Ārstēšana, Citas slimības

Kājas īkšķis – greizs un nepareizs. Ko darīt?

Foto - Shutterstock

Izaugumi pie kāju lielajiem pirkstiem ir neglīti, ierobežo apavu izvēli un sagādā sāpes. Diemžēl parasti problēma top arvien lielāka un prasa risinājumu.

Kā stāsta Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts Valdis Gončars, slodzei pēdā būtu jāsadalās, atbalstoties trijstūra veidā: uz papēža kaula, kā arī pirmā un piektā pleznas kaula galviņas. Tādējādi veidojas arka jeb velve, kas amortizē slodzi un padara gaitu elastīgu. Ja garenvelve vai šķērsvelve, vai arī abas saplacinās, pirmā pleznas kaula galviņa tiek pastiprināti noslogota un spiežas uz ārpusi.

Liela loma apaviem

Ja slodze uz pēdas kauliem un velvēm ir lielāka, nekā pēdas kaulus savienojošās saites spēj izturēt un tās padodas smaguma spēku ietekmei, veidojas greizais īkšķis.

Saišu aparāta stiprums atkarīgs no iedzimtības. Turklāt svarīgs ir pēdas izmērs un svars. Sievietēm tas ir mazākas nekā vīriešiem, taču nereti mēdz rasties lieki kilogrami, kas veicina pēdu deformāciju. Liels pārbaudījums tām ir arī grūtniecības laiks.

Liela nozīme ir ikdienā valkātajiem apaviem. Tiem vajadzētu atbalstīt pēdas velves, tomēr visbiežāk to iekšējā virsma ir plakana. Pēdas deformāciju var veicināt arī kurpes ar šauriem purngaliem, tāpat augstpapēžu apavi rada pēdām palielinātu slodzi, jo tā gulstas uz pleznas kaula galviņām un izpleš šķērsvelvi, it īpaši, ja ir vājas pēdas saites. Tomēr, ja sievietei, kura pastāvīgi staigājusi augstpapēžu kurpēs, sākušas sāpēt kājas, no papēžiem nevajadzētu atteikties pavisam, jo pēdas ir pieradušas pie šāda stāvokļa. Tad kurpes jāizvēlas tikai ar mazliet zemāku (3–4 cm) papēdi.

Pievienot komentāru