E-vielas, Uzturs

Augļi un dārzeņi ar pesticīdiem – ēdiet droši!?

Foto - Shutterstock

Bieži dzirdam ieteikumu ēst vairāk dārzeņu, augļu un pilngraudu produktu, taču, zinot, ka augi tiek apstrādāti ar toksiskām ķīmiskām vielām, rodas jautājums – vai šādi drīzāk nesagandēsim savu veselību?

Pirms vairākiem gadiem Eiropas Pārtikas drošības iestādes pētījumi apliecināja, ka 45% produktu Eiropas tirgū satur pesticīdu atliekvielas un to pieļaujamais daudzums pārsniegts 2% gadījumu.

Normas robežās

Pastāv uzskats, ka labāk ēst dārzeņus un augļus ar pesticīdiem nekā iztikt bez tiem, jo tik daudz, lai saindētos, neapēdīsim.

Kā teic Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons, mūsdienu lauksaimniecība nav iedomājama bez pesticīdu lietošanas. “Pēdējā laikā Latvijā mainījes klimats, ir citi kaitēkļi, slimības tiek ievazātas no siltajām zemēm. Lauksaimniekiem nākas pielāgoties situācijai, lai nopelnītu,” viņš vērtē.

M. Eiklons apstiprina, ka produktos atrod pesticīdu atliekvielas, taču tās esot zinātniski apstiprināto normu robežās. Katru gadu PVD inspektori ņem vidēji 300 paraugus gan vairumbāzēs, gan veikalos, gan tirgos, no kuriem apmēram puse ir pašmāju izcelsmes. Produktus pārbauda “Bior” Latvijas centrālajā laboratorijā. Desmit procentus paraugu ņem no bioloģiskajiem zemniekiem, kuru produktos pesticīdu nedrīkst būt nemaz.

Analīzēs vērtē, vai nav pārsniegta piesārņojuma norma kādai no 170 vielām, un, ja tā gadījies, tiek iedarbināta ātrā brīdināšanas sistēma un produktu izņem no tirdzniecības.

Pērn nav bijis neviena šāda gadījuma, 2015. gadā pesticīdi par daudz konstatēti no Polijas ievestā paprikā, bet 2014. gadā Itālijas spinātos un Ēģiptes apelsīnos.

Pēc M. Eiklona teiktā, Latvijā lieto mazāk pesticīdu nekā Rietumeiropas valstīs, jo tie ir diezgan dārgi. Dienvidu zemēs tos nākas izmantot vairāk, jo augu slimības un kaitēkļi ir izplatītāki nekā pie mums.

Viņaprāt, katram pašam jāizvērtē, kam uzticēties vairāk – tantiņām tirgū, kuras arī savos dārziņos mēdz lietot pesticīdus, vai lielražotājiem, kuri strādā zinātniski pamatoti un tiek regulāri kontrolēti. Ja nav paļāvības nevienam, atliek maksāt vairāk par bioloģiskajiem produktiem.

4 Komentāri

  1. PVD un Bior arī Tukuma Straumes Dogo suņu barību baudīja un pārbaudīja. Neko neatrada. Tik suņi kaut kāpēc turpināja sprāgt.

  2. bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons, mūsdienu lauksaimniecība nav iedomājama bez pesticīdu lietošanas.
    EDIET ar KAROTITI…!!! Veletos Mari iepazistinat ar PRODUKTIEM…lai nebutu TADAS ATKLASMES….,ja interese raksti :[email protected] inbox.lv

  3. Man liekas ka šādu ( PVD priekšnieku) par apzinātu faktu slēpšanu un nepatiesas informācijas izplatīšanu vajadzētu atlaist no darba,un iesūdzēt tiesā, lai piedzītu visus tos materiālos zaudējumus,kas ir radušies no šīs ķīmizētās, un pesticīdiem pārbagātās pārtikas lietošanas.Nav saprotams kas vispār ir normas,kā šādas ķīmiskas, kaitīgas vielas vispār var atrasties PĀRTIKAS produktos, jo CILVĒKA organisms nav nekāda ķīmisko vielu pārstrādes RŪPNĪCA. Nav jābrīnās ka cilvēki tik ļoti slimo, jo tiek pakļauti apzinātam BEZATBILDĪGU IERĒDŅU darbībām. KAS vispār ir normas robežas, vienam cilvēkam viens piliens jau ir INDE,bet citam varbūt vajag nedaudz vairāk, tad kur ir robeža,kurš to var noteikt, vai JŪS to varat,ĻOTI ŠAUBOS. Nevienam nav šaubu kā tiek ražota, pārstrādāta un PĀRFASĒTA PĀRTIKA, UN KĀ STRĀDĀ ( PVD ). Nav neviena nozīmīga gadījuma ka kāds PVD darbinieks būtu atklājis kadus būtiskus pārkāpumus pārtikas kontroles jomā, jo tiek izdarītas dažadas manipulācijas, lai vis notiktu,kā ir vajadzīgs pārtikas ražotājam,un rezultāts ir ļoti bēdīgs,CILVĒKI SLIMO. ĻOTI GRIBĒTU ZINĀT vai šie PVD darbinieki paši PILNĀM mutēm ēd šos NORMAS ROBEŽĀS PESTICĪDIEM BAGĀTOS VITAMĪNUS, ĻOTI ĻOTI ŠAUBOS. ES ĻOTI NOVĒLU VISIEM TIEM PVD darbiniekiem kuri atbild un pieņem šādas cilvēku veselībai kaitīgas ĶĪMISKAS NORMAS ,PAŠIEM IZBAUDĪT TO IETEKMI AR SAVU VESELĪBU UN TĒRĒT TOS MILZĪGOS NAUDAS LĪDZEKĻUS, LAI DAĻĒJI ATGŪTU SAVU VESELĪBU. SAVĀDĀK UZ ŠĪS ZEMES NEKAS NEMAINĪSIES, KAMĒR VIŅUS PAŠUS TAS NESKĀRS SĀPIGI, TIKMĒR VIŅI TURPINĀS INDĒT AR SAVĀM NORMĀM. AR CIEŅU PRET SAVU LATVIJAS TAUTU . KAIMIŅŠ … pēc būtības zemnieks.

Pievienot komentāru