Ārstēšana, Veselības politika

Valsts apmaksā medicīnas tūrismu: Iespējams ārstēties citā ES valstī

Foto - EPA/LETA

Daudzi nezina, ka iespējams doties ārstēties uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti, un pēc tam savā valstī saņemt ārstēšanās izdevumu atmaksu. Runa ir nevis par EVAK karti, kas nodrošina neatliekamo palīdzību, bet gan par diagnostiku un plānveida operācijām. Šī sistēma ir salīdzinoši jauna, to nosaka regula (EC) nr. 883/2004 un Pārrobežu direktīva 2011/24 ES.

“Dzīvojot vienā ES dalībvalstī, personai ir iespējams doties uz citu ES valsti, lai, piemēram, izoperētu plīsušas ceļa krusteniskās saites, un pēc tam saņemt atpakaļ par ārstēšanos iztērēto – vai nu visu, vai daļu atkarībā no savas mītnes valsts,” apgalvo “MedRefund LTD” direktors Arnis Krasovskis.

 

Palīdz atgūt ārstēšanās izdevumus

Arņa Krasovska kompānijas “MedRefund LTD” bizness Apvienotajā Karalistē ir tieši saistīts ar medicīnas izdevumu atgūšanu par ārstēšanos citās valstīs. Uzņēmums gan konsultē, gan sagatavo dokumentus iesniegšanai valsts iestādēs, kas ir diezgan sarežģīts process. Arnis Krasovskis savulaik strādājis Veselības ministrijā Latvijā, daudz darbojies ar ES likumdošanu, tādēļ pēc pārvākšanās uz dzīvi Lielbritānijā LU maģistra grāda īpašniekam ar medicīnu un ES regulām saistīts bizness bija loģiska izvēle. “Lai atgūtu iztērēto, nebūt nav nepieciešams dokumentu kārtošanu uzticēt citiem, to var veikt pats, bet process nav vienkāršs pat mums, kas ar to darbojas ikdienā,” apgalvo Arnis Krasovskis.

Katrā ES valstī ir tā sauktie kontrolpunkti, kur ir publicēta informācija, kādos gadījumos iespējams iztērēto atgūt, taču Arnis Krasovskis atzīst, ka šī joma vēl ir salīdzinoši jauna, ES regula ir spēkā no 2004. gada, bet direktīva – tikai no 2013. gada, tādēļ ne tikai cilvēki, bet pat medicīnas personāls bieži vien par to nezina.

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, dzīvojot ārzemēs, joprojām var izmantot Latvijas valsts apmaksāto veselības aprūpi, piemēram, pierakstīties pie ģimenes ārsta, veikt izmeklējumus un pat operācijas. Turpretī Apvienotajā Karalistē strādājošajiem poļiem savā dzimtenē šādas iespējas nav, ir pieejama tikai maksas medicīna, tādēļ visaktīvākie medicīnas tūrisma izmantotāji ir poļi.

Katrā ES dalībvalstī noteikumi nedaudz atšķiras, taču princips ir tas pats – jebkuram medicīniskajam pakalpojumam ir noteikta robeža, līdz kādai tas tiek apmaksāts. Ja, piemēram, Latvijā dzīvojošs pacients vēlas doties uz Igaunijas privāto klīniku veikt operāciju par 3000 eiro, bet Latvijā šāda operācija maksātu 1000, tad atmaksāts tiktu tikai tūkstotis. Tā kā Latvijā medicīnas pakalpojumi ir lēti, tad Latvijas iedzīvotājiem nav izdevīgi doties uz citām Eiropas valstīm, taču, piemēram, Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem latviešiem ir izdevīgi doties uz Latvijas privātajām medicīnas iestādēm, jo cena par vienu un to pašu operāciju būs krietni zemāka, tādēļ apmaksa tiks saņemta pilnā apmērā. Tiesa, aviobiļetes un uzturēšanās izdevumi jāsedz pašam, turklāt apmaksāti netiek pilnīgi visi medicīniskie pakalpojumi. Visbiežāk cilvēki no Apvienotās Karalistes uz citām valstīm dodas veikt dažādas ortopēdiskās un ginekoloģiskās operācijas, mākslīgo apaugļošanu. Dažiem pakalpojumu veidiem nepieciešams vispirms saņemt atļauju.

2 Komentāri

  1. Par zemajām cenām Latvijas pakalpojumiem nav taisnība,dažiem ir augstas,pat augstākas kā Vācijā,vienkārši info mums nav pieejams,darīts viss lai mūsējie nekur nebrauc,to jau var redzēt bērnu medicīnā kā vecāki burtiski cīnās ,lai kur tiktu.

  2. Nav skaidrs – ok, LV apmaksā piem operāciju, bet tā kā jāgaida rindā uz naudu (gads), tad ko – var braukt pie leišiem, šie paņems bez rindas bez naudas (par lv naudu pēc gada)?

Pievienot komentāru