairāk gadu. Diemžēl piesaistīt jaunas māsas no koledžām ir ļoti sarežģīti,” skaidro A. Slokenberga.

Veselības ministrijas apstiprinātā Austrumu slimnīcas attīstības stratēģija paredz, ka pēc laika arī onkoloģiskās operācijas tiks veiktas stacionāra “Gaiļezers” jaunajā operāciju blokā. Tas notiks tad, kad tiks izremontēta un atbilstoši iekārtota pēcoperāciju nodaļa onkoloģiskajiem pacientiem stacionārā “Gaiļezers”.

Taču LOC vadība nav sajūsmā par šādu priekšlikumu, jo Onkoloģijas centrā esot labi sakārtota infrastruktūra, kā arī pacientu plūsma. “Uz vietas izveidojusies laba sadarbība ar ķīmijterapijas un radioloģijas nodaļām, bez kurām onkoloģija nav iedomājama,” sacīja V. Krūmiņš.

7 Komentāri

 1. Telpas ir, gultas ir, iekārtotas operāciju zāles ir, bet pagaidiet, kamēr izremontēsim citas telpas. Visa nauda novirzīta remontos un iekārtās, personālam naudas nav, tā preses konferencēs apgalvo izcili koptas kundzes. Izklausās šizīgi, piedodiet.

 2. Loceklis loceklim galā. Divi locekļi iesniedz atlūgumu vēl divi locekļi ir palikuši un tie ieņems viņu amatus. Mīļie cilvēki LOCEKLIS ir tikai vīrietim biksēs starp kājām. Slimnīcās locekļiem nebūtu vietas. Tur vajadzētu būt tādiem amatiem kā Galvenais ārsts. Galvenā ārsta vietnieks. Galvenā ārsta otrais un trešais vietnieks. Slimnīcas valdes jurists. Slimnīcas valdes ekonomists. Nu tad vismaz tautai būtu saprašana kurš pārvalda slimnīcas. Bet tagad sanāk, ka slimnīcu vadīt var pat sētnieks, jo slimnīcas amatu sarakstā viņš skaitīsies valdes loceklis. Locekļi mīļie ir tikai vīriešu biksēs. Tur gan 100% ir loceklis. Ko dod tagad Jūsu izremontētas telpas un iekārtas , ja nav personāla kas tajā strādā.???!!!!

 3. Par ko daargie latvju zemnieki – laukaviizes lasiitaaji satraukushies?

  I ministru prezidents, i veseliibas ministre ir juuseejie – lemberdziskaas “zemniek”partijas paarstaavji.

  Ko nepriecaajieties par to laimi, ko pashi sev esat ieveeleejushi?

 4. tukšs raksts – ta arī nav skaidrs, kavējas operācijas vai ne un kas maksā par liekajam dienam, ko pacients noguļ operāciju gaidot. Plānotāju tak netrūkst – var jau precīzi izplānot cik operāciju diena būs . ar slimniekiem neviens nerēķinās.

 5. Šī problēma ir pilnīgi visās Rīgas slimnīcās, bet slimnīcu vadība izturas itkā vēl jo projām pie vārtiem stāvētu rinda ar strādāt gribētājiem. Varbūt ievedam darba spēku no Mongolijas, kas strādās par grašiem? Jeb jāsāk kaut ko darīt, lai kvalificēts darba spēks neaizplūstu uz ārzemēm

 6. Ne katrs var atļauties maksājot uzreiz nopirkt salonā jaunu telefonu, datoru, auto. Uzturēt pie sevis mājas krāšņu sievieti, nevis tikai nolūkoties uz tādām interneta fotogrāfijās. Tu vari? Ko tu darītu, ja vinnētu 50 miljonus eiro? Vai spēj iztēloties savu dzīvi pēc tam? Dod sev iespēju pārvērst savu dzīvi sapnī, noķer savu veiksmi! Ienāc un laimē savu Džekpotu: https://goo.gl/V9tJmz

 7. arī mums strados runā par rindām pie vārtiem, kuri alkst strādāt. Bet jaunie par tādu naudu nestrādās, bet vecie drīz izbeigsies. Tā jau tāda prelūdija, pagaidām :)māsa

Pievienot komentāru