Ārstēšana, Citas slimības

Uz sejas parādās kapilāru “zvaigznītes”! Kas ar mani notiek?

Foto - Shutterstock

“Tikai viegli pieskaroties sejas ādai, šajās vietās parādās asinsvadu tīklojums. Tas īpaši raksturīgs aukstam laikam un temperatūras kontrastiem. Šī problēma sākās pēkšņi – apmēram pirms gada. Seja kļūst arvien raibāka – daudz kapilāru zvaigznīšu! Kas ar mani notiek?”
 Gundega Jēkabpilī

Pat vispusēji izglītotam vai daudz pieredzējušam dermatologam neklātienē reti izdodas uzminēt, kas īsti kaiš pacientam. Turklāt ādas slimības izpaužas ārēji, tādēļ jo būtiskāka ir vizuālā apskate.

Pēc aprakstītajiem simptomiem dermatovenerologs Raimonds Karls spriež, ka, iespējams, tā ir rozācija, kam biežāk nekā citiem ādas stāvokļiem ir raksturīga reakcija uz krasām temperatūras svārstībām. Ap­sārtumus izraisa arī mehānisks kairinājums, taču ārsts šaubās, ka tie veidojas no pieskāriena vien. Iespējams, vienlaikus ir arī citi faktori, ko var pat neievērot vai par tiem neiedomāties.

Rozāciju veicina atrašanās saulē, karsta vanna, pirts un laika apstākļi, arī auksts laiks, vējš un mitrums, biežs emocionāls stress, smaga fiziska piepūle, alkohols, ass ēdiens. Ja ir šāda nosliece, sīkie asinsvadi zem ādas kļūst pamanāmi arī ādas kopšanas līdzekļu vai medikamentu ietekmē.

Ja izdodas noskaidrot, kas izraisījis izmaiņas ādā, var ievērojami ierobežot asinsvadu turpmāku parādīšanos.

Kaut gan rozācijas cēlonis nav precīzi zināms un nav strikti noteiktas ārstēšanas, tās izpausmes ir kontrolējamas ar medikamentiem (antibiotikām, lokāliem līdzekļiem) un vairāku ieradumu maiņu, lai novērstu asiņu pastiprinātu pieplūdi sejai.

Asinsvadu zīmējums – tā saucamās zvaigznītes – tuvu ādas virsmai var būt arī gluži nekaitīgs kapilāru jaunveidojums, kas rada tikai kosmētisku defektu un nenorāda ne uz kādu ļaundabīgu procesu.

Ja sīkie asinsvadi kaitinoši spīd cauri ādai, rozācijas gadījumā var izmantot kosmētiku (pūderkrēmu), lai tos maskētu. Šos kapilāru veidojumus pavisam likvidēt var ārsta kabinetā ar lāzerterapijas metodi.

– Šis ādas stāvoklis pats no sevis nepāriet, – būtiskāko apkopo R. Karls.

Neredzot pacientu, ārsts gan nevar izslēgt vēl vienu, bet ļoti retu iemeslu – hematoloģiskas saslimšanas. Tad ārstēšana ir specifiskāka.

1 komentārs

Pievienot komentāru