Ārstēšana, Vēzis

Vēdera izeja pēc starošanas

Foto - Shutterstock

Ar ko mediķi izskaidro pārāk biežu vēdera izeju, un kā ar to cīnīties? Pēc cik ilga laika atjaunojas zarnu mikroflora, ja bijusi staru terapija? Vai tiešām vēl pēc septiņiem gadiem varētu būt jūtamas sekas? LIDIJA AIZKRAUKLES NOVADĀ

 

Kā stāsta medicīnas sabiedrības “ARS” diētas ārsts Zigurds Zariņš, pret apstarošanu, kā arī ķīmijterapiju visjutīgākās ir šūnas, kas ātri dalās. Tādas satur vēzis, kā arī mati, dzimumšūnas un zarnas. Ja zarnu gļotāda ir cietusi no staru terapijas, var slikti uzsūkties uzturvielas, resnajā zarnā notikt pastiprināti pūšanas procesi un būt bieža vēdera izeja.

Uztura speciālists stāsta, ka normālas zarnu mikrofloras nodrošināšanai svarīgs ir pilnvērtīgs uzturs un skābpiena produktu, piemēram, kefīra un jogurta, lietošana. Tie satur gremošanai un vispārējai veselībai nepieciešamās probiotikas – laktobaktērijas un bifidobaktērijas.

Lai probiotikas nodrošinātu ar barības vielām, ne mazāk svarīgi rūpēties, lai organismam netrūktu prebiotiku jeb ūdenī šķīstošo balastvielu. Tās bagātīgi satur dārzeņi, augļi, ogas, rieksti, sēnes, bet visvairāk topinambūri un cigoriņi. Vislielākais labo baktēriju daudzums ir probiotiku koncentrātos, ko var iegādāties aptiekās pulverīšu un kapsulu veidā. Tos lietojot, zarnu mikrofloru parasti izdodas atjaunot pāris nedēļu līdz mēneša laikā.

Latvijas Onkoloģijas centra Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs, medicīnas doktors, onkologs Armands Sīviņš skaidro, ka vēdera izeja pēc staru terapijas var mainīties ne tikai zarnu mikrofloras dēļ, bet galvenokārt tāpēc, ka jonizējošais starojums ietekmē apkārtējos audus, nervu pinumus, zarnu sieniņas un to asinsvadus, un aproblēma var būt ilgstoša un nepārejoša.

Nereti pēc staru terapijas rodas gremošanas traucējumi, kurus ar konservatīvu ārstēšanu ir grūti novērst. Tomēr nedaudz vēdera izeju var regulēt ar ēdienkartes izvēli, piemēram, šķidrāku to padara kāposti, burkānu un biešu sula, bet cietāku – rīsu tume un ozolmizu novārījums. Smagākos gadījumos ārsts var izrakstīt īpašus medikamentus.

1 komentārs

Pievienot komentāru