Bērni, Pusaudži

10 lietas, ko darītu Latvijas jaunieši, ja rīt pamostos drosmīgi

Foto - Shutterstock.com

Drosmes trūkums traucē jauniešiem sasniegt personīgos mērķus – 53% apšauba savas nākotnes iespējas, 76% neprot pateikt “nē” un katra otrā jaunieša klasē ir kāds bērns, kuru citi atstumj*. Tomēr, ja kādu rītu jaunieši pamostos drosmīgi, tad viņi ne tikai darītu labāku savu dzīvi, bet nebaidītos arī palīdzēt citiem, uzdrošinātos pateikt “nē” un beidzot izrunātos ar mammu.

Palīdzētu citiem

“Aizstāvētu tos, kuriem dara pāri”, “nebaidītos palīdzēt citiem” – pamostoties drosmīgi, jaunieši nebaidītos palīdzēt tiem līdzcilvēkiem, kuri tiek apcelti un aizskarti. Viņiem šķiet svarīgi aizstāvēt vājākos un darīt visu iespējamo, lai citi netiktu pazemoti, taču tas prasa uzdrīkstēšanos.

Nebaidītos kļūdīties

Jaunieši atzīst, ka nepatīkami komentāri no skolasbiedriem, apkārtējo nosodījums, kā arī bailes nepareizi atbildēt uz skolotāja uzdoto jautājumu iedveš bailes. Vairāki no aptaujātajiem jauniešiem pat atzīst – drosme palīdzētu viņiem regulāri iet uz skolu, nebaidoties saņemt komentārus par savu izskatu vai atzīmēm. Būdami drosmīgāki, jaunieši vairs neuztrauktos par iespēju kļūdīties, bet gan vairāk uzdrošinātos un mācītos no kļūdām.

Pārvarētu kautrīgumu

“Teiktu to, ko vienmēr esmu vēlējusies”, “nebaidītos uzdot jautājumus”, “pateiktu pasaulei, ko domāju”, “cilvēks, kurš ir godīgs un atklāts, ir arī drosmīgs” – ne viens vien no viņiem ar pārliecību runātu ar klasesbiedriem, vecākiem un citiem cilvēkiem, vairs neizvairoties no mulsinošām situācijām. Drosme viņiem palīdzētu izteikt savas patiesās domas un viedokli arī tad, ja pārējie tam nepiekrīt un domā citādāk. Viņuprāt, vajadzīga liela drosme, lai nebaidītos no apkārtējo nosodījuma un spētu atklāties līdzcilvēkiem – arī brīžos, kad tik ļoti gribas no “rūgtās” patiesības izvairīties.

Apgūtu ko jaunu

Vairāki jaunieši apgūtu kādu jaunu prasmi, piemēram, iemācītos kāda instrumenta spēli, kļūtu atraktīvāki. Drosme viņiem palīdzētu piedalīties dažādos priekšnesumos un pat vadīt tos. Tāpat drosme palīdzētu pārvarēt bailes uzstāties auditorijas priekšā.

Būtu atklāti

“Cilvēks, kurš ir godīgs un atklāts, ir arī drosmīgs” – jaunieši atzīst, ka drosme viņiem palīdzētu izteikt savas patiesās domas un viedokli arī tad, ja pārējie tam nepiekrīt un domā citādāk. Viņuprāt, vajadzīga liela drosme, lai nebaidītos no apkārtējo nosodījuma un spētu atklāties līdzcilvēkiem – arī brīžos, kad tik ļoti gribas no “rūgtās” patiesības izvairīties.

Spētu citiem pateikt “nē”

Bieži vien svarīgi iemācīties ne tikai to, kā ļauties jaunām iespējām, bet arī to, kā pateikt “nē”, izvērtējot prioritātes. Aptaujātie jaunieši atzīst, ka drosmes trūkuma dēļ bieži vien piekrīt kam tādam, kam patiesībā nemaz nevēlas piekrist.

2 Komentāri

Pievienot komentāru