Ārstēšana, Citas slimības

Kā, ēdot pagrabā glabātus labumus, nedabūt slimības no žurkām

Foto - AFP/LETA

“Manā pagrabā žurkas burkām apgrauzušas plastmasas vāciņus. Pirms vēršanas vaļā karstā ūdenī cītīgi nomazgāju, bet bažas paliek, jo ir dzirdēts par žurku pārnēsātu slimību. Vai ar to var saslimt, ja apgrauztos kartupeļus vai burkas no pagraba ienes istabā? Kādas ir slimības pazīmes?” EDVĪNS K. VANGAŽOS

Grauzēji, tostarp žurkas, izplata vairākas cilvēkiem bīstamas slimības. Diemžēl gripas laikā vīrusa infekcijas pazīmes var liecināt arī par leptospirozi, ko mēdz dēvēt par žurku slimību un kam ir šādi simptomi: pēkšņa augsta temperatūra (līdz +39…+40 °C), sāpes muskuļos, īpaši kāju ikros, drudzis, apetītes zudums, galvassāpes, apsarkušas acis, svīšana, nespēks, ādas dzelte un izsitumi, var būt klepus, vemšana un caureja.

Līdzīgas izpausmes (drebuļi, galvassāpes, drudzis un nogurums) ir citai žurku slimībai – tularēmijai. Tā ir bakteriāla infekcija, kas rada limfmezglu iekaisumu un palielināšanos, dažāda lieluma čūlas uz ādas.

Grauzēji izplata arī jersinozi. Šīs slimības sākums ir straujš un līdzinās gripai.

Dažkārt grauzēji cilvēku var inficēt ar citiem specifiskiem mikroorganismiem, kas izraisa brūces infekciju un pat trakumsērgu.

Diagnozi var noteikt tikai speciālists, kā arī veicot īpašas analīzes. Ja ir aizdomas par saslimšanu ar infekcijas slimību vai saindēšanos, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai ārkārtas situācijā jāizsauc ātrā palīdzība.

Infektologs un hepatologs Māris Liepiņš brīdina, ka cilvēks ar žurku slimību izraisītājiem inficējas, ēdot pārtiku, kas aptraipīta ar žurku urīnu vai izkārnījumiem, dzerot ūdeni, kurā noslīkusi slima žurka, vai ja grauzējs iekož un rētā nonāk tā siekalas. Cilvēks cilvēkam šo slimību nodot nevar.

Slimības profilaksei jāizvairās no saskarsmes ar grauzējiem, jāaizsargā mājoklis no tiem un rūpīgi jāievēro personiskā higiēna – rokas jāmazgā tekošā ūdenī. Arī pārtika – augļi, dārzeņi, konservu burkas – pirms lietošanas vai atvēršanas jāmazgā tekošā ūdenī. Peļu vai žurku apgrauztie kartupeļi, bietes vai citi dārzeņi jāizmet. Ja bojājums nav pārāk liels un dārzeņus rūpīgi nomazgā, kā arī nesaudzīgi nogriež apgrauzto daļu, tos, iespējams, var lietot uzturā, taču nevajadzētu riskēt. Nomazgājot konservu burkas, apgrauztos plastmasas vāciņus labāk izmest. Un nepiemirstiet rūpīgi nomazgāt rokas!

 

Pievienot komentāru