Ārstēšana, Citas slimības

Kā rīkoties, ja izveidojies liels augonis

pumpas

Mazs, vairāk vai mazāk sāpīgs strutu mezgliņš ar pūslīti lazdu rieksta lielumā liecina, ka izveidojies augonis jeb furunkuls. Kādēļ tas rodas un kā ārstēt, skaidro dermatoloģe Inta Kusiņa.

“Augonis ir strutaini nekrotisks mata maisiņa vai tauku dziedzera iekaisums, ko visbiežāk izraisa stafilokoki. Tas nobriest apmēram trīs dienu laikā, kad atveras strutaina, zaļgana serde, un sadzīst, atstājot rētiņu. Visbīstamākie šie veidojumi ir uz sejas un kakla. Tad, nevēršoties pie ārsta, iespējams ātri iedzīvoties dažādos sarežģījumos, piemēram, zemādas audu sastrutojumā, meningītā vai, mikrobiem un to izdalītajiem produktiem nokļūstot asinīs, sepsē. Ja furunkuls izvietots tuvu kaula plēvei, var pievienoties strutains kaulu iekaisums,” brīdina dermatoloģe.

Augonis veidojas, ja āda nespēj sevi pasargāt pret nevēlamiem mikrobiem, un tas var notikt, ja organisma imunitāti un ādas aizsargfunkciju vājinājis nepilnvērtīgs uzturs un līdz ar to vitamīnu, minerālvielu un olbaltumvielu trūkums, pārslodze, stress, kā arī asins slimības. Augoņi var arī rasties dažādu hronisku slimību, visbiežāk cukura diabēta, kā arī hronisku nieru, kuņģa un zarnu trakta saslimšanu gadījumā, kad pilnvērtīgi neuzsūcas vitamīni. Tos var izraisīt saskarsme ar dažādām ķīmiskām vielām un nepareizi ievērota higiēna. “Ja esam sasvīduši un ādu neattīrām, mata maisiņā var iekļūt mikrobi. Taču pro­blēmas mēdz radīt arī pārmērīga mazgāšanās, jo, zūdot tauku slānītim, kas rada skābu vidi, āda kļūst sausa un vājinās tās aizsargspējas, kad jebkura trauma, piemēram, sakasīšana, skūšanās vai cita veida apmatojuma iznīcināšana var pavērt ieejas vārtus infekcijai,” skaidro I. Kusiņa.

Augoņiem labvēlīgus apstākļus rada pārlieku cieša apģērba valkāšana un pārsēja nēsāšana pēc ievainojuma, jo tiek nospiesta āda un kairināti matu maisiņi, kas izvietoti visur uz ķermeņa, izņemot plaukstas, pēdas un lūpas. Var uzskatīt, ka augonis ir sekas vājai imunitātei, nepareizai higiēnai.

Ja augoņi veidojas atkārtoti, jāapmeklē ģimenes ārsts, lai pārbaudītu veselību un noskaidrotu vainas iemeslu. Dažkārt šajā gadījumā efektīva ir imunitāti stiprinoša procedūra autohemoterapija, kad asinis no pacienta vēnas injicē viņa sēžamvietas muskulī, devu pakāpeniski palielinot.

Tikai ar puscentimetru lielu augoni parasti var tikt galā pašu spēkiem, taču, ja tā diametrs ir virs trim centimetriem, tas atrodas uz sejas vai kakla, kā arī pēc trim dienām no tā neizdalās strutas, jāmeklē ārsta palīdzība. Augoni nekādā gadījumā nedrīkst spiest, jo strutas var iekļūt zemādas audos, saasinot problēmu vēl vairāk, norāda dermatoloģe Kusiņa. Gadījumos, kad mediķis uzreiz nav pieejams, var uzlikt degvīna kompresi. Palīdzēs arī hipergels, kas satur sāli, 10% sālsūdens, “Fucidin”, Višņevska vai cita antibakteriāla ziede.

No tautas medicīnas līdzekļiem iekaisumu mazinās ceļmallapa vai kalanhojes lapa, kam piemīt antibakteriālas īpašības. Strutas izvilks sāls komprese, 200 gramos ūdens atšķaidot divas ēdamkarotes vārāmā sāls. Kā atzinuši dakteres Kusiņas pacienti, labi palīdz sālīta speķa komprese.

Ja augonis ir paprāvs un mikrobi īpaši “ļauni”, turklāt tas tiek spaidīts, infekcija var izplatīties uz apkārtējo matu maisiņiem un izveidoties karbunkuls – furunkuls ar vairākām galvām. Tad parasti ir arī paaugstināta temperatūra. Karbunkulu ārstē ar divu grupu antibiotikām, taču reizēm nepieciešama ķirurga palīdzība.

Pievienot komentāru