Dzīves māksla, Psiholoģija

9 reakcijas, ko ķermenis un smadzenes dara neatkarīgi no mums

Foto-Shutterstock

Cilvēka ķermenis un tā iespējas nav pilnībā izpētītas. Katru dienu zinātnieki veic pētījumus šajā virzienā un iegūst jaunu informāciju par nezināmām reakcijām mūsu organismā. Kurus ķermeņa ieradumus mēs nevaram kontrolēt? Lai kā vēlētos.

1. Aizmirst, kāpēc atnāci

Psihologi no Notre Damas Universitātes atklāja “durvju efektu”. Izrādījās, ka tad, kad cilvēks iziet tām cauri, viņš ātrāk aizmirst informāciju.

“Mūsu domāšana uztver durvis kā sava veida robežu, kas atdala notikumu virkni “pirms” un “pēc”. Kas notika pirms ienākšanas pa durvīm, tiek izņemts no īstermiņa atmiņas, un tiek novietots uz apziņas “arhīva plauktiem””, – saka profesors Gabriels Radvanskis, pētījumu vadītājs. Tādējādi smadzenes uztver durvju šķērsošanu kā signālu noglabāt “vecos datus”. Vecā informācija tiek dzēsta, lai atbrīvotu vietu jaunai. Tāpat aizmirst liek pēkšņs klauvējiens pie durvīm, grūta uzdevuma pabeigšana vai kāda darbība, kas ļoti novērš uzmanību.

2. Nosarkt

Fizioloģiska reakcija, kas notiek stresa laikā (ja ir liela uzmanība no citiem, satraukums pirms uzstāšanās, negaidīts kompliments utt.). Organisms vēlas aizstāvēt sevi un ieņem “kaujas” gatavību: izdala adrenalīnu, sasprindzina muskuļus, paātrina sirdsdarbību, rada drudzi. Apsārtums parādās brīdī, kad kapilāri paplašinās, lai izdalītu lieko siltumu uz ārpusi. Tā organisms samazina ķermeņa temperatūru.

3. Sapnī krist

Kritiens sapnī notiek, kad smadzenes ir aizmigušas jau pirms atslēdzies ķermenis. Pretējs stāvoklis – paralīze. Šajā gadījumā smadzenes pamostas, pirms tiek “palaists” ķermenis un mēs kādu laiku pamodušies guļam un nevaram pakustināt nevienu ķermeņa daļu, skaidri apzinoties, kas apkārt notiek.

4. Ieelpot caur vienu nāsi

Parasti cilvēks elpo tikai caur vienu nāsi – tas ir saistīts ar izmaiņām deguna ciklā ik pēc četrām stundām. Pētījumi ir parādījuši, ka ieelpa caur kreiso nāsi aktivizē labo smadzeņu puslodi, un caur labo – kreiso. Tāpēc, mainot elpošanas veidu, vari aktivizēt radošo vai loģisko savas personības pusi.

5. Redzēt puscaurspīdīgus objektus acu priekšā

Tie ir sarkanie asinsķermenīši, olbaltumvielu kunkuļi un citi audu gabali acs iekšpusē, un mēs tos redzam, jo tie met ēnu uz tīklenes. Mēs tos redzam laiku pa laikam, bet visbiežāk spontāni.

Pievienot komentāru