Bērni, Zīdaiņi

Ak, zīdaiņu kolikas! Ieteikumi, kā tās mazināt no tradicionālās un netradicionālās medicīnas

Foto - Shutterstock

 

Ak, zīdaiņu kolikas, kad mazulītis spēcīgi raud un vecāki nereti jūtas bezspēcīgi vai teju vai gribas raudāt līdzi…

Ja zīdainītim ir kolikas, parasti mazais kļūst nemierīgs, raudulīgs vai pat histērisks, mēdz vilkt kājiņas pie vēdera. Nereti šādas izpausmes sākas aptuveni 2–3 nedēļu vecumā un atkārtojas katru dienu, parasti vakarā. “Tas sakrīt ar laiku, kad bērns ēd vairāk, nekā zarnu trakts spēj tikt galā ar ogļhidrātiem – piena cukuru. Tāpēc mazliet pūšas vēders, un mazulis vakaros raud. Lielākoties tas notiek vienā un tajā pašā laikā. Piemēram, 3 stundas no vietas raud un pēcāk guļ saldā miegā. Tās ir normālas kolikas,” mierina pediatre Vizma Meikšāne.

Koliku rašanos bieži vien skaidro ar nenobriedušo zarnu traktu vai arī saista ar mazuļa mammas uzturu. Reģionos, kur māte mazulīti nēsā, lakatā piesietu pie sava ķermeņa, bērni ar kolikām nemokās, rosinot domāt, ka šķietamās vēdersāpes saistītas ar vajadzību pēc kontakta ar mammu, tikpat cieša, kāds tas bijis, atrodoties viņas ķermenī.

Kolikas nav jāārstē, tā nav slimība, bet gan stāvoklis. Laikā, kad mazulim ir grūti, nevajag plānot citas nodarbošanās, šis laiks jāvelta tikai bērnam – panēsājot viņu, mainot pozu. Medicīniskie preparāti palīdz tikai retos gadījumos.

Kolikām nevajadzētu ilgt vairāk kā pusotru mēnesi – šajā laikposmā bērna gremošanas sistēma piemērojas mātes piena pārstrādei. Ja tās ir ilgāk, iespējams, šo sāpju izcelsme saistīta ar mātes vielmaiņas īpatnībām un uzturu. Vienas noteiktas diētas un ieteikumu, ko bērna māmiņai vajadzētu ievērot, nav. “Nav nevienas zinātniski pamatotas publikācijas par to, ko vajadzētu vai nevajadzētu ēst mātei, kura zīda bērnu. Svarīgi, lai tas būtu mājās gatavots, veselīgs ēdiens. Jāvēro, uz ko bērns vairāk reaģē. Nav tiesa, ka obligāti jāatsakās no piparotiem, asiem ēdieniem – manu pacientu vidū ir vairākas indiešu ģimenes, kurās jaundzimušo mātes turpina ēst savai nacionālajai virtuvei raksturīgo ēdienu, un tas bērniņam nenodara neko sliktu,” skaidro Vizma Meikšāne.

“Bērna organisms visu pirmo dzīves gadu turpina nobriest, mazuļa svars palielinās 3–4 reizes. Turklāt viņš no pilnīgi bezspēcīga horizontāla stāvokļa gada laikā iemācās atrasties vertikāli. Visā atlikušajā mūžā tik lielas fizioloģiskas izmaiņas vairs nenotiek,” uzsver antroposofās medicīnas ārste Anda Flaumane-Jahensa. “Mani vērojumi liecina, ka mūsdienās bērnu gremošanas sistēma ir ļoti nenobriedusi, tā darbojas nepilnvērtīgi. Bieži vien tikai ap 3. dzīves nedēļu zīdaiņa vēdera izeja iegūst mannas putriņas izskatu. Ja tā ir šķidra, ar pārslām, gremošanas sistēma vēl tikai nobriest.

Otrs nozīmīgs iemesls, kāpēc zīdainim var sāpēt vēders, meklējams vecākos, visdrīzāk mammā. Mēs gremojam ne tikai to, ko apēdam; tēlaini izsakoties, arī to, ko uztveram ar visām maņām – sasmaržojam, sadzirdam, ieraugām. Un šādi uztvertajos iespaidos par apkārtējo pasauli var būt kas tāds, ko nespējam emocionāli pārstrādāt, pieņemt.”

Sievietei dzemdības, jo īpaši pirmās, ir grandiozs notikums, un viņai vajag laiku attapties arī tad, ja tā bijusi ļoti pozitīva pieredze. Ne velti senāk vecmātes mēdza sacīt: pēc dzemdībām 6 dienas pa gultu un 6 nedēļas ap gultu. Tas nozīmē, ka sievietei pirmajā laikā jāatkopjas, vajadzīgas palīdzīgas rokas, palīdzīga dvēsele blakus. Bet kura mamma mūsu laikos 6 nedēļas dzīvo ap gultu?

Mazuli ietekmē gan mammas iespaidu pārbagātība, gan arī vide apkārt – un bieži vien tā ir bērniņam grūti pieņemama. Dzīves pirmās 6 nedēļas viņam ļoti vajag siltumu un mieru. “Ja apkārt valda kņada un troksnis, ko rada televizors, dators, radio, mūzikas ierakstu atskaņošana, bērnam visi šie iespaidi ir jāpārstrādā. Tā ir milzu slodze mazulim un ietekmē arī viņa fizisko pašsajūtu,” skaidro antroposofā ārste.

Ieteikumi zīdaiņu vecākiem

✔ Homeopāts Edgars Mednis min, ka mammai vajag ēst to, kas garšo un ko viņa vēlas, bet jāvēro bērna reakcija, cenšoties pamanīt, kas mazajam izraisa diskomfortu. Jābūt uzmanīgai, taču nepakļaujot sevi drastiskai diētai, gandrīz neko neēdot.

✔ Ājurvēdas speciāliste, ģimenes ārste Ilona Ābele-Šrenka iesaka pievērst uzmanību tam, kā ēdiens pagatavots. Sausmaizītes, zaļumi un svaigi dārzeņi var veicināt kolikas. Mammas ēdienam jābūt siltam, veselīgi sagatavotam. Arī šķidrumu labāk uzņemt siltu.

✔ Ja zīdainis ēd piena maisījumu, var eksperimentēt, izvēloties citu.

✔ Kolikas liecina par vatas jeb vēja, t. i., nervu sistēmas disbalansu. Mazulim to var līdzsvarot ar mammas starpniecību, iespējams, lietojot kādu nomierinošu tinktūru.

✔ Mazuļa vēderu var pamasēt ar tvaicētu (gī) sviestu, kustības veicot pulksteņrādītāja virzienā.

 

Raksts no tematiskās avīzes “Bērns – vesels un drošībā”

 

Pievienot komentāru