Ārstēšana, Citas slimības

Sēra korķis ausīs? Korķviļķis nederēs! Un ko par ģerāniju ausī saka ārste

Foto - Shutterstock

Sērs aizsargā ausis no putekļiem, eļļo, mitrina un neļauj vairoties baktērijām. Šī organiskā viela sastāv no lielmolekulāriem nešķīstošiem esteriem, satur eļļainu šķidrumu skvalēnu, holesterīnu, kā arī lansterolu un citas antibakteriālas vielas.

Daudzi dzeltenīgo vielu ausīs tomēr uzskata par nehigiēnisku, mēģina no tās atbrīvoties, aktīvi lietojot kosmētikas kociņus. Taču tādējādi tiek traucēts normāls auss pašattīrīšanās process, sērs tiek sablīvēts un iestumts dziļāk. Tas arī nereti veido tā saukto sēra korķi.

 

Dabisks ausu aizsargs

Kad kustinām žokļa locītavu, piemēram, ēdot vai zelējot košļājamo gumiju, tā masē auss ārējo eju un tajā sakrājies sērs dabiskā veidā izkļūst ārpusē. Sēra korķi nereti veidojas ārstiem, kuri diendienā lieto fonendoskopu, un jauniešiem, kuri bieži izmanto mazās austiņas, lai telefonā klausītos mūziku. Iespējams, to ietekmē arī ausu aizbāžņu regulāra lietošana. Ja sērs sablīvējas bieži, tā var būt konkrēta organisma īpatnība, tāpat to iespaido dzirdes aparātu lietošana. Auss saprot, ka notiek kairinājums, un dabiskā veidā aizsargājas. Šauras ausu ārējās ejas vai kanāli ar lielu leņķi palēnina dabisko sēra attīrīšanos, un korķi sakrājas ātrāk.

Novērots, ka dažu slimību, piemēram, cukura diabēta vai alerģijas, dēļ āda kļūst sausa, zvīņojas. Nolobījušās ādas šūniņas aplīp ar sēru, saķep kunkulīšos, kas sēra korķi veido retāk.

Problēmu pārsvarā konstatē pēc dušas, vannas vai citām ūdens procedūrām, kad aizkrīt ausis, jo mitrumā sēra korķis uzbriest. Savukārt pēc izžūšanas neliels korķītis var arī netraucēt. Nav pierādīts, ka sēra korķu veidošanos ietekmētu paradums staigāt bez galvassegas. Cita lieta, ja pēc dušas vai baseina cilvēks strauji iziet ārā. Sēra korķis ir mitrs, uzbriedis, un, ja laukā ir sals, var rasties nepatikšanas.

Sēra korķis mēdz augt pamazām, un par to vispirms liecina diskomforts, sliktāka dzirde, tinīts jeb ilgstoša zvanīšana ausīs, sāpes, arī bieža niezēšana. Tad vizīte pie ausu ārsta ir obligāta. Daudzi cilvēki korķi ausīs vienkārši nejūt, jo tas mēdz augt pamazām, bet, ja simptomi ir izteikti, to ignorēšana var izraisīt ausu iekaisumu.

Pievienot komentāru