Ārstniecības augi, Netradicionāli

Raudene nomierina, izops remdē sāpes. Ārstniecības augu nozīmi pirtī skaidro Vija Eniņa

Foto - Fotolia

Dažādos pirts procesos tradicionāli izmanto zāļu tējas un dziedinošus augus. Kā tos izmantot, stāsta farmācijas doktore, augu pazinēja Vija Eniņa.

• Pirms došanās pirtī der iedzert kādu zāļu tēju, kuras sastāvā ir ārstniecības augi ar sviedrējošu iedarbību – aveņu lapas un ogas, liepziedi, melnā plūškoka (pliedera) ziedi, vīgriežu, kumelīšu ziedi. 1–2 ēdamkarotes drogu aplej ar puslitru verdoša ūdens, 10–15 minūtes ļauj ievilkties, nokāš un pa malkam izdzer. Tas padarīs intensīvāku svīšanu, tā veicinot efektīvāku sārņvielu izvadi.

•Starplaikos starp procedūrām pērtuvē arī var izmantot šīs pašas drogas, tikai tēja jāgatavo vājākā koncentrācijā, bet jādzer vairāk, pat līdz 2 litriem. Tā kā organisms svīstot zaudē ūdeni, tas jākompensē. Tējai var pievienot arī drogas ar pretiekaisuma un urīndzenošu iedarbību, kas vēl efektīvāk veicinās organisma attīrīšanos. Noder vītolu (kārklu) miza, tīruma un trejkrāsu vijolītes laksti, bērza lapas, raudenes laksti, ugunspuķes ziedi un/vai laksti, pelašķa ziedi.

•Pēc pirts organismā jāatjauno gan ūdens, gan minerālvielu zudums. Arī tad ieteicams dzert vājas koncentrācijas tēju, ņemot 1–2 ēdamkarotes drogu vai drogu maisījuma uz litru ūdens. Labi der vitamīnu drogas – upeņu ogas un lapas, nātru lapas, gaiļbiksītes lapas, pīlādžu, smiltsērkšķu, irbeņu, brūkleņu ogas. Lai pēc pirts pastiprinātu pozitīvās emocijas, noder aromātiskas tējzālītes ar nomierinošu, atslābinošu iedarbību – melisas lapas, piparmētras lapas, raudenes laksti, asinszāles laksti. Lai labāk veldzētu slāpes, tēju var papildināt ar citrona šķēlīti, krūmcidoniju vai dzērveņu sīrupu.

•Aromātisko drogu uzlējumus var izmantot gara uzmešanai pirtī, ar tiem var skalot matus, izmantot roku un kāju vanniņām. Tam noder kalmes lapas, vībotnes laksti, bērza lapas, raudenes vai mazā mārsila laksti, dažādas mētras (lauka mētra, piparmētra u. c.), kumelīšu ziedi, rožu ziedlapiņas. Uzlējumu gatavo, ēdamkaroti drogu vai drogu maisījuma aplejot ar glāzi verdoša ūdens. 15–20 minūtes ļauj ievilkties, nokāš un pievieno ūdeni pēc vajadzības.

Pirtij savu dārzu

Ja ir sava pirts, agrāk vai vēlāk rodas vajadzība, lai tās tuvumā būtu viss, kas nepieciešams slotām, pirts gariņam, skrubim, kāju vanniņām, sejas maskām, tējām vai telpu enerģētiskai attīrīšanai. Tad vērts iekopt īpašu dārziņu. “Ja līdzās atrodas pļava, upmala vai mežs, kur viss rodams savvaļā, varbūt arī nevajadzētu domāt par īpašu augu izlasi dārzā. Tomēr ar mīlestību veidots pirts dārziņš ir katras saimnieces lep-nums,” tā pirtniece Aelita Batņa.

Pirms ķerties pie zemes darbiem, vēlams vispirms padarboties pie datora vai papīra lapas, lai izdomātu, kāda būs saskaņa dārzā – pēc augu krāsas, auguma un ziedēšanas laika. Dārziņa izveidē, iespējams, vērts ņemt talkā kādu speciālistu, kas palīdz ar padomu. Vispirms nepieciešams uzrakstīt visu iecerēto augu sarakstu, tikt skaidrībā par katra uzvedības paradumiem un tikai tad uzskicēt izvietojuma shēmu. Tas ļauj laikus paredzēt, kas var tikt likts zemē uz daudziem gadiem, bet ko jau nākampavasar vajadzēs pārvietot. Arī rezervēt vietu kādai pagaidām vēl nesameklētai kultūrai. Veidojot pirts dārzu, katrs izvēlēsies tīkamākos augus. Tomēr ir tādi, kas noteikti nepieciešami.

Dievkociņš. Tam ir patīkams aromāts un maigas skujiņas, ko līdz pat vēlam rudenim var izmantot slotiņām, taču vēl vairāk tas nepieciešams enerģētiskās iedarbības dēļ.

Pievienot komentāru

©2016 Visas tiesības aizsargātas. AS "Latvijas Mediji"