Dzīvesveids, Pirts

Eža kažociņš un citas slotas pirtij, ja tikko kā saaukstējies. Iesaka pirtnieki Batņas

20110711-124757-31

Te kolēģis sūdzas par skrāpēšanos kaklā, te trolejbusā blakusstāvētājs iešķauda tieši mārtiņrožu pušķī, te pašai gribas iekrekšķēties. Arī tad labākais dakteris var būt pirts.

 

Pirms doties uz pirti

Ja ir aizdomas par vīrusu infekciju, apmeklēt publisko pirti nevajadzētu. Gan tāpēc, lai neaplipinātu citus, gan tālab, lai savai ligai nesaņemtu kāda cita saslimušā vīrusu papildinājumu.

Zinām: kas par daudz, tas par skādi. Taču uz saaukstēšanās simptomu mazināšanas pirti šis secinājums neattiecas. Jo plašāka ziedu, augu, saknīšu, tēju, pulverīšu un ēterisko eļļu daudzveidība, jo lielāka iespējamība tikt ar vīrusiem galā.
Konsultē ārsts psihoterapeits, pirtnieks Juris Batņa un pirtniece Aelita Vilde Batņa.

Izsildīšanās laikā

1. Sākt ar kāju vanniņu

Pēdās atrodas desmitiem tūkstošu nervu galu, kas siltumā paplašinās, sagatavojot visu ķermeni gaidāmajām procedūrām. Tāpēc rituālu labi sākt ar kāju paturēšanu vanniņā ar pelašķu, kumelīšu, avenāju un upenāju uzlējumu. Vai izsildīšanu ūdenī, kurā izšķīdināta ēdamkarote sinepju pulvera.

2. Pirtsgara ūdeni – ar augu piedevu

Izsildīšanos nevajadzētu veikt sausā karstumā – ik pa brīdim uz sakarsušajiem akmeņiem jāuzlej pirtsgariņš. Lai gaiss būtu ne tikai maigs, bet arī dziedinošs, ūdenim pievienojami svīšanu veicinoši augi – pelašķi, kumelītes, avenāji, upenāji. Var veidot kokteili no visiem, var izmantot tikai dažus vai vienu.

Kā rīkojas?

Tikko pirts iekurināta, augus aplej ar verdošu ūdeni tā, lai sagraizītās zālītes būtu apņemtas, un spainīti novieto lāvas telpas siltumā ievilkties. Pirms sildīšanās šo koncentrātu papildina ar jaunu devu verdoša ūdens, līdz trauks pilns. Uz akmeņiem drīkst liet tikai karstu gariņu.

3. Elpot – caur pirtsslotiņām

Karsēšanās laikā elpo caur pirtsslotiņām, kas veicina svīšanu. To izvēle ir ļoti plaša, bet biežāk izmantojamās – upene, ozols, kumelīte, skujeņi.

4. Sildīšanās laikā – arī papildu inhalācijas

Augu uzlējuma un slotiņu aromāta iedarbību var pastiprināt ar tējaskoka, eikalipta, lavandas, priedes, dižegles, kadiķa, egles vai cipreses ēterisko eļļu ieelpošanu.

Kā rīkojas?

No izvēlētajām dabiskajām ēteriskajām eļļām pudelītē izveido vajadzīgo kombināciju un sešus līdz divpadsmit pilienus šī kokteiļa iepilina karotē ar pienu, jogurtu vai medu (eļļa ūdenī nešķīst), tikai tad pievieno spainim karsta ūdens. Gan karsēšanās laikā, gan vēlāk peroties ik pa brīdim mērc šajā ūdenī augu slotiņu un aprasina ar to lāvas telpas koka daļas, nodrošinot efektīvu vajadzīgo vielu ieelpošanu.

Nekādā gadījumā ēterisko eļļu maisījumu ar ūdeni neliet uz akmeņiem, jo augu informācija, ko satur eļļa, karstumā iet bojā taču produkti, kas sadegšanas procesā rodas, ir veselībai kaitīgi.

Nekādā gadījumā neliet šo ūdeni uz akmeņiem, jo augu informācija, ko satur eļļa, karstumā iet bojā, taču produkti, kas sadegšanas procesā rodas, ir veselībai kaitīgi.

Arī ar eļļas daudzumu pārspīlēt nevajag – kaut vai tāpēc, ka kilograma eikaliptu eļļas iegūšanai jāpārstrādā gandrīz tonna šā auga lapu, bet kilogramam rožu eļļas nepieciešamas trīs tonnas ziedlapiņu.

5. Skrubis – svīšanai un imunitātes stiprināšanai

Otrajā sildīšanās reizē – skrubja uzlikšana. Tā galvenā sastāvdaļa – jūras sāls, kas veicina svīšanu un velk laukā visu nevajadzīgo. Tam jābūt smalki samaltam. Ja ķermeni berzē ar raupjiem graudiņiem, ādā rodas mikroplaisiņas.

Sālim var pievienot māla pulveri vai zirņu miltus. Un noteikti – sasmalcinātus augus: priežu skuju, kadiķu jauno dzinumu vai ogu pulveri, samaltus pavasarī vāktos priežu pumpurus, pulverizētus pelašķus. Šinī maisījumā labi iederas arī daži pilieni kādas dabiskās ēteriskās eļļas.

Sālim var pievienot māla pulveri vai zirņu miltus. Un noteikti – sasmalcinātus augus: priežu skuju, kadiķu jauno dzinumu vai ogu pulveri, samaltus pavasarī vāktos priežu pumpurus, pulverizētus pelašķus. Šinī maisījumā labi iederas arī daži pilieni kādas dabiskās ēteriskās eļļas.

Ja sevi jāskrubē pašam (veseļošanās pirtī no tā gan būtu jāatturas), procedūru sāk no pēdām un virzās uz augšu. Pirtnieks vispirms ar sāls skrubi veic auras attīrīšana, tikai pēc tam var ķerties klāt ķermenim, vienlaikus ar maisījuma uzlikšanu veicot masāžu – sākumā krusti, tad mugura, kājas.

Pievienot komentāru