Dzīvesveids, Padomi

Krasa laika joslu maiņa – pārbaudījums organismam. Kā vieglāk pārdzīvot?

Foto - Shutterstock

Kopā ar sievu pirmo reizi plānojam doties ceļojumā uz citu kontinentu. Kā bez pašsajūtas un miega trau­cējumiem iekļauties citā laika zonā? ĒRIKS JŪRMALĀ

Krasa laika joslu maiņa ir nepatīkams pārbaudījums cilvēka organismam. Tas ir pieradis, ka diennaktī ir 24 stundas, taču, mainot laika zonas, mainās arī faktiskais diennakts ilgums.

Ja iespējams, brauciens jāplāno tā, lai galamērķī nokļūtu vakarpusē. Lai ātrāk iekļautos citas laika zonas ritmā, miega ārste Ija Cimdiņa iesaka pirmajā vakarā pirms gulētiešanas lietot kādu no jaunākās paaudzes miega līdzekļiem, kuri satur zopiklonu vai zolpidēmu. Var palīdzēt arī miega hormonu melatonīnu saturošas tabletes, ko iespējams iegādāties gan uztura bagātinātāja, gan medikamenta veidā. Lietojot bezrecepšu līdzekli, aktīvā viela asinīs strauji samazinās, tāpēc ir svarīgi, lai lietotājs šajā laikā jau būtu aizmidzis. Savukārt no medikamenta melatonīns izdalās vienmērīgi, tāpat kā tas organismā notiek dabiski.

Došanos rietumu virzienā organisms pārdzīvo vieglāk nekā ceļojumu uz austrumiem. Ja iespējams, pirms lidošanas uz rietumiem jau kādu laiku iepriekš var doties gulēt vēlāk, taču, ceļojot uz austrumiem, – agrāk.

Vidējais adaptācijas periods citā laika joslā ir desmit dienu, taču tas katram ir individuāls. Dažiem, aizbraucot ceļojumā, tā arī pilnībā neizdodas pielāgoties sava galamērķa laika ritmam. Ne velti iesaka ņemt vismaz 14 dienu ilgu atvaļinājumu, jo vidēji 10 dienas paiet, kamēr pierodam.

Pievienot komentāru