Psiholoģija, Stress un depresija

Gaismas terapija – vai tiešām palīdz pret depresiju?

Foto no sanatorijas “Tervis Spa”. Foto no tematiskās avīzes "35 terapijas veselībai"

Gaismas terapija ir atzīta ārstēšanas metode tumšajā gada laikā sastopamās nomāktības un depresijas likvidēšanai. Tā var arī palīdzēt gadījumos, kad nomoka tādi simptomi kā nogurums, enerģijas trūkums, slikts garastāvoklis, miegainība, palielināta apetīte. Depresijas rašanās vēsajā laikā ir tiešā veidā saistīta ar smadzenēs esošās epifīzes izdalīto hormonu melatonīnu. Tumšajā laikā epifīze izdala vairāk melatonīna un saistībā ar to var rasties iepriekš minētie simptomi.

Gaismas terapijas lampa samazina melatonīna ražošanu smadzenēs, līdz ar to samazinās miegainība un garastāvokļa traucējumi. Tā pazemina arī cita hormona – prolaktīna – līmeni.

Augsts prolaktīna līmenis bieži izraisa depresiju arī menstruāciju laikā.

Gaismas terapija ietekmē arī starpsmadzenēs esošo ritma centru, kas regulē miega un nomoda laiku. Tādēļ tā efektīvi palīdz samazināt miega traucējumus, ko izraisa maiņu darbs naktīs un laika starpības sindroms.

Lai panāktu pietiekamu terapeitisko efektu, pie lampas būtu jāsēž 15–30 minūtes 55 cm attā-lumā no lampas. Tā kā gaisma iedarbojas caur acs tīkleni, vienu reizi minūtē dažas sekundes būtu jāskatās tieši gaismas avotā.

Kūrorta rehabilitācijas iestādēs, ambulatorajos veselības centros, kur pieejama gaismas terapija, procedūras laikā skan arī nomierinoša mūzika. Piemēram, sanatorijā “Tervis Spa”, kas atrodas Pērnavā (Igaunija), šai procedūrai atvēlēta plaša telpa ar daudziem gaismas avotiem pie griestiem un platekrāna televizoru, kurā baudāmi dabas skati ar okeānu, spožu saules gaismu un palmām, pacients guļ masāžas krēslā, kam pats var mainīt masāžas režīmus, un, protams, fonā dzirdamas okeāna viļņu nomierinošās skaņas. Pēc šādas procedūras jūties kā gaismas pieliets un nomierināts. Iedarbība tiešām pozitīva, jo noskaņojums kļuvis daudz optimistiskāks nekā pirms procedūras.

Gaismas terapijas kontrindikācijas ir acs tīklenes slimības un fotojutīgu medikamentu lietošana.

Gaismas terapija mājas apstākļos

Foto no tematiskās avīzes "35 terapijas veselībai"
Foto no tematiskās avīzes “35 terapijas veselībai”

Kompānijas, kas ražo mūsdienīgus gaismas ķermeņus, piedāvā arī tādus produktus, kas domāti garastāvokļa uzlabošanai, palīdz aizmigt vai nomierināties. Piemēram, ir lampas, kurās gaismas avots ir ar pakāpeniski pieaugošu intensitāti līdz 250 luksiem. Tajā izmantota gaismas terapijas un skaņas kombinācija, kas palīdz pamodināt mierīgā un dabiskā veidā, sagatavojot turpmākajai dienai. Ir daudz patīkamāk pamosties it kā saules pielietā rītā, kad patiesībā ārā vēl ir tumšs.

Pievienot komentāru