Dzīvesveids, Pirts

Māls uzņem no ķermeņa visu, kas lieks. Kā to izmantot pirtī

maali

Vērtīga, pirtī daudziem tīkama viela ir māls. To var sarakt tepat Latvijā. Ja māla slāņu atsegumi uzieti upes gultnē vai jūras krastā, kur bijušas straujas līmeņa svārstības, tie ir labi lietošanai.

Latvijas zilie māli enerģētiski ir ļoti spēcīgi, uzsver pirtniece Sarmīte Strautmane. Pirtī ar tiem var ziesties, likt kā kompreses. Pat raupja un iekaisusi āda kļūst maiga un samtaina. Tikpat nozīmīga ir labvēlīgā iedarbība uz veselību, tie palīdz atslābināties, mazina stresu.

Ar mālu iesmērējas pēc pēršanās un kādu brīdi atstāj uz ķermeņa – apmēram 15 minūtes, nevis sagaidot, kamēr uztrieptais sakalst un sāk plaisāt. Uz sejas šāda kārtiņa turama pavisam īsu brīdi – ne ilgāk par 5 minūtēm. Uz auguma ziež vēsu putriņu. Pamazām sasilstot, māls intensīvāk uzņem no ķermeņa visu, kas lieks.

Pērtuvē ieteicams ieiet tikai uz brīdi, jo karstumā, kas pārsniedz 40 °C, šī dabas viela daļēji zaudē dziednieciskās īpašības.

Ar mālu var mazināt locītavu sāpes, ādas iekaisumu, veicināt apdeguma un applaucē-juma sadzīšanu. Māla kompresi, nosegtu ar blīvu materiālu, var likt arī uz sāpošām locītavām, sasitumiem – tā velk un dziedē vienlaikus. Tad putriņu vēlams iejaukt stingrāku, uzziest vismaz centimetru biezā kārtā, turēt uz vainas ne mazāk par pusstundu.

Ja ieildzis klepus, pēc pēršanās plaušu zonu noklāj ar māla apliku (uz krūtīm vai muguras), pārliek plēvi un pārsedz ar siltu segu. Pēc 15–20 minūtēm noskalojas un turpina ierasto pirts procedūru

Melnais brīnums – dūņas

Dūņas ir viena no pienācīgi nenovērtētām dabas balvām. Tomēr, pirms sākt dūņu jeb peloīdu terapiju, noteikti vajadzētu aprunāties ar speciālistu, uzsver fi zikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Dzintra Vāvere. Pat tad, ja vēlas tikai uzlabot pašsajūtu, sākumā tomēr der izmēģināt, jo mēdz būt dūņu nepanesamība. Testēšanai melno putriņu uzklāj un pusstundu patur uz neliela ādas laukuma, piemēram, plaukstas virspuses. Viendabīgā, bioloģiski aktīvā dūņu masa satur minerālvielas, antioksidantus, vitamīnus, fitohormonus, aminoskābes un citus komponentus, ko organisms atpazīst un spēj izmantot.

Pirts dūņu terapijai ir ideāla vieta – tās iedarbojas kā pretcelulīta līdzeklis, mazina peļu vēderiņus uz roku augšdelmiem un cisku iekšpusē, dara tvirtāku vēderu un gūžu kukulīšus – aktivizējoties vielmaiņai, nevajadzīgie uzkrājumi no šūnām tiek izspiesti. Noziesties vēlams tik plānā kārtiņā, lai vietvietām redz caur miesu, un tad pusstundu uzturēties rēnā siltumā. Visa auguma ieziešanu var veikt kā ciklu – reizi nedēļā, taču ne ilgāk par sešām nedēļām. Atkārto tikai vēl reizi viena gada laikā

Gunta-mals

Dūņas uzglabājamas nevis ledusskapī, bet gan istabas temperatūrā.

• Ārpus pirts dūņas izmanto kā aplikāciju problēmu vietai: drāniņu iemērc karstā ūdenī, noklāj ar pāris milimetru biezu dūņu kārtiņu un blīvi apsaitē. Vēl aptin ar plēvi, uzklāj dvieli un atstāj mierā uz 40 līdz 50 minūtēm. Pēc tam noskalo un ādu sasmērē ar barojošu krēmu vai eļļu, jo taukvielas veicina vērtīgo vielu dziļāku iekļūšanu ķermenī.

• Uzliktas sāpošām rokām, ceļgaliem, pleciem un mugurai, dūņas kliedē iekaisumu un dara elastīgākas locītavu saites. Dūņu biostimulējošā iedarbība pastiprina šūnu aktivitāti, veicinot brūču un iekaisumu dzīšanu. Tās arī kavē novecošanos.

Kā iedarbojas māls

Māla iedarbības spēku pastiprina saules gaisma. Ja tas tikko kā sarakts, dienu izkaltē saulē, pēc tam noliek glabāties. Pirms došanās uz pirti uzlej ūdeni, un māls ātri atgūst mīkstu konsistenci, kļūst viegli paņemams.

Kā iedarbojas māls

  • Zilais māls labi sader ar kafijas biezumiem. Māls dara ādu sausāku, kafija tai dod eļļainumu un baro. Uzlej nedaudz ūdens, iejauc putriņu, tad pievieno kafiju.
  • Mālam nav vēlams pievienot medu, šāda kombinācija neder.
  • Ja mālu izmanto kompresēm, izlietoto pēc tam norok nomaļā vietā.

 

Raksts no “Lauku Avīzes” tematiskā izdevuma “Pirts: praktiski un dziedinoši”

Pievienot komentāru