Bērni, Veselība

Kāpēc mazuļi lidmašīnā raud?

Foto Sputnik/Scanpix/LETA

“Dzīvoju ārzemēs un ik pa laikam kopā ar bērniem (viens no tiem – zīdainis) lidoju uz Latviju. Vai pārlidojumi viņiem nenodara ļaunu? Un kā rīkoties, ja dažreiz jālido, bet mazais ir apaukstējies?” 
ZAIGA

Infektoloģe Ludmila Vīksna apstiprina, ka nav pietiekami daudz informācijas par to, vai bērniem ar augšējo elpošanas ceļu infekcijām, alerģijām un ausu infekcijām ceļojums ar lidmašīnu ir nekaitīgs. Teorētiski lidojuma laikā pastāv tā sauktais barotraumas risks, kad mainīgais gaisa spiediens skar vidus­ausi, iespiež uz iekšu bungādiņu.

Tāpēc augšējo elpošanas ceļu infekcijas un deguna alerģijas gadījumā jālieto deguna aerosoli, lai atvieglotu elpošanu un mazinātu gļotādas tūsku. Lielākiem bērniem pirms pilienu vai degunā pūšamo aerosolu izmantošanas jāizšņauc deguns.

Šīs zāles sāk lietot jau pirms lidojuma, kā arī pazeminoties lidmašīnas augstumam. Reizēm līdzīgas iedarbības preparātus pilienu veidā lieto ik pēc piecām minūtēm, taču to izvēli atstāj ārsta ziņā.

Bērni smagu barotraumu iegūst reti. Viņiem infekciozi ausu iekaisumi parasti rada šķidrumu vidusausī un aizņem gaisa telpu, tāpēc spiediena starpība izlīdzinās. Droši var lidot arī tie bērni, kuriem cauri bungādiņai iet gaisa zondes. Tās vienādo spiedienu starp gaisu vidusausī un āra gaisu.

Zīdaiņiem diskomfortu rada barotraumas, it īpaši nolaišanās laikā vai zemā mitruma dēļ lidmašīnā veidojoties dehidratācijai.

Tradicionāli iesaka lidojuma laikā raudošu bērnu zīdīt vai pabarot ar pudelīti, bet, ja zīdaini ēdina pārāk bieži, raudāšana pastiprinās, jo, lidmašīnai paceļoties nepieciešamajā augstumā, gaisa saturs cilvēka zarnās palielinās par 20%. Zīžot un ēdot tiek uzņemts vēl papildu gaiss.

Pievienot komentāru