Acis, Ārstēšana

Jau atkal iekaisuši plakstiņi! Kāpēc acu vārtsargi sasirgst

Foto - Shutterstock

Katrs, kurš piedzīvojis acu plakstiņu malas iekaisumu blefarītu, zina, cik tas ir nepatīkams. Acu ārste Žanna Kudiņa plak­stiņus salīdzina ar vārtsargiem, kas saņem pirmo sitienu, – tie aizsargā acis no vēja, kosmētikas, svešķermeņiem, pārkaršanas, aukstuma, ķīmisku vielu iedarbības, baktērijām un vīrusiem. Būtiska nozīme ir plakstiņu malai – tajā atrodas atverītes, pa kurām no īpašiem dziedzeriem izdalās taukveidīga viela, kas veido otru acs ābola sargu – asaru plēvīti.

 

Kāpēc vārtsargs sasirdzis

Plakstiņu malas iekaisums jeb blefarīts izpaužas ar niezi, dedzināšanu, svešķermeņa sajūtu acīs, redzes miglošanos, paaugstinātu jutību pret gaismu, sausuma sajūtu, acu asarošanu. Plakstu maliņas sabiezē un, uzmanīgi paskatoties spogulī, uz tām var saskatīt asinsvadu tīklojumu. Veidojas putrveidīgi, gļotaini vai strutaini izdalījumi, kas sakrājas skropstās un acu kaktiņos. Āda ap plakstiņu malām kļūst zvīņaina vai kreveļaina. Reizēm rodas arī epitēlija defekts, kas atgādina mazas, sāpīgas čūliņas.

Bieži plakstiņu iekaisums izraisa sausās acs sindromu: izdalās par maz asaru vai arī tām ir slikta kvalitāte. Ja dziedzeri, kas atrodas uz plak­stiņu malām, darbojas nepareizi vai netiek pietiekami ievērota higiēna, tie nosprostojas, asaras kļūst ūdeņainas un nespēj turēties uz acs ābola. Acis asaro un nav pasargātas, jo nesaņem pietiekami daudz mitruma un tām nepieciešamo barības vielu.

Plakstiņu iekaisumu var izraisīt arī baktērijas, visbiežāk – stafilokoki, kas īpaši raksturīgi maziem bērniem un veciem cilvēkiem, kuri neievēro higiēnu. Ierosinātāju nosaka pēc izdalījumu veida vai veicot analīzes. Kā norāda Ž. Kudiņa, mazuļiem nereti problēmas pamatā ir alerģija.

Plakstiņi mēdz iekaist tiem, kuri ilgus gadus pilina acīs konservantus saturošus medikamentus, piemēram, glaukomas slimniekiem.

Blefarīta iemesls var būt uzturēšanās putekļainā vidē un cigarešu dūmos, kontaktlēcu valkāšana, īpaši, strādājot pie datora, jo tādēļ acis tiek mirkšķinātas retāk un neveidojas pietiekama asaru plēvīte.

“Ja plakstiņi bieži iekaist, jāpārbauda redze – varbūt vajag valkāt vai mainīt brilles, jo nereti šādi izdodas panākt simptomu mazināšanos,” uzsver acu ārste. Astigmatisma gadījumā nereti liekas, ka redzam pietiekami labi, taču, tā kā acs nespēj šo problēmu kompensēt, attīstās plakstiņu iekaisums.

Citkārt blefarītu izraisa mikroskopiskas ērcītes, kuras dzīvo un vairojas skropstu saknītēs. Tās uzskata par normālu mikrofloras sastāvdaļu, taču, vājinoties imunitātei, ērcītes mēdz radīt problēmas.

Kā liecina dakteres Kudiņas pieredze, reizēm pacientiem ar ilgstošu blefarītu atklāj cukura diabētu, HIV infekciju, onkoloģiskas, hematoloģiskas slimības, piemēram, leikozi vai anēmiju. Nereti slimība ir saistīta ar kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas iekaisumu, kas izraisa disbakteriozi.

Blefarīta iemesls var būt ādas slimības, piemēram, rozācija, seboreja vai akne. Turklāt tas mēdz attīstīties kā sekas pēc pārciestas herpesvīrusa vai citomegalovīrusa infekcijas.

Plakstiņu iekaisumu var izraisīt avitaminoze. Visbiežāk šajā gadījumā trūkst A vitamīna, kura novēršanai ieteicams lietot linsēklu eļļu vai burkānu sulu, pievienojot pilīti eļļas. Ja, ievērojot specifisku diētu, radies B vitamīna deficīts, jāņem talkā tabletes vai injekcijas. Daudziem, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, trūkst D vitamīna, kuru iespējams uzņemt, regulāri neilgu laiku uzturoties saulē. Blefarīta ārstēšanai var izmantot arī mākslīgu ultravioleto staru terapiju.

1 komentārs

  1. Paldies par saprotamu un viegli uztveramu informāciju. Problēma pastāv gandrīz trešo gadu. Teorētiski viss skaidrs, bet īstais iemesls nav atrasts.

Pievienot komentāru