Dzīvesveids, Padomi

Nevajag pārspīlēt! Vienkāršas patiesības par sievietes intīmo higiēnu

orchid_katosu2

Daba piedāvā maldinošu iespaidu, ka tīrība ir tikai sieviešu veselības garants, jo vīrietis jau var smaržot pēc tabakas, viskija un zirga sviedriem…

Konsultēja ginekoloģe Inga Rubule.

Vīriešiem vieglāk

Mutes mazgāšana un zobu tīrīšana ir personiskā higiēna, rūpes par ķermeņa intīmo daļu tīrību ir arī atbildība un cieņa pret partneri un viņa vai viņas veselību.

Organisms nav noslēgts un sterils, tajā notiek dažādi dzīvības procesi un dzīvo miljoniem mikroorganismu. Visvairāk to ir mutē, un ne mazums – arī dzimumorgānos. Vīriešiem atšķirībā no sievietēm ir milzīga priekšrocība – viņiem tie anatomiski ir krietni vairāk aizsargāti pret dažādiem mikrobiem. Taču tas nenozīmē, ka prasības pēc tīrības ir mazākas, jo arī vīriešu dzīvesveids ir gana aktīvs, stresa pilns, viņiem biežāk ir neveselīgi ieradumi. Turklāt sviedru dziedzeri strādā daudz aktīvāk.

Lielākoties pietiek apmazgāties vienu vai divas reizes dienā. Lai gan ražotāji intīmās higiēnas kopšanas līdzekļus izgatavo sievietēm, tos drīkst lietot arī vīrieši.

Pēc dabas noteikumiem

Intīmā higiēna daudz vairāk galvassāpju sagādā sievietēm, jo tīrība jāuztur gan ķermeņa ārpusē, gan iekšpusē. Tomēr ar apmazgāšanos nevajag pārspīlēt, jo no pārāk biežas mainās skābuma (pH) līmenis makstī. Tā regulācijā galvenā nozīme ir pienskābajām laktobaktērijām, kas, radot piemērotu skābo vidi, palīdz nodrošināt normālu maksts mikrofloras uzturēšanu un cīnīties pret nevēlamu baktēriju veidošanos.

Ikdienā ieteicama duša, jo, ilgstoši un bieži sēžot aromātiskās vannās, makstī iekļūst ūdenim pievienotās vielas, kas var nelabvēlīgi ietekmēt maksts mikrofloru.Tā paša iemesla dēļ nav ieteicams maksti skalot pat ar tīru ūdeni. Par to, ja būs nepieciešams, pateiks ginekologs.

Ikdienā ieteicama duša, jo, ilgstoši un bieži sēžot aromātiskās vannās, makstī iekļūst ūdenim pievienotās vielas, kas var nelabvēlīgi ietekmēt maksts mikrofloru.

Apmazgāšanās, tāpat kā slaucīšanās pēc vēdera izejas jāveic no priekšpuses uz aizmuguri, lai makstī no tūpļa zarnas neie­kļūst mikrobi. Par izjauktu normālu maksts mikrovidi liecina pastiprināti izdalījumi, apsārtums, nepatīkams aromāts, dedzināšana un diskomforta sajūta, sāpes dzimumakta laikā. Bieži vien šīs sūdzības mazina pareiza intīmā higiēna.

Bez īpašas vajadzības nav vēlams lietot intīmos dezodorantus un aromatizētos biksīšu ieliktnīšus.

Vēl lielāka nozīme intīmajai higiēnai ir menstruāciju laikā, tostarp regulārai tamponu, pakešu un ikdienas ieliktnīšu maiņai. Ja reklāma apgalvo, ka paketei ir trīsreiz lielāka uzsūktspēja, tas nebūt nenozīmē, ka to arī mainīt drīkst trīsreiz retāk.

Tāpat ieteicams izvēlēties dabiskus materiālus gan higiēnas precēm, gan ikdienas apakšveļai. Īpaši tad, ja ir alerģiska āda.

Prasme izvēlēties

Ķermenim paredzētās ziepes vai dušas želejas intīmās zonas kopšanai lietot nedrīkst. Dzimumceļos vide ir skāba, bet ziepēs – sārmaina. Regulāri lietojot ziepes, izmainās maksts gļotādas pH līmenis, un tas veicina sēnīšu un citu infekciju veidošanos.

Aptiekās ir pieejams plašs intīmajai higiēnai paredzētu preču klāsts. Sievietēm īpaši piemērotie līdzekļi satur pat laktobaktērijas normālas maksts mikrofloras nodrošināšanai. Katrā lietošanas reizē nepieciešami vien daži pilieni, tādēļ nopirktie līdzekļi kalpo ilgu laiku. Ieteicami želejas un putu veidā, kas nesatur sārmus un parabēnus un kuru sastāvā ietilpst dabīgas eļļas, kas mitrina un aizsargā gļotādu. Ir pieejama arī dabiska želeja makstij ar alfa–bisabololu, kas mitrina gļotādu, samazina diskomfortu un nodrošina pretiekaisuma iedarbību. Alfa-bisabololu iegūst no ārstniecības kumelītes ziediem, tāpēc līdzeklis ir antialerģisks, tam piemīt antibakteriālas, pretiekaisuma un kairinājumu mazinošas īpašības.

Īpašie gadījumi

Intīmās higiēnas līdzekļi biežāk nekā vienu vai divas reizes dienā jālieto, ja ir pastiprināti izdalījumi no maksts, apsārtums, nepatīkams aromāts, nieze vai sāpes dzimumakta laikā. Ja sūdzības nepāriet, jāvēršas pie sava ginekologa.

Šie līdzekļi regulāri jālieto, ja ir jutīga un sausa āda dzimumorgānu apvidū, pastiprināta svīšana vai hroniska recidivējoša vulvovagināla sēnīšu infekcija.

Menopauzes laikā un pēcdzemdību periodā ieteicams izmantot ne tikai intīmās higiēnas līdzekļus, bet arī maksts gļotādu mitrinošus krēmus. Tie normalizē maksts sekrēciju, palielina gļotādas biezumu, uzlabo asinsriti un atjauno normālu mikrofloru.

Regulāra intīmās higiēnas līdzekļu lietošana vēlama arī hroniskas saslimšanas gadījumā, kad ir novājināta organisma imūnsistēma (cukura diabēts, vairogdziedzera saslimšanas u.c.), tiek lietotas antibiotikas vai hormonālās kontracepcijas tabletes ar augstu hormonu līmeni.

Šie līdzekļi regulāri jālieto arī grūtniecības laikā, jo šajā periodā mainās hormonu līmenis asinīs, kas būtiski izmaina maksts vides pH.

Savukārt menopauzes laikā un pēcdzemdību periodā ieteicams izmantot ne tikai intīmās higiēnas līdzekļus, bet arī maksts gļotādu mitrinošus krēmus. Tie normalizē maksts sekrēciju, palielina gļotādas biezumu, uzlabo asinsriti un atjauno normālu mikrofloru.

Pievienot komentāru