Dzīvesveids, Padomi

Kā veikt dārza darbus bez pārpūles. Ergonomikas pamatprincipi

Foto - Shutterstock

Sākoties pavasarim, liela daļa pievēršas dārza darbiem, kas prasa fizisku piepūli un spēku. Lai dienas beigās izvairītos no sāpēm un pārpūles, ikvienam būtu jāzina locītavu aizsardzības, enerģijas taupīšanas un ergonomikas pamatprincipi, kā arī pirms darbu sākšanas jāveic daži vingrojumi, kas sagatavotu ķermeni fiziskām aktivitātēm.

Saudzē muguru un locītavas

Kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” veselīga dzīvesveida nodaļas vadītāja ergoterapeite Zane Liepiņa stāsta, ka locītavu aizsardzības mērķis ir samazināt slodzi locītavām, it īpaši, ja tās jau skārusi deformācija vai iekaisums, mainot darba metodes un uzdevumus, piemēram, kādu laiku rakt zemi, bet pēc tam salikt kaudzē sausos zarus un lietojot speciāli pielāgotus darbarīkus. “Ieteicams izvēlēties instrumentus ar apjomīgu vai vēl labāk – izliektu rokturi. Apjomīgs rokturis strādājot pasargās pirkstu starpfalangu locītavas, bet izliekts ļaus plaukstas pamatnes locītavai izvairīties no vienveidīgām kustībām un pārslodzes, kas sekmē locītavas deformāciju un karpālā kanāla sindroma attīstību,” norāda ergoterapeite.

Zane Liepiņa min vairākus locītavu aizsardzības principus, kas jāievēro ikvienam cilvēkam, kas cieš no osteoartrīta vai citām locītavu slimībām, ne tikai strādājot dārzā, bet arī ikdienā. Pirmkārt, ja darbs rada sāpes locītavās, vajag to mainīt, nevis turpināt par spīti sāpēm. Ja sāpes nepāriet stundas laikā, vajag atpūsties. Ja strādājot pastiprinās spiediens uz locītavām, ieteicams izmantot ortozes, piemēram, ceļu locītavām vai plaukstas pamatnes locītavu stabilizēšanai. Lai samazināta slodzi locītavām un mugurkaulam, dažus darbus var veikt, sēžot uz ķeblīša. Der atcerēties, ka lielās locītavas ir spēcīgākas par mazajām, tādēļ smagus priekšmetus labāk vilkt un slidināt, nevis celt, bet, ja tomēr jāceļ, izmantot abas rokas. Nepieciešams izvairīties no pārāk cieša satvēriena, piemēram, nesot smagu lejkannu vai spaini, strādājot ar dārza šķērēm, kapli vai citiem darbarīkiem. Locītavu veselībai nenāk par labu arī ilgstošas statiskas pozas. Tas var izraisīt locītavu stīvumu un veicināt sāpju rašanos. Tādēļ mainiet pozu pēc iespējas biežāk! Arī pareizi izvēlēta darba poza samazina slodzi uz locītavām un mugurkaulu, piemēram, pārnēsāt smagus priekšmetus ar taisnu muguru, turot tos tuvāk pie ķermeņa, bet tos paceļot, jāiesēžas ceļos.

“Darbojoties dārzā, jāieplāno arī atpūtas brīži, kuru laikā jāatbrīvo sasprin­gtās muskuļu grupas. Ik pēc pusstundas jābūt vismaz piecu minūšu atpūtai, kuras laikā jāveic stiepšanās vingrinājumi,” iesaka Zane Liepiņa.

Pievienot komentāru