Ārstēšana, Citas slimības

Zobi – līdzināties! Kā norit zobu taisnošana

Foto-Shutterstock

Ne visiem daba devusi taisnas zobu rindas, bet ortodonts tās pratīs regulēt. Nekas nav nokavēts, ja pusaudžu gadi jau tālā pagātnē, jo katrs piektais šā speciālista pacients ir pieaugušais.

Mainoties ēšanas tradīcijām un uzturam kļūstot mīkstākam, žokļi kļuvuši šaurāki, taču zobi nav palikuši mazāki un tāpēc tiek saspiesti. Ja tie ir šķībi, nereti ir arī nepareizs sakodiens. Dažkārt neatbilstīgas žokļu attiecības ir redzamas arī ārēji, un tās var radīt košļāšanas grūtības. Dziļa sakodiena gadījumā zobi mēdz pastiprināti nodilt. Problēmas vēlams novērst medicīnisku apsvērumu dēļ, tomēr regulēšana lielākoties notiek kosmētiskos nolūkos. Nevar apgalvot, ka šķībi zobi bez regulēšanas bojāsies vairāk, jo arī tādus var labi iztīrīt un izdiegot, vienīgi vairāk jāpiepūlas.

Vecums nav šķērslis, lai taisnotu zobu rindu, taču jābūt veselam žokļa kaulam. Ja nepieciešams, ortodontisku ārstēšanu kombinē ar ķirurģiskām metodēm. Nereti procesā iesaistās periodontologs, lai uzlabotu žokļa kaula veselību, un, ja mutē trūkst zobu, – arī protēzists.

Vieglāk ārstēt agrīni

Kad aptuveni 7–8 gadu vecumā izšķīlušies pirmie pastāvīgie zobi – četri augšā, četri apakšā un sestie sānos –, ieteicams konsultēties ar ortodontu. Vienkāršākas nepilnības var novērst pusgada laikā vai plānot ārstēšanu vēlāk.

Līdz 18 gadiem ortodonta pirmreizēju konsultāciju apmaksā valsts un pacientiem ar smagām sejas un žokļu problēmām speciālas aprūpes programmas ietvaros ārstēšanu veic par valsts budžeta līdzekļiem. Līdz 22 gadu vecumam tiek segta ortodontiska palīdzība iedzimtu sejas un žokļu šķeltņu gadījumā.

Aptuveni 7–10 gadu vecumā, kamēr piena zobi mainās pret kaula zobiem, nepareizi izšķīlušos zobiņus var regulēt ar plastmasas platīti, kam piestiprināti metāla elementi. Tā jānēsā pastāvīgi, izņemot brīžus, kad ēd cietus produktus un tīra zobus. Pirmajā nedēļā ir grūtāk norīt siekalas un runāt, taču bērni pie platītes ātri pierod.

Vēlāk, kad pilnībā izveidojušās zobu saknes, ar platīti nebūs iespējams panākt stabilu efektu. Pieaugušajiem to izmanto tikai atsevišķos gadījumos kā papildu metodi. Izteiktāku zobu pārvietošanos var panākt ar breketēm.

Pusaudža vecumā gan sakodiena pro­blēmu, gan šķību zobu gadījumā šaura žokļa paplašināšanai papildus izmanto dažādu aparatūru. Savukārt pieaugušajiem tā nav iespējama bez ķirurģiskām manipulācijām.

Metāla vai zelta?

Kaut gan zobi mēdz būt šķībi tikai augšā vai apakšā, nereti, lai atjaunotu normālas žokļu attiecības, lai katrs zobs balstītos atbilstīgā vietā un nenodiltu, ortodontiska ārstēšana nepieciešama abiem žokļiem.

Ja trūkst vietas, dažus zobus izrauj, visbiežāk katrā pusē pa vienam – augšā un apakšā. Parasti nākas šķirties no ceturtajiem un kaimiņos esošajiem zobiem. Ja izveidojušies ilkņi kā vampīram, parasti tos kā visstiprākos atstāj mutē, bet asās šķautnes pieslīpē.

Metāla breketes, ko pielīmē pie katra zoba emaljas, izgatavo no augstvērtīgu metālu sakausējuma. Loku tajās nostiprina ar elastīgām dažādu krāsu gumijām. Šīs breketes ieteicamas, ja nepieciešams panākt izteiktu zobu pārvietošanos. Pārsvarā tādas izvēlas jaunieši.

Pieaugušie biežāk dod priekšroku tā sauktajām estētiskajām keramikas vai sintētiskā safīra breketēm, kas ir zobu krāsā un tāpēc mazāk pamanāmas.

Pašliģējošām breketēm, kas var būt gatavotas no metāla vai keramikas, loku nestiprina ar gumiju, jo tajās jau iestrādātas fiksācijas iespējas. Ar tām var vieglāk uzturēt labu mutes dobuma higiēnu.

Lingvālās breketes, ko piestiprina no zobu iekšpuses, apkārtējiem nav redzamas. Tās bieži vien gatavo katram pacientam individuāli no zelta sakausējuma un dēvē par inkognito brekešu sistēmu.

3 Komentāri

  1. Uzlika man breketes 12. klasē. Visu laiku bija jābrauc pieregulēt uz Rīgu, laikam reizi mēnesī.
    Tīrīt zobus bija ilgāk, bet tīrot kārtīgi pēc brekešu noņemšanas zobi bija pilnīgi perfekti, lai arī neatceros vai apmeklēju higienistu.
    Noteikti iesaku izmantot breketes, lai arī ilgs process – kādi 2 gadi kopā ar platīti.
    Viena no laimīgākajām dienām bija, kad noņēmu breketes – smaids bija un vēljoprojām ir perfekts (nu jau tuvojas 30)! Paldies Ivetai J., arī Stradiņos 😉

  2. diemžēl man ir negatīva pieredze ar breketēm. Breketes man uzlika 20 gadu vecumā. nēsāju 18 mēnešus. Ievēroju stingru zobu higiēnu un kopšanu šo mēnešu laikā un viss bija labi un skaisti līdz brīdim, kad bija pagājuši divi mēneši pēc noņemšanas. Zobu rinda sāka šķobīties un atstarpes starp zobiem atjaunojās. Nelīdzēja ne platītes vairs ne kapes nēsāšana. Un tā es tagad staigāju ar izretinātu un šķību zobu rindu kā līdz brekešu uzlikšanai.
    Man ir cerība ka mana meita nepiedzīvos to pašu ko es pēc brekešu noņemšanas.

Pievienot komentāru