Dzīves māksla, Psiholoģija

Lasītājs: Veicu rituālus, lai izvairītos no uzmācīgām domām. Ko ar tām iesākt? Atbild psiholoģe

Foto - Shutterstock

Portāla Veselam.lv lasītājs Andris (34) jautā: „Brīžos, kad jūtos labi un priecājos par dzīvi (pat ja tie ir salīdzinoši īsi momenti) – mans prāts dara visu iespējamo, lai es justos sliktāk – uzreiz meklē iemeslus, kāpēc es neesmu šo labsajūtu pelnījis. Domās izstrādāju dažādus scenārijus, piemēram, ja es, atnākot mājās, neapiešu galdam apkārt trīs reizes, tad ar manu sievu notiks kas slikts. Vispirms sajūtos kā ļauns cilvēks par šo domu vien, pēc tam noteikti cenšos konkrēto darbību izpildīt, jo, ja to neizdarīšu, būšu apdraudējis savu mīļoto cilvēku. Lai gan ar prātu saprotu, ka tam nav racionāla pamatojuma, taču sajūtu līmenī es tam maksimāli noticu. Kad šīs rituālās darbības esmu veicis, pārņem atvieglojum, taču… tikai līdz nākamajai reizei, kas jau notiek pavisam drīz. Tad šāda vai līdzīga darbība atkal tiek veikta, jo man ir bail par to, ka es kādam varētu nodarīt pāri un ka esmu slikts cilvēks. Vai man ir nopietnas problēmas? Un kādi varētu būt ieteikumi, lai šo spriedzi mazinātu?”

Atbild sertificēta klīniskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marina Brice.

Labdien, Andri! Izskatās, ka dēļ domām, kas it kā bez jūsu gribas „ielaužas” jūsu prātā – „Esmu slikts„„, „Es varētu kādam nodarīt pāri” – izjūtat lielu trauksmi un spriedzi. Lai to mazinātu un sajustos kaut nedaudz vieglāk, esat spiests veikt rituālas darbības. Tas ir raksturīgi cilvēkiem ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem. Viņi cieš no tā, ka prātā nemitīgi ienāk uzmācīgas domas (obsesijas) un viņiem nepieciešams izpildīt konkrētas darbības vai rituālus (kompulsijas), kas atkārtojas vēl un vēl. Cilvēkam šķiet, ka viņš nespēj šīs domas un darbības kontrolēt, un ar laiku tās kļūst par nozīmīgu dzīves sastāvdaļu.

Uzmācīgas domas, tāpat kā uzmācīgas darbības un pat veseli rituāli mēdz būt ļoti dažādi. Piemēram, uzmācīgas šaubas – vai es izslēdzu gaismu, gāzes plīti, vai pareizi ierakstīju konta numuru rēķinā, vai pareizi norādīju summu maksājumā, vai aizslēdzu ārdurvis utt. Šīs domas liek atkārtoti pārbaudīt, vai viss ir izdarīts, kā nākas. Bet, tā kā šaubas neliek mieru, cilvēks šīs darbības veic vairākas reizes, lai kaut nedaudz mazinātu savu trauksmi.

Vēl viena daļa uzmācīgo domu ir saistīta ar bažām nosmērēties, aplipināties ar mikrobiem vai kādu slimību. Šī iemesla dēļ cilvēks veic virkni darbību, lai izvairītos no šķietami kaitīgajām baktērijām. Reizēm apkārtējie to uztver kā nelielu šī cilvēka īpatnību (pārlieku tīrības mīlestību), bet patiesībā tā ir diezgan nopietna indivīda problēma, jo – nemitīga roku mazgāšana, cenšanās nepieskarties virsmām, ko aiztika citi utt. – apgrūtina ikdienu. Smagākos gadījumos cilvēks pat nespēj iziet ārā no mājas, lietot sabiedrisko transportu, apmeklēt kafejnīcas un restorānus, tualetes, vienkārši atrasties līdzās citiem cilvēkiem, un tas būtiski mazina dzīves kvalitāti.

Jūsu pieminētās domas par to, ka varat nodarīt kādam pāri vai, ja neveiksiet kādas darbības, ar jūsu sievu notiks kas slikts, attiecas uz kontrasta rakstura uzmācīgajām domām. Šo domu saturs ir izteiktā pretrunā ar cilvēka vēlmēm un principiem, tas ir tas, no kā viņš visvairāk baidās. Piemēram, mātei, kura ļoti mīl savu bērnu, iešaujas prātā doma, ka viņa var zaudēt kontroli un nodarīt bērnam pāri vai pat nogalināt. Ticīgu cilvēku moka bažas, ka dievkalpojuma laikā viņš pret savu gribu sāktu skaļi rupji lamāties. Vēl kāds domā – ja viņš uzkāps uz jumta, viņam noteikti sagribēsies no tā nolēkt, un viņš nespēs šai domai pretoties. Lai nenotiktu sliktākais, šie cilvēki aktualizē kādas noteiktas rituālas darbības, lai šķietami „neitralizētu” uzmācīgās domas. Arī situācijās, kad trīs reizes piesitam pie koka (lai nenotiktu kas slikts, par ko ieminējāmies), mūsu prāts strādā līdzīgi. Nereti cilvēks pat sāk izvairīties no visa, kas saistīts ar uzmācīgo domu un tās realizāciju, piemēram, augstāk minētajās situācijās māte nepaliek kopā ar bērnu divatā vai bērna klātbūtnē nepieskaras nažiem; ticīgs cilvēks vairs neapmeklē baznīcu; dažs izvairās no atklātām un augstām vietām.

Kā jūs pats minējāt – lielākoties šīm uzmācīgajām darbībām nav racionāla pamatojuma, reizēm pat šķiet, ka tām nav ne mazākās saistības ar uzmācīgajām domām, bet, neskatoties uz to, darbību izpilde tomēr uz brīdi mazina radušos nemieru. Lai veiktos darbi un nenotiktu kas slikts, krekla pogas jāaizpogā no apakšas uz augšu, 7 reizes jānoskaita kāda lūgšana, jāpārkāpj slieksnim ar labo kāju, jāieslēdz un jāizslēdz gaisma trīs reizes utt. Diemžēl, pat neskatoties uz šo darbību nejēdzību, cilvēkiem, kuri cieš no obsesīvi kompulsīviem traucējumiem jeb OKT, ir ļoti grūti atturēties no šo darbību veikšanas.

Pievienot komentāru