Atkarības, Psiholoģija

Slepens mīļākais – alkohols. Sieviešu alkoholisma raksturiezīmes

Foto - Shutterstock

Mūsdienās sievietes ir finansiāli neatkarīgas, nereti pašpietiekamas, vienlaikus arī aizsteigušās līdzi vīriešiem alkohola patēriņa apmēros. 2015. gadā veiktā jauniešu aptauja rāda, ka meitenes vairāk nekā zēni lietojušas apreibinošos dzērienus, turklāt viņas atklāj, ka biežāk piedzērušās. Alkohols patiesi atstāj spēcīgāku iespaidu uz sievietēm – gan efektīvāk izraisa reibumu, gan ātrāk rada atkarību.

 

Vēsturiski dzeršana asociējas ar stipro dzimumu: XIX gadsimtā vīrieši divreiz biežāk aizrāvās ar alkoholu un trīsreiz biežāk nonāca līdz alkohola radītām problēmām, arī līdz atkarībai. Tomēr laika gaitā sieviešu dzeršanas paradumi ir mainījušies. Statistika liecina, ka dāmas vadošos amatos dzer vairāk nekā vidusmēra sievietes. Pārmaiņas veicinājis arī dzērienu cenu kritums un pieejamība.

 

Pieķeras, ziedojas alkoholam

“Sievietes ķermenī ir vairāk tauku un zemāks šķidruma līmenis, tāpēc uzņemtais alkohols organismā ir koncentrētāks. Izdzerot vienādu alkohola daudzumu, sieviete noreibst ātrāk nekā vīrietis. Turklāt būtiska ir hormonālā sistēma un vielmaiņa,” atkarību veicinošos faktorus uzskaita Psihiatrijas un narkoloģijas centra narkoloģe Inga Landsmane. “Hormonu svārstības ietekmē emocionālo stāvokli un centrālās nervu sistēmas receptoru darbību. Līdz ar to sieviete ir pakļauta krasākām emocionālām svārstībām nekā vīrietis.”

Daiļā dzimuma pārstāves mēdz pieķerties, ziedoties kaut kādam mērķim, cilvēkam. Gūstot labsajūtu un iespēju novērst raizes, sievietei ātrāk veidojas psihiskās pieķeršanās mehānisms.

Kad attīstās alkohola atkarība, visbiežāk iepriekš jau bijis kāds emocionāls disbalanss, piemēram, depresijas iezīmes vai cits psihiskās veselības traucējums – trauksme, nemiers.

Arī vīrieši alkoholu ļoti bieži lieto, lai novērstu depresijas simptomus. Lielākoties viņi nelabprāt atzīst, ka to piedzīvo. Depresijas pazīmes ārsts pamana, tikai sākot strādāt ar pacientu.

Sievietēm pastāv augstāks risks kļūt atkarīgām, jo:

ar alkoholu saistītās problēmas rodas, iedzerot mazāku alkohola daudzumu nekā vīrieši;

sievietes sver mazāk nekā vīrieši;

sieviešu organismā ir mazāk ūdens, un alkohols pamatā nogulsnējas ķermenī esošajā šķidrumā.

 

Veselības riski

Dzeršanas dēļ sievietēm biežāk nekā vīriešiem attīstās nieru iekaisumi.

Sievietēm pastāv lielāks sirds un asinsvadu slimību risks.

Sievietēm, kuras ikdienā lieto alkoholu, ir augstāks krūts vēža veidošanās risks nekā tām, kuras nedzer nemaz.

Alkohola lietošana grūtniecības laikā ir bīstama, jo alkohols plūst cauri placentai un nokļūst auglī.

 

Dzeršanas motīvi

Abiem dzimumiem nepastāv būtiskas atšķirības alkoholisma attīstības cēloņu ziņā. Tie ir biopsihosociāli motīvi, proti, indivīda spēja funkcionēt, tas, kā uztver dzīves notikumus.

Arī līdzatkarība nav tipiskākais iemesls, kāpēc sievietes sāk dzert. Līdzatkarība ir līdzīga atkarībai no alkohola, tikai bez dzeršanas. Tās laikā var mainīties personība. Dzeršana savukārt ir saistāma ar kādu emocionālu traumu. Ja sieviete dzīvo kopā ar dzērāju un ir izmēģinājusi visus veidus, lai kontrolētu viņa atkarību, bet nekas nav līdzējis, viņa pati, iespējams, ar laiku izvēlas dzeršanu, jo uztver to kā zāles pret pārdzīvoto. “Es tikai pamēģināšu, varbūt man kļūs vieglāk!” Tas, vai viņa kļūs par alkoholiķi, atkarīgs no sievietes personības.

! Sievietes biežāk nekā vīrieši pievēršas alkoholam pēc pārdzīvotas emocionālas vai fiziskas vardarbības.

Paiet noteikts laiks (parasti no sešiem mēnešiem līdz gadam), līdz izveidojas alkohola lietošanas paradums.

Sistemātiskas dzeršanas dēļ var sākties psihiski traucējumi, mainās uzvedība. Alkohols ietekmē dzīvībai svarīgus orgānus, tomēr medicīnā nav vērojami klasiski pārmērīgas dzeršanas izraisīti veselības traucējumi, kas radušies nepilna gada laikā. “Divdesmit gadu medicīnas praksē ko tādu esmu konstatējusi tikai pāris reižu. Piemēram, kādai aptuveni 50 gadu vecai sievietei gada laikā, regulāri pirms gulētiešanas iedzerot trīs alkoholiskos kokteiļus, sākās nervu sistēmas un muskuļu darbības traucējumi. Šī paciente bija zaudējusi visus vajadzīgos vitamīnus, nepilnvērtīgi ēdusi, sākās vielmaiņas traucējumi. Pēc gada slimniecei attīstījās toksisks bojājums smadzenīšu struktūrā, kas atbild par gaitu un kustībām. Viņa pārvietojās līdzīgi dzērājiem – ar kokainām, vates pilnām kājām,” piemēru min ārste.

1 komentārs

  1. Labdien! Es esmu Skolnieciņš, esmu Latvju Dievu dēls. Mani uztrauc latviešu nācijas veselība un labklājība. Tāpēc Skolnieciņš ir sācis pret alkoholisma kampaņu! Skolnieciņš Jums saka:” Sveicināti! Nu, atkal Jūs mēģiniet ar savu šmigu labus un strādīgus cilvēkus nodzirdīt? Vai Jūs ziniet, ka no alkohola mirst neironi smadzenēs, tādējādi cilvēks zaudē atmiņas, dzīves pieredzi un savu personība? Vai Jūs apmaksāsiet sociālo rehabilitāciju visiem, kurus Jūs esiet nodzirdījuši? Vai ārstēsiet cilvēkus no alkoholisma, kuriem dzīves esiet sagandējuši? Vai Jūs kadreiz moka sirdsapziņas parmetumi par izdarīto? Cieņā, Skolnieciņš”.
    Cieņā, Jūsu Latvju Skaudības Dievs Skolnieciņš

Pievienot komentāru