Bērni, Veselība

Ja bērnam āda kā nātres sadzelta. Izsmeļošs raksts par nātreni

1. Ja bērnam pirmoreiz uzmetas nātrene un ir ne tikai izsitumi, bet arī tūska, daudzi vecāki pārbīstas, domājot, ka ķipars dabūjis masalas, vējbakas, skarlatīnu vai kaut ko vēl biedējošāku. Kā pazīt nātreni un kā rīkoties, tai parādoties, jautājām speciālistei Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas alergoloģei pulmonoloģei INETAI GRANTIŅAI.

1no4
Foto - Shutterstock

Reiz mans bērns pa miegam sāka nemierīgi dīdīties un knosīties, it kā justu diskomfortu. Paskatījos – dieviņ tētiņ, kājeles no vienas vietas nosētas pumpām! Nesen bijām ciemojušies laukos, mīļojuši suņus un kaķus, tāpēc nospriedu, ka būsim atveduši līdzi kādu blusu. Sāku smērēt briljantzaļo, tad pēkšņi apjautu, ka tādu lērumu izsitumu var sastrādāt tikai blusu bataljons. Pavilku augšup piedurknes un sabijos ne pa jokam – arī te pumpas, turklāt saplūdušas kopā, veidojot plašus ādas uztūkumus ar sārtu kontūru. Tā kā bija vēls vakars un pie ģimenes dakteres vairs nevarējām tikt, piezvanīju uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Noklausījies sūdzības, mediķis izteica aizdomas par pārtikas alerģiju un ieteica dot bērnam antihistamīna preparātu. Tā arī darīju, tomēr sirdsmiera nebija. Nolēmu braukt uz Bērnu slimnīcu Vienības gatvē, vienīgo iestādi Rīgā, kur tik vēlā stundā uzņem mazos pacientus. Kad sagaidījām savu rindu, dakteris lūdza parādīt izsitumus. Novilku bērnam bikses un apstulbu – nevienas pašas pumpas, tikai zeļonkas plankumi! Arī rociņas, kas nupat izskatījās briesmīgi, bija pilnīgi gludas. Laikam bija iedarbojušās pretalerģijas zāles. Dakteris mazliet neapmierināti nobubināja, ka te nu neko nevar līdzēt, un aizsteidzās pie cita raudoša pacienta.

Vēlāk, atstāstot piedzīvoto citām pazīstamām mammām, izrādījās, ka daudzām, pirmoreiz sastopoties ar nātreni, gadījies līdzīgi.

 

 

Kā izskatās nātrene

Nātrene ir viena no izplatītākajām ādas slimībām, kas vismaz reizi dzīvē attīstās gandrīz ceturtdaļai pasaules iedzīvotāju. “Parasti to var ļoti viegli pazīt,” saka alergoloģe pulmonoloģe Ineta Grantiņa.

* Nātrenei raksturīgie izsitumi līdzinās nātres dzēlieniem. Tie ir sārtas joslas apņemti, piepacelti ādas laukumi ar bālāku viduci. Izsitumi var būt gan mazi un apaļi, gan lieli un neregulāras formas.

* Āda niez un kņud, var būt arī dedzinoša sajūta. Diskomforta dēļ mazulis bieži vien ir nemierīgs un niķīgs.

* Bērniem nātrene visbiežāk ir akūta – izsitumi parādās ļoti strauji un paši bez jelkādas ārstēšanas dažu minūšu līdz divdesmit četru stundu laikā pazūd. Nātreni dēvē par hronisku, ja izsitumi redzami ilgāk nekā sešas nedēļas un arī tad, ja tie brīžiem izzūd, bet pēc laika atkal parādās.

* Izsitumi nereti uzrodas te vienā, te citā ķermeņa vietā.

* Smagākos gadījumos nātrene mēdz būt kombinācijā ar angioedēmu jeb izteiktu ādas dziļāko slāņu un zemādas audu tūsku, kas var izraisīt sāpes vai dedzinošu sajūtu. Visbiežāk pietūkst seja, īpaši lūpas un plakstiņi (acis izskatās šauras), taču tā var veidoties arī citviet.

* Infekciju slimībām, piemēram, masalām, vējbakām un skarlatīnai, raksturīga paaugstināta ķermeņa temperatūra, turklāt izsitumi izskatās citādi un paši no sevis pēkšņi nepāriet. Akūtas nātrenes gadījumā temperatūras parasti nav. Tā parādās vien tad, ja nātrene ir kādas iekaisuma slimības simptoms.

  1. Ja bērnam pirmoreiz uzmetas nātrene un ir ne tikai izsitumi, bet arī tūska, daudzi vecāki pārbīstas, domājot, ka ķipars dabūjis masalas, vējbakas, skarlatīnu vai kaut ko vēl biedējošāku. Kā pazīt nātreni un kā rīkoties, tai parādoties, jautājām speciālistei Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas alergoloģei pulmonoloģei INETAI GRANTIŅAI.
  2. Kas to var izraisīt
  3. Ar hronisku nātreni ir sarežģītāk
  4. Dodoties pie alergologa

Pievienot komentāru