Bērni, Veselība

Klepus bērnam: kā to ārstēt tradicionāli un netradicionāli

Foto-Shutterstock
Svarīgi

Līdz pusgada vecumam zīdainis neprot atklepot, tāpēc par viņa ārstēšanu klepus gadījumā obligāti jākonsultējas ar ārstu.

Klepus ir organisma aizsargreakcija. Kairinātājs, kas izraisa klepu, var būt dažādās elpceļu vietās – rīklē, bronhos, plaušās. Pieredzējusi mamma dažkārt var atšķirt, vai klepus ir laringītisks (balsenes iekaisums) vai dziļāks, novērojis homeopāts Edgars Mednis. Klepošana var būt viegla un pāriet 1– 2 nedēļu laikā bez īpašas ārstēšanas, bet, iespējams, norit mokoši un kļūst smagāka.

Bronhu virsmu klāj gļotāda, kurā ir skropstiņepitēlijs – mazi “matiņi”, kas kustas virzienā no apakšas uz augšu un palīdz izvadīt no bronhiem lieko, piemēram, putekļus. Sausa klepus gadījumā, ja kairinājums ir bronhos, gļotāda tur ir sausa vai arī tajos iekļuvis kāds puteklis, svešķermenītis, vai radies iekaisums, tādēļ gļotāda neattīrās, kā vajag. Iespējams arī, ka sausais klepus ir slimības pirmais posms, bet vēlāk tas mitrinās. Krēpu veidošanos var veicināt nepareiza ārstēšanās.

Ja klepus ir mitrs un krēpas atdalās viegli, tas nozīmē, ka uz bronhu sieniņām ir gļotas. Klepojot ar gaisa plūsmu tās tiek izpūstas ārā. Mitru klepu vecāki iemanās pazīt pēc skaņas un tādas kā burbuļošanas krūtīs, bērnam elpojot.

Ja klepus iemesls ir balsenes iekaisums jeb laringīts, parasti tas sākas it kā pēkšņi, biežāk vakarā vai naktī – bērns pamostas ar augstu temperatūru, piesmakušu balsi, rejošu klepu, apgrūtinātu ieelpu. Pirmoreiz to dzirdot, vecākus tā var nobiedēt.

Biežāk laringīts ir bērniem, kuri ļoti nodarbina balss saites – daudz un skaļi runā, dzied, novērojusi ausu, kakla un deguna ārste Kitija Daina.

Homeopāta Edgara Medņa pieredze liecina, ka slimības pašlaik noris citādi, slēptāk. “Ir gadījies, ka, izklausot bērna krūtis, konstatēju: viņam ir plaušu karsonis, lai gan mazais pat neklepoja! Arī rentgens pārliecinoši apstiprināja diagnozi. Acīmredzot mamma intuitīvi juta, ka jādodas pie ārsta, jo ārēji nekas neliecināja, ka bērns ir slims.”Pēdējā laikā esot raksturīgi plaušu karsoņi, ko, lietojot fonendoskopu, nevar konstatēt – izmaiņas redzamas tikai rentgenuzņēmumā. Tāpēc noteikti jāpievērš uzmanība citām pazīmēm – “lēkājošai” temperatūrai, krekšķēšanai.

Bronhīta diagnozi ar rentgena izmeklējumu nevar apstiprināt, uzsver homeopāts. Jāņem vērā kopējā klīniskā aina – klepus, trokšņi, izklausot plaušas. Tāpat jāatceras, ka bērniem klepu var provocēt dziļas ieelpas, smiešanās vai raudāšana.

 

Kā iemācīt bērnam atklepot

✔ Zīdaiņiem to var veicināt, mainot ķermeņa pozu. Var pacelt gultas galvgali nedaudz augstāk, velt bērnu no viena sāna uz otru, noguldīt uz vēdera, mainīt pozu no horizontālas uz vertikālu, viegli paklapēt ar pirkstu galiem pa muguriņu, veicot vibrācijas kustības, iesaka pediatre Vizma Meikšāne.

