Bērni, Pusaudži

Bērnam – ne malciņa alkohola vai labāk ar to iepazīstināt ģimenē?

Foto - Shutterstock

Jau tad, kad bērni vēl mazi, vecāki galdā liek bezalkoholisko šampanieti, lai nosvinētu atvašu dzimšanas dienu vai citus svētkus, ar īpašo dzērienu šo notikumu padarot svinīgāku, oficiālāku. Drīz vien bērns izrāda interesi arī par reibinošām dzirām, jo izveidojies priekšstats – alkohols ir neatņemama dzīru sastāvdaļa, bez tā jautrība nav iespējama. Pētījumi rāda: jo agrāk cilvēks sāk lietot alkoholu, jo lielāka iespēja nākotnē rasties atkarībai vai citām problēmām.

 

Fakts. Latvija jau ilgstoši ir starp tām valstīm, kur ir augstākie alkohola lietošanas izplatības rādītāji skolēnu vidū. Piemēram, 2007. gadā Eiropas mērogā mūsu valsts ierindojās otrajā vietā. Jaunāko pētījumu dati gan rāda pozitīvu ievirzi – daudzās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā, samazinājies to skolēnu īpatsvars, kuri kaut reizi mūžā pamēģinājuši grādīgos dzērienus.

Bērnu tiesību aizsardzības likumā teikts, ka līdz 18 gadu vecumam aizliegts smēķēt, lietot alkoholu, narkotiskas, psihotropas vai toksiskas vielas. “Tas ir veids, kā pasargāt jaunieti no ķīmiskas, psihoaktīvas vielas iedarbības. Alkohola lietošana aizliegta lielākoties tāpēc, ka bērnam nav nobriedusi vielmaiņas un centrālās nervu sistēmas darbība, nav attīstījusies kritiskā domāšana, cēloņu un seku izvērtēšanas spēja,” stāsta veselības centra Vivendi un Narkoloģijas centra ārste Ilze Maksima. “Sasniedzot 18 gadu slieksni, cilvēks jau ir vairāk nobriedis, spēj patstāvīgi pieņemt lēmumus. Tomēr personība kopumā attīstās līdz pat 25 gadu vecumam.”

 

Ģimenes paraugs

“Ir ģimenes, kur alkohols tiek lietots visos svētkos vai pat ikdienā un šis paradums tiek uzskatīts par normu. Ja to dara vecāki, bērnam rodas priekšstats, ka alkohola lietošana nav nekas bīstams. Rodas interese atkārtot vecāku rīcību. Varbūt dažkārt bērns izjūt alkohola lietošanas negatīvās sekas – mamma vai tētis ir sliktā noskaņojumā, nepievērš pietiekami daudz uzmanības –, tomēr primāri atvase novēro, ka alkohols ir veids, kā novērst sliktu pašsajūtu, tikt galā ar problēmām, nepatīkamām un nesaprotamām emocijām,” stāsta narkoloģe.

 

Saprotami, pamatoti noteikumi

Jauniešiem raksturīga eksperimentēšana, ielūkošanās neatklātās teritorijās. Tomēr ne jau eksperimenti vienmēr izraisa regulāru alkohola lietošanu vai nelabvēlīgas sekas.

“Ja bērns grib pagaršot alkoholu, jāuzsāk saruna. Jāprasa, kāpēc viņam tas vajadzīgs, kāpēc radusies interese, jo sarunas laikā varbūt mainās vēlme. Svarīgi, lai vecāki izvirzītu konkrētus, pamatotus noteikumus. Saprotami jāizskaidro, kāpēc līdz 18 gadu vecumam nav atļauts lietot alkoholu.

Var izmantot šādus argumentus:

ir zinātnisks pamatojums tam, kāpēc bērni nedrīkst lietot alkoholu;

esmu juridiski atbildīgs par to, lai tu alkoholu nelietotu;

lēmumu par to, vai lietot alkoholu, pats varēsi pieņemt 18 gadu vecumā.

Ja ir noteikumi, rodas sapratne. Vecāku viedoklis šādā gadījumā ir autoritatīvs, bet tiek akceptēts.

Kad bērns sasniedz pusaudžu vecumu, vecāki mēdz atslābt, bet jaunietis kļūst dumpiniecisks. Ja tēvs un māte ietur savu nostāju, pusaudzim ir vieglāk arī šaubīgās situācijās pieņemt lēmumu, jo ir skaidri zināmas robežas,” uzskata speciāliste. “Bērns visu iemācās ģimenē. Iela seko pēc tam. Ārpus mājas vienaudžu kompānijā jaunietis atceras, kāds lēmums pieņemts mājās. Tas var netieši aizsargāt viņu kāda eksperimenta laikā, izvēloties atturēties un alkoholu kopā ar citiem nelietot.”

 

Durvis jātur ciet

Ja vecāki izskaidrošanas, sarunas bērnam iedod pagaršot malku grādīgā dzēriena, tā drīzāk ir vēlme ar šo situāciju ātrāk tikt galā. Sak, iedošu pagaršot, lai tas notiek vismaz manā klātbūtnē. Bērns to tulko šādi: vecāki akceptē, tātad ir atļauts.

Ja atvase interesējas par stiprajiem dzērieniem, visticamāk, ģimenē alkohola lietošana ir regulāra. Tad jāvaicā vecākiem, kāpēc alkohols ir galdā tik bieži, ka arī bērns vēlas to pagaršot.

“Taču nebūsim naivi! Ja radusies vēlme, jaunietis alkoholu pamēģinās kaut kur citur,” uzskata narkoloģe. “Tomēr labāk, ja ģimene paliek kā drošs cietoksnis, kas netiek indēts ar šādām vielām. Mājās jāatrod vieta izpratnei, dialogam, dažādu jūtu paušanai. Ģimenei jāmāca gūt baudu no komunikācijas, sarunām, piedzīvojumiem – no ikdienas dzīves, nevis no kādām vielām.

Vecāki ir juridiski atbildīgi, ka bērns līdz 18 gadiem alkoholu nelieto. Ja iedzer malku vai divus, tiek atvērtas tabu durvis, kurām līdz 18 gadiem jābūt ciet. Uzskatu, ka jādara viss iespējamais, lai tā arī būtu. Jo ilgāk durvis aizvērtas, jo labāk.”

2 Komentāri

  1. Mana pieredze rāda ka parasti aizliegtais auglis ir tas saldākais. Manējie bērni pusaudža vecumā pagaršoja, tipa piedūra mēli, pie alus un vīna lai saprastu ka tas viņiem negaršo tā kā tas ir ļoti individuāli. Nujā, mēs gimenē neviens nepīpējam un nežūpojam.

  2. Spriežot pēc uzrakstītā, Mangulei pašai bērnu nav, viņa nevienu nav izaudzinājusi, un viss viņas sadrukātais penteris patiesībā ir prasta pašapmierināšanās.

Pievienot komentāru