Dzīvesveids, Padomi

Josta vai korsete tievēšanai un lapsenes viduklim?

Foto - Shutterstock

Laiks, kad katra sabiedrības dāma ikdienā nēsāja korseti, kļuvis par vēsturi. Tomēr aizvien biežāk slavenības sociālajos tīklos reklamē korsetes, solot, ka ar tām iespējams mazināt vidukļa apkārtmēru. Rokā nereti vēl tur tēju, kas it kā palīdzot no organisma izvadīt toksīnus. Uz to mēdz uzķerties jaunas sievietes, kuras nav informētas par vidukļa jostu negatīvajiem aspektiem, bet ieklausās tikai tajā, ka šī prece ļaujot iegūt pievilcīgas formas.

 

Lapseņu ēra

Korsete ir cieši pieguļošs apģērbs, kas paredzēts vidukļa apkārtmēra samazināšanai. Tās pirmsākumi nav pilnībā zināmi. Pastāv teorija, ka korsete vispirms izmantota kā spīdzināšanas rīks, apgrūtinot ieslodzīto sieviešu kustību un elpošanu.

Terminu korsete sāka lietot XIX gadsimtā. Pirms tam to sauca vienkārši par balstu. Spriežot pēc liecībām, jau XVI gadsimtā dāmas nēsāja korsetes vai ļoti ciešas kleitas. XVII gadsimtā korsete kļuva par atsevišķu apģērba gabalu, izmantojot to galvenokārt kā apakšveļu. XVIII gadsimtā korsetes tika saīsinātas un vairs nežņaudza krūšu daļu. Jau tolaik ārsti brīdināja par pārlieku nospriegota apģērba kaitējumu, tomēr korsešu šņores tika savilktas aizvien ciešāk. Tās izgatavoja pat mazuļiem un bērniem, lai mīkstie kauli ātrāk iegūtu elegantu formu.

XIX gadsimtā eksperimentēja gan ar korsešu izliekumu, dizainu un krāsu, gan nospriegojumu. Tika uzklausīti ārstu ieteikumi, ražoja korsetes, kas tik cieši neieskāva vēderu un kuņģi, tomēr tas izraisīja citas, vēl nopietnākas problēmas, kaitējot skeleta muskuļu sistēmai, veidojot S veida stāju.

Pakāpeniski korsetes izgāja no modes, jo tās būtiski apgrūtināja ķermeņa funkcijas, taču Francijas zīmols Dior 1950. gadā šauru vidukli atkal padarīja ļoti iekārojamu. Arī mūsdienās sievietes vēl aizvien tīko pēc izteiktām formām, un ik pa laikam interneta dzīlēs pavīd korsešu vai vidukļa jostu reklāma, kas sola tikt pie sapņu auguma.

 

Maldinošās reklāmas

“Vairākums sieviešu kāro izskatīties līdzīgi kā reklāmās, ar skaistām ķermeņa formām un slaidu vidukli. Tiecoties uz mērķi, jābūt ļoti uzmanīgām! Vidukļa jostām patiesi piemīt savelkošs efekts – ķermenis mehāniski tiek samazināts. Jādomā, kas tobrīd notiek ar iekšējiem orgāniem. Savelkot vai radot spiedienu uz vēdera priekšējo sienu, tiek paaugstināts intraabdominālais spiediens. Gandrīz katra sieviete ir jutusi diskomfortu, uzvelkot apspīlētāku apģērbu,” pieļauj Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas klīnikas vadītāja Illa Mihejeva. “Jostu nēsājot, piemēram, zem kleitas kādā pasākumā, būtiskas pārmaiņas neradīsies, bet, ciešo jostu valkājot ilgstoši, tiek traucēta orgānu apasiņošana. Ja sievietes ķermenim ir elastīgs saišu kopums, tas ilgtermiņā var veicināt iekšējo orgānu, tostarp dzemdes, noslīdējumu, mainot mazā iegurņa orgānu novietojumu. Var rasties urīna nesaturēšana. Jostas noteikti nav paredzētas lietošanai no agra rīta līdz vakaram.”

Šo preču ražotāji sola, ka vidukļa jostas palīdzēs atbrīvoties no liekajiem vēdera taukiem, uzlabos vielmaiņu, mazinās apetīti. “Mehāniski saspiežot vēderu, ēšanas laikā orgāniem nav, kur izplesties, tāpēc arī nevar neko ieēst. Esam lasījuši romānus par viduslaikiem, kad korsetes bija visaktuālākās. Tad sievietes pie galda neēda un tādējādi zaudēja lieko svaru.”

 

Vidukļa josta svīšanai

Termoefekta vidukļa jostas paredzētas sporta nodarbībām, kā arī ikdienai, lai veicinātu svīšanu vēdera apvidū, tādējādi palīdzot atbrīvoties no liekajiem taukiem. Illa Mihejeva gan paskaidro, ka svīšanas laikā no organisma izdalās šķidrums, nevis tauki.

Tam piekrīt arī sporta trenere Sintija Katkeviča: “Notievēšanas jostas, kas veidotas no ūdensnecaurlaidīga, neelpojoša materiāla, veicina svīšanu vidukļa apvidū. Var samazināties svars, bet tas notiek vienīgi šķidruma zuduma dēļ. Ķermenī esošie tauki nekūst. Organisms svīst, zaudē ūdeni, dehidratējas. Pēc treniņa padzeroties, tiek atgūts zaudētais šķidrums. To, vai jostas kādam palīdz zaudēt taukus, varētu noteikt, veicot zinātniskus pētījumus. Es uzskatu, ka nav vajadzības lietot vidukļa jostu. Rezultāts noteikti būs daudz efektīvāks, ja būs pietiekami intensīva fiziskā slodze un sabalansēta ēdienkarte.”

“Ārsti un veselības speciālisti atgādina, ka svara zudums ir atkarīgs no uzņemto un patērēto kaloriju daudzuma. Ražotāji sola dažādus brīnumus, un cilvēks ir ar mieru maksāt daudz, lai atbrīvotos no liekajiem taukiem, ko katru dienu redz spogulī. Vairākums grib tūlītējus rezultātus,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ergoterapeite Anita Pentjuša. “No ārsta viedokļa, nav pamata uzskatam, ka jostas palīdzētu zaudēt svaru. Svīst sākam brīdī, kad ķermenis vēlas atvēsināties. Pēc treniņa nosveroties un konstatējot, ka zaudēti divi kilogrami, jāsaprot, ka samazinājies ūdens daudzums, nevis tauki. Jebkuras diētas laikā, arī atsakoties no sāls, pirmais zūd liekais šķidrums, ko ātri var atgūt. Ja turpina ieturēt diētu, tikai pēc kāda laika sāk rukt reālie kilogrami.”

Pievienot komentāru