Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Rokfelleram sirdi pārstādīja sešas reizes. Vai arī Latvijā būs otrā iespēja?

sirds1

Ilona Noriete, speciāli Veselam.lv

Kaut arī medicīna krietni gājusi uz priekšu un pasaulē, tostarp arī Latvijā, tiek pārstādīti daudzi orgāni. Kādus orgānus iespējams pārstādīt Latvijā un cik liela ir pieredze? Vai ir iespēja to darīt atkārtoti, piemēram, ja organisms jauno orgānu nepieņem? Tas, ka vairākkārtēja transplantācija iespējama pierāda amerikāņu miljardiera Deivida Rokfellera pieredze, kuram 99 gadu vecumā jau sesto reizi veiksmīgi transplantēja sirdi.

Lielākoties pārstāda nieres

“Šobrīd mūsu valstī visbiežāk tiek transplantētas nieres,” uzsver Latvijas Transplantācijas centra “Balttransplant” nodaļas vadītājs, ārsts-transplantologs, Dr. med. Jānis Jušinskis. Viņš piebilst, ka nieru pārstādīšana Latvijā tiek veikta kopš 1973. gada, līdz ar to mediķiem ir uzkrāta laba pieredze un prakse.

Pašreiz gadā nieru transplantācijai piesaka apmēram 90-100 pacientus. Cik ātri viņi tiek pie donora nieres, atkarīgs no asinsgrupas. Ir tādi, kurus operē jau pāris nedēļas pēc uzņemšanas sarakstā, citiem jāgaida 3-6 mēneši, bet, teiksim, pacientiem ar I asinsgrupu – reizēm pat gadu.

Taču mēdz būt situācijas, kad nieres jāpārstāda atkārtoti – mūsu valstī ir pacienti, kuriem ir bijušas trīs un pat četras transplantācijas. „Jārēķinās ar to, ka transplantētais orgāns nestrādā pilnīgi kā savs – tas gan nodrošina visu funkciju kā savs orgāns, bet dzīvildze tam ir zemāka,” skaidro ārsts Jānis Jušinskis. “Mēs pazeminām imunitātes līmeni, visu ko darām, bet vienalga imunitātes spēkos tomēr ir pārstādīto orgānu atgrūst. Varbūt minimāli, bet tas notiek. Arī slimība var atgriezties un sabojāt jau transplantēto nieri. Tāpēc līdz mūža beigām jādzer daudz medikamentu, lai orgānu neatgrūstu un lai nebūtu sarežģījumu.”

Dažs tiek pie citas sirds

Vēl Latvijā tiek veikta arī sirds transplantācija. Taču, atšķirībā no nierēm, katram cilvēkam sirds ir tikai viena, tāpēc tikt pie citas ir vēl problemātiskāk. “Starptautiskie aprēķini rāda, ka sirds transplantācija nepieciešama 5-10 cilvēkiem uz 1 miljonu no populācijas,” atzīst Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs profesors Romāns Lācis.

“Taču sirds transplantācija pieskaitāma ne tikai pie vissarežģītāko sirds operāciju, bet pat vispār ķirurģisko operāciju veidiem. Tā ir izdarāma atbilstoši stingrām indikācijām, kad citas ārstēšanas metodes patiesi kādu efektu un rezultātu vairs nedod. Bet to var atļauties tikai tad, kad pacientam vēl joprojām ir saglabāta citu orgānu sistēmu rezerve, proti, sirds mazspējas dēļ nav sabojāti pārējie orgāni.

Līdz šim Latvijā kopumā izdarītas 23 sirds pārstādīšanas operācijas no cilvēka cilvēkam. Visas varbūt nav tik veiksmīgas, kā mums gribētos, jo tās, kā teicu, ir ārkārtēji smagas operācijas, bet kopumā mēs esam uz laba ceļa un labā variantā. Šobrīd jaunu sirdi gaida deviņi pacienti.”

2 Komentāri

  1. Sirdi! Pārstādīja! Sešas reizes! Vai tiešām viss tā jāsarežģī? Āreče, brīnumlīdzekļi ir tepat līdzās: “Plakans vēders par 3 ned.; Atbrīvojies no hemoroīdiem – Apturi sāpes un diskomfortu; Ģeniāls triks uzlabo ceļgalu 3 minūtēs!” Vēl tikai trūkst atbrīvošanas no sēnīšslimībām 2 minūtēs, Stokholmas diētas un pipša pagarināšanas …
    Daudz naudīgu lohu, BRĪNUMDAKTERI!

Pievienot komentāru