Ārstēšana, Citas slimības

Rīgā konstatēti vairāki leģionāru slimības gadījumi

Foto AFP/Scanpix/LETA

Lielākā daļa no saslimšanas gadījumiem ar legionelozi jeb leģionāru slimību šogad konstatēti Rīgā, informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Šogad ir reģistrēti astoņi gadījumi – Rīgā, Jūrmalā, Stopiņos un Aizkrauklē.

Kā norādīja Perevoščikovs, SPKC novērojumi liecina, ka legionellas baktērijai nav viens perēklis. Par to liecina tas, ka pa trim no Rīgā konstatētajiem gadījumiem fiksēti Rīgas Vidzemes un Zemgales priekšpilsētās, bet pa vienam – Kurzemes un Centra rajonā.

Neskatoties uz reģistrēto gadījumu skaitu, Latvijā kopumā saslimstība ar legionelozi neesot augsta, norādīja Perevoščikovs.

Kā ziņots, Aizkraukles novada pašvaldība šonedēļ saņēmusi signālu par iespējamu leģionāru slimības inficēšanās gadījumu kādā no Aizkraukles pilsētas daudzdzīvokļu namiem, kur esot saslimis bērns, aģentūru LETA informēja pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Zanda Bistere.

Saskaņā ar SPKC datiem 2016.gadā kopā reģistrēti 24 gadījumi, no kuriem divi beigušies ar letālu iznākumu.

Informācija SPKC mājaslapā liecina, ka leģionāru slimībai raksturīgs straujš sākums, cilvēka temperatūra paaugstinās līdz 39-40,5 grādiem, novērojamas vispārējas intoksikācijas pazīmes, sauss klepus, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumi, pneimonija, sirds un nieru darbības traucējumi, kā arī caureja.

Infekcijas avots ir legionellu baktēriju saturošs ūdens. Cilvēks var inficēties, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem, kad ar legionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām.

Lai izvairītos no inficēšanās dzīvesvietā, karstā un aukstā ūdens sistēmās nepieciešams nodrošināt apstākļus, kas kavētu legionellu savairošanos. Jāseko tam, lai aukstā ūdens temperatūra būtu zem plus 20 grādiem pēc Celsija, bet karstā – virs 50 grādiem pēc Celsija.

Legionellas īpaši vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī, piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai duša. Tāpat baktērijas vairojas cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtu un aizbāžņu gumijas vai dabiskajās šķiedrās, ūdens sildītājos.

4 Komentāri

 1. vai SPKC vadībai nekas nav sakāms sakarā ar vienkārši unikālo šerpās darbinieces skaidrojumu par komunikācijas algoritmu – par vēstuli, kas līdz Aizkrauklei sūtīta pa pastu un tas aizņēmis 17 dienas, piedevām vēl arī tas, ka atbilde nav bijusi saprotama, esot saņēmēja problēma. Pa to laiku cilvēki apmir varēja no infekcijas. Vienkārši unikāla situācija. Par šādu darbu algu arī maksā, un gada beigās droši vien vēl arī prēmiju piemet. Tā ir cūcība

 2. Ko var ņemties pa veciem mēsliem. Nu pacelsiet temperatūru – pašķīdināsiet tos mēslus. Paplaucēsiet. patērētājs nespēs samaksāt un atkal nolaidīsiet lejā. Cauruļvadi aizauguši, bioplēve, sauciet kā gribat. Sistēma karstā ūdens un apkures cauruļvadi jāmaina. Vai jāgatavo dzīvoklī uz vietas.

 3. Mūsu kaimiņi norvēģi, somi un zviedri šo problēmu jau sen atrisinājuši.
  Mājās stāvvadi ir tīri, pievada caurules no vara.
  Autonomās un automātiskās kurtuves katrai daudzdzīvokļa mājai savas. Nav siltuma zudumi, nav jāceļ gari pārvedes ceļi.
  Ūdens t* ap 80*.
  Stihisko nelaimju, kara gadījumā ūdens padevi, apkuri un karsto ūdeni var uz neilgu laiku zaudēt lokālā rajonā. Pie mums pilsētās ar centrāl apkurēm maģistrālajiem ūdens vadiem var pārtraukt, saindēt un iznesāt slimības nesējus visai pilsētai vienlaicīgi.
  Kas liedz dzīvokļu īpašniekiem daudzdzīvokļu namos – pilsētās ierīkot arteziāniskos urbumus ūdens ieguvei un autonomās kurtuves pašiem. Monopolīpašnieki- Rīgas siltums? Pilsētu domes? Rīgas ūdens? Latvenergo?
  Vai ar sociālisma – komonisma idejām saindētā tauta? Kura nav iemācījusies aizstāvēt savas intereses un ir nozombēta totalitārā terora 50 – 70 gadu laikā.

 4. Vēl saslimstība nav augsta – kamēr ierēdņi ar to aizbildināsies un valdošie pieņems stulbos lēmumus, pienāks infekcijas laiks. Trubas jaunākas nepaliek..

Pievienot komentāru