Ājūrvēda, Netradicionāli

Uzzinām vairāk par ājurvēdu! Kas der vātai, pitai un kaphai

1. Trīs došas - trīs tipi

1no6
Foto - Shutterstock.com

Aukstais laiks pārbauda, kā liekam lietā savas pareizā dzīvesveida teorijas. Ja saprasts, kas organismam vajadzīgs, cauri salam, sniegam un vīrusu triecienvilnim parasti soļojam mierīgi un vingri. Turpretī pilošs deguns, mokošs klepus un spēku izsīkums jātver kā uzdevums meklēt to, kas ilgstoši darīts aplam, lai labotu pieļautās kļūdas. Pēc ājurvēdas ieskatiem, šādos gadījumos der kritiski pārvērtēt ēdienkarti. Arī par veselīgiem uzskatīto produktu sarakstu, kur pirmajā vietā parasti ir ogas un augļi.

Lai orientētos ājurvēdas ieteikumos, der zināt, ka mūsu bioenerģētisko lauku gan fiziskajā, gan garīgajā līmenī ietekmē pieci galvenie pamatelementi – ēters, gaiss, uguns, ūdens, zeme. Pēc tā nosaka, kādam ķermeņa uzbūves un domāšanas struktūras tipam jeb došai piederam.

Ir trīs pamatdošas – vāta, pita, kapha. Katru no tām raksturo daudz niansētu atšķirību kā ķermeņa daļu proporciju un apjoma, tā arī psiholoģisko izpausmju ziņā. Reti kurš esam tikai vienas došas pārstāvis – visbiežāk esam vai nu vāta–pita, kapha–pita, vāta–kapha vai vāta– pita – kapha.

Doša, kas saņemta piedzimšanas brīdī, paliek nemainīga visam mūžam, taču ar nesavāktām emocijām, aplamu ikdienas rutīnu vai fizisku un garīgu pārslodzi to var izvest no līdzsvara un sabojāt, radot traucējumus, kas izpaužas emocionālā diskomfortā un slimībās.

Ājurvēdas informatīvajos materiālos pieejami gan koncentrētāki, gan izvērstāki testi savas došas noteikšanai, taču paļauties tikai uz tiem nevajadzētu. Gan tāpēc, ka pašvērtējumā visbiežāk grūti saglabāt objektivitāti – gribas sevī ieraudzīt arī to, kā nav, bet esošo ignorēt. Gan tāpēc, ka parasti esam kā mohito kokteilis – nedaudz ledus, nedaudz ūdens, nedaudz piparmētru. Konstitūciju, kurā esam piedzimuši, dzīves gaitā pat gribēdams mainīt nevar, toties šo sastāvdaļu kombinācija garšu pārvērš līdz nepazīšanai.

Bērnībā izteiktākā ir kaphas doša, jo tad galvenais uzdevums visiem ir augt, nostabilizēties. Līdz pusmūžam svarīgākais – jāsasniedz mērķi, jādibina ģimene, jāuzceļ māja, tāpēc vajadzīga pitas uguns. Mūža novakarē pat negribot velk uz pārdomām par dzīves gājuma gaisīgo dabu. Katrai došai savā laikā savs galvenais uzdevums, taču Dievs mūs radījis tieši tādus, kādiem visvieglāk veikt savu misiju cauri visiem šiem posmiem. Tāpēc vajadzīgs saprast, kas patiesībā esi pat situācijā, kad apkārtējā vide gandrīz ar varu spiež būt pitīgiem vai vātīgiem. To vislabāk spēj konstatēt tikai speciālists.

Katrai došai – citādāks ābols


Svaigi, Latvijas klimatā ienākušies augļi un ogas mūs priecē tikai vasarā un rudenī. Lai cik nosacīts kļuvis gadalaiku jēdziens veikalu plauktu atrādījumā, dabas rakstītais vēstījums atgādina, ka mūsu klimatiskajā joslā dzīvojošajiem vajadzība pēc saldā sulīguma visa gada ritumā vienlīdz intensīva nav.

Tikko vāktu augļu galvenais labums – tie sevī koncentrē fiziski nesataustāmu, tomēr nepārprotami izjūtamu nemateriālu substanci – dzīvības spēku jeb prānu. Būdami satviski (veselīgi) un modinot viegluma, gaišuma un mīlestības pārpilnības izjūtu, augļi vairo enerģiju. To var atpazīt veldzējošajā tīksmē, kāda pārņem, apēdot nogatavojušos, tikko no koka plūktu ķirsi vai iecērtot zobus saules pielijušā ābolā.

