Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Kāpēc cauru gadu salst kājas? Kā sasildīt uz ilgu laiku

© Martina Marschall - Fotolia.com

“Man vienmēr salst kājas. Kā ir pareizāk – vienmēr censties aut kaut ko siltāku vai tomēr netuntuļoties? Jau vairākus gadus ziemā ik dienu cenšos izskriet sniegā basām kājām. Man šķiet, ka tad salst mazāk. Vai rīkojos pareizi?” Līga S.

Ne vienmēr kāju salšanas iemesls ir aukstums. Šīs sūdzības var būt arī kādas slimības simptoms. Klīnikas “Premium Medical” neiroloģe Santa Ašmane kā biežāko iemeslu nosauc asinsvadu sašaurināšanos, kas asinsritei liek palēnināties. Ja to radījis aukstums, parasti par slimību nav runas. Protams, jāuzmanās no kāju apsaldēšanas ļoti lielā salā!

To, vai kājas salst aukstuma dēļ, vai arī cēloņi ir nopietnāki, var viegli konstatēt ziemā. Ja kājas salst, valkājot pat siltus apavus, biezas zeķes un izmantojot termoieliktnīšus, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu. Īpaši tiem, kuri no šīs problēmas nav pasargāti arī vasarā.

Asinsvadu defekti

Hroniskus asinsrites traucējumus kājās parasti izraisa mazo asinsvadu sašaurināšanās apakšstilbos un pēdās. Tie var radīt arī sāpes, jušanas traucējumus. Ja ar problēmu necīnās, nejutīgi var kļūt arī atsevišķi kāju pirksti.

Visbiežāk iemesls ir ateroskleroze jeb tā sauktā asinsvadu apkaļķošanās. Tādēļ ir svarīgi laikus konstatēt asinsvadu sašaurināšanos, jo, slimībai progresējot, var rasties aizsprostojumi, kas mēdz izraisīt sirds infarktu vai smadzeņu insultu.

Asinsvadu sašaurināšanās risku palielina smēķēšana, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, liekais svars, lai gan ateroskleroze var būt arī ģenētiski noteikta.

Spiediena ietekmē

Cits salstošu kāju iemesls var būt pazemināts asinsspiediens jeb hipotonija. Tad ir palēnināta asinsrite, ko cilvēks izjūt kā nogurumu, aukstuma sajūtu visā ķermenī, un gadās, ka salst kājas un rokas.

Cilvēkiem ar pazeminātu asinsspiedienu parasti ir primārā hipotonija – tas nozīmē, ka pazeminātais asinsspiediens ir visu laiku, nevis kādas pārejošas slimības izraisīts.

Pazemināta asinsspiediena cēloņi nav skaidri, bet visbiežāk tāds ir jauniem un ļoti slaidiem cilvēkiem, vairāk sievietēm nekā vīriešiem. Pastāv uzskats, ka līdzās dzimuma faktoram noteicoša loma ir arī iedzimtībai.

Uzvedības nosacījumi

Salstošas kājas ir raksturīgas arī diabēta slimniekiem, kuriem bieži ir polineiropātiski traucējumi, ko pavada vai nu kāju salšana, vai dedzināšanas sajūta. Tomēr iemesls nav asinsrites traucējumi. Kāju salšana var rasties kādas ķīmiskas iedarbības rezultātā, piemēram, onkoterapijas laikā vai alkoholiķiem, kad bieži gadās jušanas traucējumi. Tādēļ noteikti nepieciešama ārsta konsultācija, lai noteiktu salšanas iemeslus, jo no tiem atkarīga ārstēšana un ieteikumi pašsajūtas uzlabošanai.

Neatkarīgi no iemesla par ļaunu nenāk asinsrites veicināšana. Var palīdzēt iešana pirtī, sporta nodarbības, kontrastdušas, kāju vannītes.

Jā, arī pieminētā staigāšana pa sniegu un pēc tam atgriešanās siltumā veicina asinsriti. Ieteicams sēžot nekrustot kājas. Var veikt vairākus kāju un pirkstu vingrinājumus, piemēram, saliekt un izstiept pirkstus vai ar pēdām ripināt īpaši šim nolūkam paredzētu bumbiņu ar radziņiem vai masāžas rullīti. Ļoti vērtīgas ir regulāras fiziskās aktivitātes, jo tās vienmēr uzlabo asinsriti!

2 Komentāri

Pievienot komentāru