Dzīves māksla, Psiholoģija

Tā viena – dzīve, ko dzīvojam mēs. Tā otra – ko gribētu dzīvot, ar citu dzimumu

Foto - Fotolia/R&R

„Pateicoties viņai, tikai savos piecdesmit gados es novērtēju, cik skaisti un sievišķīgi ir valkāt kleitas, svārkus un kurpītes uz papēžiem. Viņas kosmētikas maciņš ir piecreiz lielāks nekā manējais un nagu forma viņai ir daudz skaistāka nekā man,” tā par savu draudzeni stāsta kāda sieviete. Kas tur īpašs? Tas, ka patiesībā šī draudzene ir transseksuālis.

Lai noskaidrotu dažus jēdzienus par transpersonām un kliedētu vairākus sabiedrībā valdošus mītus par viņiem, gribēju aprunāties ar kādu no viņiem. Iedvesmojoša personība. Sākumā viņš/viņa piekrita, taču apdomājoties vairs nebija ar mieru, jo baidoties par to, ka viņu varētu atpazīt darbabiedri vai draugi, kā arī nevēlas uzklausīt apvainojumus no iespējamiem komentāriem par rakstu. Tāpēc palūdzu šo tēmu komentēt seksologam, psihoterapeitam Dainim Balodim.

Kas ir transseksuālis un transvestīts un ar ko tie atšķiras?

Transseksuālis ir cilvēks, kas nejūtas piederīgs savam bioloģiskajam dzimumam un vēlas to mainīt uz pretējo vispirms ar hormonu terapijas palīdzību, bet pēc tam ķirurģiski. Transvestīti ir personas, kuras ar apģērba, kosmētikas un ķermeņa valodas palīdzību cenšas izskatīties pēc pretējā dzimuma personas. Viņi var vēlēties to darīt gan publiskās vietās, gan tikai mājās. Bieži tas ir saistīts ar seksuālu uzbudinājumu, jo citādā veidā nespēj to gūt. Atšķirībā no transeksuāļiem, transvestīti nevēlas mainīt savu fizioloģisko dzimumu uz pretēju un nejūt pastāvīgu neapmierinātību ar savu dzimumu.

Ģenitālijas vien taču nenosaka patieso dzimumu? Ja parasts vīrietis traumas rezultātā zaudē dzimumlocekli, viņš tāpēc vien nepaliek par sievieti?

Nē, nenosaka. Tā ir arī smadzeņu funkcija, uztvere, kas mēs esam.

Tikai sievietēm esot raksturīgas dažādas rakstura vai uzvedības izpausmes, nu piemēram, klačošanās, vēlme visu izrunāt un pārspriest u.tml. Vai tad transseksuālis arī pēc šīm izpausmēm ir līdzīgs tam dzimumam, par kuru vēlas tapt ārēji?

Domāju, ka tas ir mīts un mūsu uzvedība nemaz tik būtiski neatšķiras, vairāk ir sociāli nosacījumi, kam esam spiesti sekot.

Parunāsim par vēl dažiem mītiem. Kā Jūs komentētu sabiedrībā „klīstošos” uzskatus:
◙ Transseksualitāte ir nepareizas audzināšanas rezultāts. Piemēram, māte gaidījusi meitu, nevis dēlu vai arī dēls bērnībā spēlējies kopā ar meitenēm.

Nē, tā nav. Iemesli nav zināmi, bet tie veidojas pašā cilvēkā un nav tieši saistīti ar apkārtējo vidi, lai gan tā arī var veicināt vai kavēt kādas noteiktas izpausmes.

◙ Transseksualitāti var izārstēt, vēršoties pie psihoterapeita vai psihiatra.

Nē, nevar, ja tā tiešām ir transseksualitāte, nevis kādas garīgas slimības (šizofrēnijas) izpausmes.

◙ Transseksuālis ir homoseksuālis, kurš pats sev negrib tajā atzīties.

Nē, nav. Izlasiet vēlreiz sākumā minēto definīciju par abiem jēdzieniem. Jebkuras personas dzimumorientācija var būt heteroseksuāla, homoseksuāla, biseksuāla un tā nav dzimuma pazīme.

◙ Sievietes grib kļūt par vīriešiem, jo vīriešiem ir vieglāka dzīve – vairāk pelna, vieglāk atrast darbu, lielāka personiskā brīvība.

Ja nu tikai fantāzijās!

◙ Vīrieši grib kļūt par sievietēm, jo sievietēm ir vieglāka dzīve – ir tik jauki būt par vājo dzimumu – par tevi rūpējas, lutina, dāvina dāvanas, nēsā uz rokām, izmaksā, vari valkāt tik skaistas drēbes, rūpēties par savu ķermeni.

Nē, jo šo cilvēku dzīve ir daudz sarežģītāka nekā citiem cilvēkiem.

0 Komentāri

  1. Vai tiešām reiz nepietiks radīt ilūziju, ka šo prāta invalīdu ir tik daudz, ka visiem viņi interesē? Jā, tagad modē kroplības, degradācija un stulbums! Ko darīt, ja es jūtos kā zirgs? Kas man kādus hormonus iebaros un asti piešūs? Nu, nav pasaulē taisnības un laimes!

Pievienot komentāru