Dzīvesveids, Padomi

Pagale, milzu spilvens vai ortopēdisks “brīnums”… Uz kāda pagalvja veselīgi gulēt

1. Svarīgais izliekums

1no6
Foto - Shutterstock

Cik jauki būtu, ja ik vakaru atnāktu miega rūķis un saliktu spilvenā sapņus, kā dzied kādā Paula dziesmā. Tad gulēšana būtu salda un pamošanās mundra. Taču rūķis nelīdz, par labu pagalvi jārūpējas pašam. Tādēļ vērts zināt, pēc kādiem kritērijiem spilvenu izvērtēt, kādu labāk izvēlēties.

Nezināms rēķinātājs apgalvojis, ka trešdaļu dzīves pavadām gultā un miegā. Pat ja tā nav, tīkama izgulēšanās ir kā starts labai dienai. Tādēļ svarīgi, uz kā guļam, kā tas var ietekmēt mūsu veselību. Kāds teiks – man gan vienalga, kā tik nolieku galvu uz spilvena, tā aizmiegu… Tātad droši vien nav īpašu veselības problēmu, ko varētu pastiprināt, piemēram, nepiemērots pagalvis.

“Bieži vien cenšas ieteikt, kādā pozā vispareizāk gulēt, lai miegs izdotos pilnvērtīgs un veselība neciestu. Domāju, ka ieradumus nav tik vienkārši izmainīt – kā cilvēks iesācis, tā turpinās gulēt. Toties spilvenu gan iespējams pielāgot,” uzsver fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts Arnis Nulle.

Matrača un spilvena pareiza izvēle ir tikpat svarīga kā, piemēram, darba vietas iekārtošana, ja strādājam pie datora. Katra aplamība ar laiku var izraisīt nelāgas sajūtas – sāp mugura vai galva, sākas reiboņi.

Spilvens jāizvēlas, ņemot vērā savas veselības problēmas un gulēšanas pozu.

“Man ir bijuši pacienti, kuri nekādi nevarēja saņemties, lai dotos vingrot, taču vismaz nomainīja matraci un spilvenu. Paši brīnījās, ka pēc visai īsa laika sāka justies daudz labāk,” piebilst dakteris Nulle.

 Der zināt, ka ne tikai jāsēž, bet arī jāguļ ar taisnu mugurkaulu.

 Ja ir ieradums dusēt uz sāniem vai muguras, galvenais princips – spilvenam jābalsta gan galva, gan tā dēvētā kakla daļas lordoze, mugurkaula izliekums kakla daļā. Pareizi guļot, tam jābūt it kā aizpildītam, spilvena atbalstītam.

No svara ir gan pagalvja lielums, gan materiāls, no kā tas izgatavots. Labāks būs tāds, kas it kā pielāgojas galvas un kakla formai, palīdz turēt svarīgo izliekumu pēc iespējas anatomiski pareizāku.

 Nemaz nav peļams tautā dzirdētais ieteikums zem kakla palikt sarullētu dvieli. Tikai vispirms rullītis jāpiemēra, lai nav par augstu vai – zems.

Vai arī, kā rīkojas Inese Ziņģīte, – sabīda spilvena saturu vienā malā un nošuj, izveidojot tādu kā valnīti, ko guļot novieto zem kakla.

Esot pat ekstrēmisti, kas miega laiku pavada uz atbilstoša izmēra apaļas pagales. Līdzīgi Japānas sievietes atdusas uz koka rullīša, lai seja paliktu gluda, nerastos krunkas.

“Ja pagalvja forma palīdz saglabāt anatomiski pareizu mugurkaulu, lai guļ kaut vai uz pagales. Tomēr diez vai tas ir pārāk ērti,” pasmaida dakteris.

 Ja ir plati pleci, vēlams izvēlēties lielāka izmēra spilvenu.

 Ja pagalvis ir par augstu, galva tiek pārāk atliekta, līdz ar to pārlieku savelkas noteiktas muskuļu grupas. Tāpat kaitējam sev, ja spilvens ir pārlieku zems, plakans – netiek pietiekamā mērā atbalstīts kakla izliekums.

 Ja gulēšana allaž notiek uz vēdera, spilvenu nemaz nevajadzētu. Dusot šādā pozā uz paliela spilvena, galva visu nakts laiku ir nedaudz atliekta atpakaļ, tiek kairināta mugurkaula artērija, spranda muskuļi pakļauti pārlieku lielai piepūlei.

 Nereti uzskata, ka veselīgi gulēt uz stingras virsmas bez spilvena. Ārsts gan to neiesaka – šādi pārlieku tiek noslogota spranda daļa, ar laiku var sākt sāpēt mugura vai rasties citas ķibeles ar mugurkaulu.

 Ir cilvēki, kuriem veselības dēļ vajadzīgs augsts, liels spilvens, var gulēt tikai pussēdus ­– tā vieglāk elpot, asinis labāk riņķo.

Taču pārējiem pārlieku augsts pagalvis kaitē. Ja šādi guļ regulāri un ilgstoši, var ciest mugurkaula veselība, pat izmainīties muguras konfigurācija. Kakls izstiepjas uz priekšu, muskuļi atrodas saspringtā stāvoklī.

Pamazām var rasties izmaiņas kakla skriemeļos, kas provocē arī citas kaites. Asinsvadi sprandā tiek nospiesti, līdz ar to miega laikā smadzenes netiek nodrošinātas ar pietiekamu skābekļa daudzumu. No rīta pieceļoties var sāpēt galva.

 Nereti domā, ka noteikti jāiegādājas ortopēdiskais spilvens ar īpašu izliekumu vai gatavots no speciāla materiāla, jo tikai tas ļaus gulēt pareizi. Tā nav, turklāt šāds spilvens var arī ierobežot. Ja miegā mēdzat svaidīties pa gultu, nepārtraukti grozīties, no tāda pagalvja cerētās jēgas nebūs.

“Reizēm brīnos – cilvēki pērk dārgu ortopēdisko spilvenu. Var taču atrast sev piemērotu, kvalitatīvu spilvenu arī par saprātīgāku cenu. Būtiskākais – lai spilvens ļaujas veidošanai, tātad to iespējams labi pielāgot galvas un kakla daļai,” uzsver Arnis Nulle.

 Galva ērti ieslīgst, piemēram, griķu sēnalu spilvenā. Tomēr arī griķu spilvens var būt nepiemērots pagalvis, ja ir piepildīts par stingru.

Tas pirms gulēšanas noteikti jāpiemēra – jāapguļas, ar pakausi ierušinoties irdenajā pildījumā. Galvai jādus iedobē, bet zem kakla jābūt stingram pacēlumam. Ja tā neizdodas, izņem pildījumu pa saujai vien, kamēr gulēt ir ērti.

  1. Svarīgais izliekums
  2. Gultā ar nelāgām sīkbūtnēm 

  3. Kā atgūt dūnu spēku

  4. Zināt, kā kopt

  5. Iemigt kā kosmonautam?

  6. Vērtējam interesantus piedāvājumus


Pievienot komentāru