Ārstēšana, Veselības politika

Rindā pēc acu gaismas: uz valsts apmaksātu operāciju jāgaida gadi

Foto - Shutterstock

No kataraktas jeb acs lēcas apduļķošanās cieš tūkstošiem cilvēku. Vienīgais veids, kā palīdzēt kataraktas slimniekam atgūt redzi, ir operācija. Lai gan pārsvarā šī slimība skar gados vecus cilvēkus, reizēm jāoperē jau 40 – 50 gadu vecumā vai pat zīdaiņi, kuri piedzimst ar apduļķotu lēcu. Ik gadu Latvijā operē vairāk nekā 10 000 kataraktas pacientu, taču valsts apmaksātu operāciju reizēm nākas gaidīt ļoti ilgi.

Operācija pēc 13 gadiem?!

Rindas uz valsts apmaksātu kataraktas operāciju dienas stacionārā katra medicīnas iestāde, kas sniedz šādu pakalpojumu, veido pati. Pārskatu par gaidīšanas rindu garumu (dažādu oftalmoloģijas pakalpojumu, jo atsevišķi kataraktas operācijas pārskatos netiek izceltas) reizi mēnesī apkopo Nacionālais veselības dienests (NVD) un ievieto interneta mājas lapā sadaļā “rindapiearsta.lv”. Tur redzams, ka, piemēram, Rīgas 1. slimnīcā uz to jāgaida 1526 dienas, P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā – 1260, bet Rīgas Austrumu universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā “Biķernieki” – pat 5000 dienas jeb apmēram 13 gadi.

RAKUS preses sekretāre Aija Lietiņa paskaidro, ka reālais gaidīšanas laiks uz kataraktas operāciju “Biķerniekos” pašlaik ir 1277 dienas, nevis 5000, kā minēts NVD mājas lapā. “Maldinoši garā rinda izveidojusies vairāku ap­stākļu dēļ. Pirmkārt, sniedzot informāciju, nebija zināms, cik liels būs piešķirtais valsts finansējums kataraktas operācijām. Pērn tas ļāva mēnesī veikt tikai 80 operācijas, šogad – 240. Tā kā valsts finansējums ir trīskāršots, gaidīšanas rinda, protams, ievērojami saruks.

Otrkārt, vairākums pacientu vienlaikus pierakstās vairākās rindās un nepaziņo, ka operācija jau veikta citviet. Arī tad, ja pacients nomirst vai kādu citu iemeslu dēļ viņam operācija vairs nav nepieciešama, ārstniecības iestāde par to var neuzzināt gadiem ilgi.

Treškārt, rindā stājas arī pacienti, kuriem operācija kau kad būs nepieciešama, taču pagaidām šādas vajadzības nav. Lai kontrolētu acu stāvokli, pacienti reizi gadā ierodas Oftalmoloģijas klīnikā pie acu ārsta un vai nu tiek virzīti uz operāciju paātrinātā kārtā, piemēram, ja katarakta traucē darbā, vai turpina gaidīt,” viņa saka.

Lai gan pašlaik rindā uz kataraktas operāciju “uz papīra” ir 14 594 pacienti, pieredze rāda, ka laika gaitā liela daļa no viņiem atsijājas, tā ka gaidīt var nākties vien pāris gadu.

Arī P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikā kataraktas operāciju atbilstoši pacienta veselības stāvokļa izvērtējumam, kuru veic ārstējošais oftalmologs, var saņemt paātrinātā kārtībā, piemēram, ja katarakta strauji progresē. Uz valsts apmaksātām operācijām šeit jāgaida aptuveni trīs gadi.

Savukārt Veselības centru apvienības ķirurģijas klīnikā “Aiwa Clinic” gaidīšanas rinda nav gara – apmēram trīs mēneši. “Valsts apmaksātas kataraktas operācijas sākām veikt pagājušā gada septembrī. Pagaidām mēnesī veicam 30 – 40, bet skaitu plānojam palielināt,” stāsta klīnikas vadītājs Valērijs Ratobiļskis.

Pievienot komentāru