Ārstēšana, Veselības politika

Čakša nāk klajā ar jauniem solījumiem par algām slimnīcās

Foto - Ieva Čīka/LETA

Atalgojums tuvākajā laikā varētu pieaugt ne tikai dzemdību speciālistiem un vecmātēm, bet arī tiem, kas slimnīcās nodrošina neatliekamo palīdzību 24 stundu režīmā, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS) pavēstīja veselības ministre Anda Čakša.

Čakša un Kučinskis vienojās, ka papildu finansējums dzemdību speciālistu, kā arī citu mediķu atalgojumam, kuri nodrošina neatliekamo palīdzību 24 stundu režīmā, atalgojuma palielināšanai pagaidām tiks ņemts no nozares iekšienes, savukārt vēlāk valdība domās, kā šo iztrūkumu kompensēt.

Kā teica Kučinskis, vienošanās panākta par to, ka finansējums tiks palielināts tām slimnīcām, kuras sniedz palīdzību 24 stundu režīmā, tai skaitā dzemdību palīdzību. Šobrīd šim risinājumam finansējums tiks meklēts veselības aprūpes nozares budžetā. Pēc tam Kučinskis norādīja, ka viņš kā premjers meklēs risinājumu, lai šo iztrūkumu gada griezumā veselības aprūpes budžetam kompensētu.

Kā norādīja Čakša, viņasprāt, pirmais “ugunsgrēks” ir nodzēsts. Atrisinot jautājumu par to, ka no pakalpojuma tarifa netiek segtas piemaksas par darbu naktīs, atalgojums dzemdību speciālistiem varētu pieaugt par aptuveni 20%.

Finansējuma pieaugums neatliekamajai palīdzībai attieksies arī uz citiem speciālistiem, piemēram, bērnu ķirurgiem, kuri arī strādā naktīs. Čakša gan nevarēja solīt, ka arī šiem speciālistiem atalgojums varētu pieaugt par 20%. Viņa arī norādīja, ka precīzāki aprēķini par atalgojuma pieaugumu gaidāmi nākamajā nedēļā.

Ministre arī pauda cerību, ka jautājums par papildu finansējuma novirzīšanu neatliekamās palīdzības slimnīcām varētu tikt sakārtots līdz aprīlim. Viņa arī atgādināja, ka galu galā par finansējuma sadalījumu slimnīcā lemj iestādes vadība, tomēr Veselības ministrija (VM) rekomendēs šo naudu novirzīt atalgojuma palielināšanai.

Kopumā finansējuma palielināšanai neatliekamās palīdzības slimnīcām būtu nepieciešami 10 miljoni eiro gadā, bet deviņiem mēnešiem – aptuveni septiņi miljoni. Šo finansējumu sākotnēji plānots iegūt, paņemot to no plānotā budžeta gada beigās, bet pēc tam ar valdības palīdzību atliekot atpakaļ. Savukārt Rīgas dzemdību namam varētu tikt piešķirti vairāk nekā 800 000 eiro.

Taujāts, vai būs iespējams veselības aprūpes sistēmai nākamgad nodrošināt papildu 150 miljonus eiro, ko prasa veselības ministre, Kučinskis norādīja, ka Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē ir pieņemta koncepcija par nodokļu politiku. Pie detaļām šobrīd tiekot strādāts un notiekot diskusijas par, iespējams, 1% “veselības nodokļa” integrāciju sociālajā nodoklī un tas esot tuvāko nedēļu jautājums. “Un bez šādas integrācijas mēs nevaram arī pieņemt tālāko veselības reformu darbību,” norādīja premjers.

6 Komentāri

  1. Izpildīsim vispirms pašu pirmo solījumu! Eiropas Savienībā taču nav tikai viens pats Nīderlandes veselības apdrošināšanas modelis! Vai tad Latvijai nav piemērots neviens pats no 27 ES valstu veselības apdrošināšanas modeļiem???! Nav pat saprotams,kas īsti Čakšai nepatīk mūsu Baltijas kaimiņvalstu Igaunijas un Lietuvas veselības apdrošināšanas modeļos?! Varētu jau mums nezinīšiem paskaidrot!! Nevis pārmesties’uz nākamajiem solījumiem!

  2. Premjeram vajadzētu tikai ierosināt apvienot atkal Veselības un Labklājības ministrijas,sekojot daudzu ES valstu (tajā skaitā Igaunijas un Grieķijas) piemēram,samazinot milzīgo veselības aprūpes birokrātu skaitu līdz pirmskara Latvijas septiņpadsmit darbiniekiem!

Pievienot komentāru