Augļi aug siltumā. Dabas likums nosaka: karsts jādzesē, tāpēc to enerģētiskā iedarbība ir atvēsinoša. Vai mums, mēģinot piemēroties izdzīvošanai gadalaikā, kad laukā sals, nepieciešams tas, kas dzesē? Ājurvēdas skatījumā viens ekoloģiski tīrs (satvisks), antioksidantiem, vitamīniem un citām organismam vajadzīgām vielām bagātīgs ābols divreiz nedēļā arī ziemā veselībai nāk tikai par labu, bet trīs āboli dienā dažām došām var izrādīties pat kaitīgi. Tas pats attiecas uz citiem augļiem. Pat vissatviskākā augļa vitamīnu un šķiedrvielu bagātību organisms spēj pilnvērtīgi izmantot tikai tad, ja netiek ar šo produktu pārslogots.

Augļi un ogas satur daudz cukura, bet saldums samazina vātu un pitu, taču palielina kaphu – zemes elementa izpausmi, kas saistās ar gļotainumu, smagnējumu un aukstumu, pēc kā ziemā vajadzības mazāk.

Augļi brieduši virs zemes, tāpēc saņēmuši arī pamatīgu devu gaisa un ētera elementa. Uzņemts lielā daudzumā, tas tomēr kavē iegūt to stabilitātes sajūtu, kas ļauj labāk tikt galā ar ikdienas piespēlēto informāciju, kas pārsvarā ir gaisiska – katastrofas, nedrošība par nākotni. Ja maltītē augļu nav daudz un tie netiek ēsti bieži, kapha ar vātu līdzsvarojas. Tiklīdz to ēdienkartē par daudz, bet gremošanas uguns pārstrādei par maz, kas ziemā notiek bieži, organismā var sākties toksīnu uzkrāšanās. To sevišķi veicina viena veida augļu lietošanu ilgākā laika posmā, piemēram, pirmssvētku laikā apēsti mandarīnu vai hurmas kilogrami, ābolu vai vīnogu diētas, lai labāk izskatītos balles kleitā.

Svaigi spiestu augļu sulu kūres daudziem ir iecienīts sevis iepriecinājuma veids, bieži aizmirstot, ka, tik strauji palielinot gaisa un ētera elementu, šādi var iedzīvoties veselības traucējumos (sausa āda, roku un kāju salšana, aizcietējumi, vēdera pūšanās). Īpaši tas attiecas uz vātām. Un tiem, kuriem ir vātas traucējumi, lai kāda arī būtu viņu pamatkonstitūcija, jāielāgo: ziemā no svaigi spiestas ābolu un apelsīnu sulas labāk turēties pa gabalu. Īpaši, ja ir stresa pilns darbs, kurā daudz fiziska un emocionāla kustīguma.

Ja tomēr par katru cenu gribas svaigo sulu, tai vēlams pievienot kādu sildošu piedevu, piemēram, ingvera sulu, kanēli vai pieliet karstu ūdeni. Īpaši vātām jāielāgo: auksti augļi un auksta sula ziemā viņām ir gandrīz drošs ceļš uz veselības problēmām.

Jo vairāk cilvēkā no pitas, jo vairāk svaigu augļu var ēst arī ziemā. Jo vairāk vātas un kaphas, kurām gremošanas uguns allaž par maz, jo tālāk no tiem. Ļauties augļu baudīšanas priekam var arī cilvēki, kuros ir divu došu – kaphas un pitas – kombinācija.

Augļu pozitīvā īpašība – lietoti došai atbilstīgā daudzumā, tie veicina viegluma un tīrības izjūtu. Taču, tiklīdz mēra izjūta pazaudēta, pārlieku lielais ēteriskums un atrautība no zemes mazina cilvēku aptverošās auras blīvumu. Kļuvusi irdenāka, tā vairs nespēj aizsargāt no enerģētiskajiem uzbrukumiem, ar kādiem ļaužu drūzmā allaž jārēķinās.

  1. Trīs došas - trīs tipi
  2. Galvenais nav kalorijas vai vitamīni, bet dzīvības spēks

  3. Kā glābt neglābjamo? 

  4. VĀTAS DOŠA

  5. PITAS DOŠA

  6. KAPHAS DOŠA


Pievienot komentāru