Ārstēšana, Citas slimības

Tik traki niez! Kāpēc rodas neizskaidrojama nieze

Foto - Fotolia © Gina Sanders

Nav brīnums, ja āda niez izsitumu dēļ. Taču reizēm tā knieš neizprotamu iemeslu dēļ, un, izņemot kasoties radušās skrambas, uz tās nekas nav redzams. Kāpēc tā? Kā mazināt nepatīkamo sajūtu?

Nieze ir organisma aizsargreakcija, kas liecina – uz ādas vai organismā kaut kas nav kārtībā. Parasti vispirms šādos gadījumos dodamies pie dermatologa, kurš, neatrazdams vainu, sūta pie terapeita, jo problēmas iemesls var būt ne tikai ādas sausums un tās slimības, bet arī dažādas iekšķīgas kaites.

Iemesls organismā

– Visa ķermeņa mokoša nieze ir raksturīga žults atteces traucējumu gadījumā, kad žultsskābes uzkrājas asinīs. Šāda problēma, pieaugot auglim, mēdz rasties arī grūtniecēm. Pacientus, kuriem dermatologs atzinis ādu par veselu, nosūtu uz aknu un žultsceļu izmeklējumiem, – stāsta medicīnas sabiedrības “ARS” iekšķīgo slimību speciāliste Sandra Černišova.

Kņudēšanu sprandas un plecu daļā, kā arī starp lāpstiņām nereti izraisa spondiloze, jo saspringušie muskuļi kairina nervu saknītes. Tad āda dažkārt kļūst tik jutīga, ka traucē katra nenogrieztā apģērba birciņa vai biezāka vīle.

Savukārt cukura diabēta slimniekiem parasti visvairāk niez vietas, kas saskaras ar apģērbu, kā arī locītavu iekšpuse, paduses un cirkšņi. Uz ādas nereti redzamas pigmenta pārmaiņas, sabiezējumi un var pievienoties infekcija.

Ādu var sausināt vairogdziedzera funkcijas traucējumi – gan pārmērīga orgāna aktivitāte, gan palēnināta darbība. Pasliktinoties apasiņošanai, kņudēšanu mēdz izraisīt limfas un venozās atteces traucējumi. Rodoties pārmaiņām imūnajā sistēmā, nieze var būt pirmais onkoloģiskas vai asinsslimības vēstnesis.

Ja nomoka nieze, Rīgas 1. slimnīcas dienas stacionāra dermatoloģe Inta Kusiņa aicina pārdomāt, vai pēdējā laikā nav lietoti agrāk neizmantoti medikamenti vai kosmētikas līdzekļi. Alerģisku reakciju bieži vien izraisa pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, aspirīns, diklofenaks, paracetamols, kā arī vairāku zāļu lietošana vienlaikus. Tad kņudēšana var pieaugt pakāpeniski vairāku nedēļu vai pat mēneša laikā.

Vaina meklējama ādā

Niezes iemesls var būt gan uz ādas sakrājušies sviedri, gan pārmērīga mazgāšanās, jo tādējādi tiek iznīcināts ādas dabiskais aizsargslānis un tauku kārtiņa.

Kā stāsta Inta Kusiņa, arī ādas slimības var izpausties bez izsitumiem, bet ar neciešamu niezi, piemēram, tīrīgi cilvēki kašķa ērcītes nomazgā, bet tās, kuras paspējušas iekļūt ādā, izraisa kairinājumu, it īpaši vakaros un naktīs. Šajā gadījumā raksturīga kņudoņa uz krūtīm, vēdera, augšstilbiem, rokām un dibena. Niezes iemesls var būt arī sēņu infekcija, kuras radītās pārmaiņas nav vizuāli pamanāmas.

Tikko manāmi izsitumi un visa ķermeņa kņudēšana mēdz būt nātrenes gadījumā, kas izpaužas kā organisma reakcija uz medikamentiem vai citiem alergēniem vai var būt hronisku infekciju pavadone.

Nereti nieze nomoka cilvēkus, kam ir sausa āda, un šī problēma kļūst arvien izteiktāka gadu gaitā. Pastāv pat diagnoze vecuma nieze, kuru nosaka, ja cilvēkam cienījamos gados neizdodas atklāt kņudēšanas iemeslu.

Ja pacients sūdzas par niezi, taču izsitumu nav vai tie ir niecīgi, dermatologs parasti veic biopsiju – mazu ādas gabaliņu nosūta histoloģiskai pārbaudei, lai noskaidrotu, vai tajā nav radušās nevēlamas pārmaiņas.
[la_adsense]

Pievienot komentāru