✔ Mitra klepus gadījumā vai tad, ja ir sajūta – mazulim plaušās viss burkšķ, fizioterapeite Līga Barone-Tamoviča iesaka veikt vibromasāžu. Rokas virza pa ribstarpu celiņu un veic vieglus uzspiedienus vai vibrējošas kustības virzienā no sāniem uz centru, uz augšu. Ideāli būtu zināt, kurā plaušu daivā sakrājies vairāk gļotu (to var pajautāt ārstam). Masāžu veic vairākas minūtes. Pēc tās uzreiz jābūt rezultātam – bērns spēj vairāk atklepot. Masāžu dienas laikā atkārto vairākkārt.

✔ Bērniem no aptuveni 3 gadu vecuma krēpu izdali var veicināt, izpildot speciālus vingrojumus. Piemēram, noguļas uz siltas grīdas uz vieniem sāniem un izveido ar savu ķermeni mēnestiņa formu – rokas un kājas saliec 90 grādu leņķī. Mierīgi elpo. To pašu atkārto uz otra sāna. Nometas četrrāpus, izliec muguru “kaķa” kūkumā, ieelpo, kad mugura apaļa, izelpo, to iztaisnojot. Vingrojot jāuzsver gara, lēna izelpa.

✔ Mazāki bērni var ar kokteiļsalmiņu pūst burbuļus krūzē. To var veikt, gan kad bērns ir slims, gan kad vesels – ja bieži sirgst ar elpceļu slimībām. Kad bērns vesels, burbuļus vai kuģīšus var pūst arī, sēžot vannā. Tikpat labi noder papīra vai spalvas pūšana uz galda.

✔ Ja bērnam katrā saaukstēšanās epizodē ir klepus vai bronhīts, profilaktiski ik rītu ieteicama rītarosme ar vingrinājumiem bronhiem – piemēram, veicot dziļas ieelpas un izelpas. Kā palīdzēt laringītiska klepus gadījumā

✔ Ja bērnam ir laringītisks klepus – balss piesmakusi, rejošs klepus un augsta temperatūra, apgrūtināta ieelpa, pieaugušajam jāatrodas blakus slimniekam, lai redzētu, kā bērns elpo, piesaka ausu, kakla un deguna ārste Kitija Daina.

✔ Stāvokli var atvieglot mitrs gaiss – tāpat kā iesnu gadījumā, ieteicamas tvaika procedūras vai sēdēšana pie atvērta loga.

✔ Lai atslogotu balss saites, jāmudina bērns mazāk runāt, darīt to mierīgi, klusāk. Čukstēt gan nevajadzētu, jo tas arī no-slogo balsi.

✔ Ja ir speciālā inhalējamā ierīce (inhalācijas no bļodas nav ieteicamas drošības apsvērumu dēļ!), var izmantot fizioloģiskā šķīduma vai vājas koncentrācijas sālsūdens inhalācijas, kas mazina gļotādas tūsku balsenē.

✔ Var palīdzēt tējaskoka ēteriskā eļļa – izmanto speciālo aromterapijas lampiņu vai arī vienu pilienu izšķīdina bļodiņā ar siltu ūdeni un noliek telpā tā, lai bērns to nevarētu aizsniegt.

✔ Aptuveni no skolas vecuma bērnam kaklu var sildīt ar linsēklām, tās siltas ietinot lakatiņā vai zeķē un apliekot ap kaklu.

✔ Ja laringīts ir hronisks (bērnam ir pastāvīgs balss aizsmakums), noteikti jākonsultējas ar otorinolaringologu, jo tam var būt citi, ar saaukstēšanās vīrusinfekciju nesaistīti iemesli, piemēram, mezgli vai papilomas uz balss saitēm.

Pievienot komentāru