Bērni, Veselība

Aizcietējumi bērniem: fiziski un emocionāli iemesli. Risinājumi no četrām speciālistēm

Foto-Fotolia/maxximmm

Kā rakstīts vecās bērnu ārstu grāmatās, ir normāli, ja tikai ar krūti barotam zīdainim vēders iziet no 10 reizēm dienā līdz 1 reizei 10 dienās. Ja mazulis saņem arī piena maisījumu vai piebarojumā vēl citu ēdienu, vēdera izejai jābūt katru dienu. “Ja bērns ir vesels un omulīgs, jūtas kā vienmēr, tikai ilgāku periodu neiziet vēders, bet gāzītes nāk, apetīte ir, ar viņu viss ir kārtībā,” atzīst pediatre Vizma Meikšāne.

“Pat pēc ilgas nekakāšanas zīdaiņa fēces būs mīkstas. Dažkārt bērniem mēdz būt piena cukura nepanesamība, bet tad ļoti pūšas vēders un tādēļ ir apgrūtināta fēču virzīšanās uz priekšu. Tā būs vēdera izejas aizture, nevis aizcietējums. Tad var maigi pamasēt zīdaiņa vēderu. Šādā gadījumā ļoti labi palīdz osteopāts, jo vēdera izejas aizture var būt saistīta ar zīdaiņa pozas asimetriju, kas ietekmē arī zarnu darbību.”

Taču, ja zīdainim ilgāku laiku neiziet ne vēders, ne gāzītes, turklāt viņš vemj, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība.

Antroposofā ārste Anda Flaumane-Jahensa zina teikt, ka zīdaiņiem periodā, kad viņi tiek baroti ar krūti, dažkārt vēders 2–3 dienas var neiziet tikai tāpēc, ka mammas piens labi sagremojas un uzsūcas organismā. Ājurvēdas speciāliste Ilona Ābele-Šrenka ir striktāka – kaphas tipa bērnam ir raksturīgāki aizcietējumi, tomēr visiem, un jo īpaši šim tipam, jāpanāk regulāra vēdera izeja: “Uzskatu: ja bērnam vēders iziet regulāri, bet katru otro dienu, tad tas nav normāli. Vēderam jāiziet katru dienu, citādi organismā uzkrājas toksīni.”

Pediatre novērojusi, ka pusē regulāra aizcietējuma gadījumu vainīgs uzturs jeb diētas kļūdas. Otras puses cēlonis ir stress. “Piemēram, mazais bērnudārzā baidās iet uz tualeti, 2–3 ga-dus vecs bērns negrib sēdēt uz poda – pieradis pie pampera vai ir citi psihoemocionāli cēloņi.” Tad rodas tā sauktais sekundā-rais aizcietējums, kas veidojas no ilgstošas vēdera izejas aiztures.

Lielākiem bērniem bieži aizcietējumi ir nopietna problēma. “Noteikti jādodas pie ģimenes ārsta, kurš nepieciešamības gadījumā nosūtīs pie proktologa. Ja aizcietējumam ir psihoemocionāli iemesli, pirmais uzdevums ir tos noskaidrot un censties novērst,” uzsver antroposofās medicīnas ārste.

Pievienot komentāru