Ārstēšana, Citas slimības

Piesakām karu putekļu ērcītēm! 


Foto - Shutterstock

Kad aiz loga drēgns un mitrs, biežāk meklējam patvērumu mājokļos, taču, izrādās, tur mums uzglūn kāds labi nomaskējies, bet “ietekmīgs” ienaidnieks – putekļu ērcītes. Kā tās apkarot, lai izvairītos no alerģijas un saglabātu labu pašsajūtu, stāsta SIA “Consilium medicum” alergologs pneimonologs, medicīnas zinātņu doktors MĀRIS BUKOVSKIS.

Jāpatur prātā, ka putekļi nav tas pats, kas putekļu ērcītes. Putekļi, kā zināms, ir dažādu ļoti sīku daļiņu maisījums, bet putekļu ērcītes ir mazs posmkājis, kas dzīvo spilvenos, segās, mīkstajās mēbelēs un pūkainajās rotaļlietās. Putekļi parasti veselības problēmas neizraisa, tomēr mēdz būt alerģijas gadījumi, ko izraisa tā sauktie bibliotēkas putekļi, kas uz vecām grāmatām vai avīzēm krājušies gadiem vai pat gadu desmitiem ilgi. Ļaudīm, kas cieš no šīs alerģijas, simptomi īpaši izteikti parādās vecās lauku mājās, bet, atgriežoties pilsētā, izzūd.

Putekļu ērcīšu alerģija visbiežāk par sevi atgādina rudens sākumā un agrā pavasarī, kad laiks ir vēss un mitrs, apkure vēl nav pieslēgta vai jau ir atslēgta. Relatīvi zemās temperatūras un augstā mitruma ietekmē sīkās būtnes savairojas, līdz ar to alergēnu kļūst vairāk un tiem ļaudīm, kas cieš no putekļu ērcīšu alerģijas, simptomi kļūst izteiktāki.

Alerģiju cilvēkiem visbiežāk izraisa putekļu ērcītes izkārnījumu olbaltums vai epiderma – daļiņas, kas nolobās no putekļu ērcīšu ādas. Jo vairāk mājoklī putekļu ērcīšu izkārnījumu, jo izteiktāka alerģija.

Ja pacients cieš no biežas šķaudīšanas, deguna tecēšanas un aizlikuma, acu niezes, acu apsārtuma un asarošanas vai mēdz būt pat astmas izpausmes – smagums krūtīs, lēkmjveidīgs klepus, čīktēšana un sēkšana krūtīs, elpas trūkuma lēkmes, un mediķiem ar ādas un provokācijas (iepūšot alergēnu kaklā) testiem un speciālām analīzēm ir izdevies pierādīt, ka šos nepatīkamos simptomus izraisa putekļu ērcīšu alergēns, cīņa ar šo kaiti var noritēt trīs virzienos, uzsver dakteris Bukovskis.

Pirmais virziens – cīņa ar putekļu ērcītēm, lai telpās samazinātu alergēnu daudzumu. Šim nolūkam jāiegādājas labs putekļu sūcējs ar HEPA filtru. Putekļu ērcīšu olbaltums ir tikai dažus mikrometrus liels, tāpēc parastais putekļu sūcējs ar rupju filtru putekļu ērcīšu olbaltumu nevis savāc, bet izsmidzina gaisā, līdz ar to pasliktinot alerģiskā pacienta stāvokli. Jāpatur prātā – galvenā vieta, no kuras ieelpojam putekļu ērcīšu olbaltumu, ir spilvens, un ir vienalga, vai pagalvis gatavots no porolona, Merīno aitu vilnas, pildīts ar griķiem vai pīļu dūņām – ērcītes ir visos. Tāpēc labāk zem galvas likt no viegli mazgājama un ērti žāvējama materiāla veidotu spilvenu, ko ik pa divām nedēļām var bez pūlēm izmazgāt 60 grādu temparatūrā. Šādā temperatūrā ērcītes iet bojā, bet ūdens strūkla pagalvi atbrīvo no sīkbūtnes izkārnījumiem un epidermas. Cik vien iespējams, vismaz guļamtelpa jāatbrīvo no paklājiem, mīkstajām mēbelēm, biezajiem aizkariem, neaizveramiem grāmatu plauktiem un mīkstajām rotaļlietām, kas tā patīk putekļu ērcītēm. Telpas arī regulāri jāvēdina un jāveic mitrā uzkopšana. Taču ar šiem apjomīgajiem, darbietilpīgajiem pasākumiem putekļu ērcīšu alerģijas simptomus izdosies samazināt vidēji par 20 procentiem, uzsver dakteris M. Bukovskis.

Pievienot komentāru